Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera Banasia. Zamieszanie wokół szefa NIK i dostępu do informacji niejawnych

688
Podziel się:

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie dostarczyła do NIK decyzji o zawieszeniu Marianowi Banasiowi dostępu do informacji niejawnych. ABW wszczęła kontrolne postępowanie sprawdzające wobec prezesa NIK.

Sejm. Marian Banaś przyjmuje gratulacje po wyborze na szefa Najwyższej Izby Kontroli.
Sejm. Marian Banaś przyjmuje gratulacje po wyborze na szefa Najwyższej Izby Kontroli. (PAP)

- Z uwagi na ustalenia własne ABW, a także wyniki kontroli CBA oraz wszczęcie śledztwa prokuratury w chwili obecnej w ABW trwa kontrolne postępowanie sprawdzające wobec Mariana Banasia. Rozpoczęło się 2 grudnia 2019 roku - powiedział „Rzeczpospolitej" Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Wszczęcie postępowania oznacza, że Banaś traci dostęp do informacji niejawnych. Bez takiego dostępu praktycznie nie może kierować Najwyższą Izbą Kontroli, bo wiele działań NIK wymaga wglądu do tajnych dokumentów.

Ale jak informuje gazeta, mimo doniesienia do prokuratury i wszczęcia śledztwa m.in. w sprawie nieujawnionych źródeł dochodu, szef ABW nie wydał decyzji o zawieszeniu poświadczenia bezpieczeństwa, jakie od 2001 r. posiada Marian Banaś z racji pełnionych funkcji w państwie.

W środę Marian Banaś wydał oświadczenie. - Z przykrością stwierdzam, że moja osoba stała się przedmiotem brutalnej gry politycznej - powiedział. Zapowiedział, że nadal zamierza piastować urząd "w poczuciu odpowiedzialności" za Najwyższą Izbę Kontroli.

Śledztwo w sprawie oświadczeń majątkowych szefa NIK wszczęła także prokuratura.

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(688)
Bunia
4 lata temu
Sprostowanie, nie Mazowieckiego oczywiście, lecz Morawieckiego / przepraszam za ten niezamierzony błąd/
prześwietlić ...
4 lata temu
Banaś winny ? To trzeba mu udowodnić . Co jednak z tymi, którzy pozwolili jemu na machlojki ? Sam byłem małym pionkiem, którego sprawdzała policja, wywiady, ankiety itp. Tutaj facet od kilku lat piastuje coraz to ważniejsze funkcje w państwie i nic o nim nie wiedzą ? To jest więcej niż podejrzane, bo nie jest możliwe, by nie wiedziano o jego majętnościach, chociażby z powodu interwencji policji w hotelu na godziny . Był pod "opieką" służb i gdyby nie reportaż w TVN 24, to nie byłoby sprawy . Należy dobrać się do kierujących tymi służbami, bo nie robili tego bezinteresownie . Czasem słyszymy o "opiece" opryszków nad różnymi lokalami, ale tutaj w grę wchodzi opieka służb, opłacanych przez państwo .
mam rację ?
4 lata temu
Boją się Banasia ,żeby za dużo nie wiedział o spółkach skarbu państwa jakie tam afery dlatego doprawiają mu gębę. Banaś nie daj się!!! Kontroluj i ujawniaj raporty !!! Najwyższy czas na rozliczenie bandy!
ewa
4 lata temu
Popatrzcie Polacy jacy oni zadowoleni jak sobie gratulują a wy głosujący na nich też jesteście zadowoleni?
Lysy
4 lata temu
Komu ze zjednoczonej prawicy zależy na tym zamieszaniu? Kto ze służb informuje dziennikarzy? Bo nie ma wątpliwości, że tak szczegółowe informacje mają tylko służby.. stawiam, że wygranym bedzie "zero" przegra kamiński.
...
Następna strona