Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Natalia Kurpiewska
Natalia Kurpiewska
|
aktualizacja

81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak wyglądają tegoroczne obchody?

0
Podziel się:

Rok temu obchodziliśmy okrągłą 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Do Polski zjechali delegaci z około 40 państw, a główne uroczystości miały miejsce w Warszawie. W tym roku wracamy do miejsca, w którym wojna się zaczęła - do Gdańska.

81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Jak wyglądają tegoroczne obchody?
(PAP, PAP/Adam Warżawa, Adam War¿awa)

Świtem, 1 września 1939 roku rozpoczęła się II wojna światowa i wojska niemieckie przekroczyły granice Rzeczpospolitej. O godzinie 4:45 rozpoczęto atak salwami słynnego już pancernika "Schleswig-Holstein". Na pierwszy ogień poszły Westerplatte i Wieluń.

Tegoroczna, 81. rocznica wybuchu II wojny światowej odbywa się w Gdańsku. "Główna część uroczystości państwowych, które od tego roku organizuje Wojsko Polskie, rozpocznie się przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża o godz. 4.45" –przeczytać można na stronie resortu obrony narodowej.

Szef MON tłumaczy decyzje organizowania rocznicy przez Wojsko Polskie – Polscy żołnierze są spadkobiercami Westerplatczyków. To żołnierze Wojska Polskiego gwarantują, że te obchody będą miały godny charakter - tłumaczył Mariusz Błaszczak.

Zobacz także: Pancernik Schleswig-Holstein. Okręt, który miał nie wszczynać wojny

Główne uroczystości na Westerplatte rozpoczęto w tym roku złożeniem kwiatów przy Cmentarzu Żołnierzy Wojska Polskiego o godzinie 4:00.

W programie obchodów 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej przewidziano również przemówienia prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)