Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

500+ warte połowę. Bez waloryzacji świadczenie jest coraz bardziej symboliczne

396
Podziel się

Świadczenie 500+ nigdy nie było waloryzowane. Od 2016 r. ceny towarów i usług poszły w górę. W rezultacie realna wartość sztandarowego projektu PiS to dziś ok. 270 zł - wylicza "Super Express".

Realna wartość świadczenia 500+ spada z każdym rokiem
Realna wartość świadczenia 500+ spada z każdym rokiem (123RF)
bDzUcfcR

Uwaga, w money.pl wyliczymy, ile warte jest świadczenie 500 plus. Czytaj tekst: Inflacja zjada pieniądze z 500+. Świadczenie warte 475 zł

"Fakt" przypomina, że według danych GUS w 2016 r. przeciętna polska rodzina wydawała miesięcznie łącznie 3200 zł – przypomina "Fakt". Rodziny pobierające świadczenie ponad jedną czwartą wydawały na jedzenie. Na wydatki związane z mieszkaniem szło ok. 570 zł. 490 zł składało się na wydatki na edukację i kulturę, 130 zł – na zdrowie, a na pozostałe rzeczy (ubranie, transport) ponad 1200 zł.

W tym roku na samo jedzenie rodziny wydadzą średnio prawie 880 zł, na mieszkanie ponad 600 zł. Łącznie wydatki wyniosą 3425 zł, co oznacza wzrost o 250 zł w stosunku do wydatków z 2016 r.

bDzUcfcT

500 plus na pierwsze dziecko: "Klasa średnia kupi zegarek, nie kartofle"

Za 500 zł można więc kupić znacznie mniej niż 3 lata temu. Realna wartość jednego świadczenia wynosi aktualnie niecałe 270 zł.

bDzUcfcZ

Jedynym sposobem na urealnienie świadczenie byłaby jego waloryzacja. Minister rodziny Elżbieta Rafalska ma świadomość tego problemu, ale nie wiadomo, by resort rozważał waloryzację.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzUcfdu
KOMENTARZE
(396)
AAa
2 lata temu
A co z tymi co nie dostają 500+ wszytko podrożało
Tola
2 lata temu
Taaaa... a ciekawe co maja powiedziec emeryvi z groszowymi waloryzacjami...
Cicho
2 lata temu
A co z tymi co nigdy nie dostali 500+, mają z głodu zdychać bo nieroby chcą dotacje na wszystko , niebieska karta, zasiłek rodzinny itd. a robić się nie chce
bDzUcfdv
Ms
2 lata temu
szkoda,że ceny poszły w górę również dla osób,które 500 + nie otrzymują. Utrzymywanie nierobów nie leży w obowiązku społeczeństwa. Po co takie rodziny mają iść do pracy jak ze wszystkich dodatków na "czysto" wychodzi im więcej pieniędzy,niż osobie uczciwie pracującej i odprowadzającej niemały podatek. A potem zdziwienie ,że nie ma rąk do pracy i przyjmują ukraińców,którzy niedługo będą zarabiać więcej na godzinę niż Polak.
DW
2 lata temu
A kwota wolna od podatku (3 tys.) przez 10 lat?
...
Następna strona