Notowania

Afera reprywatyzacyjna. Robert N. przywrócony do zawodu adwokata. Wiceminister składa skargę

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta zaskarżył decyzję sądu dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie, która zdecydowała o przywróceniu do zawodu Roberta N., jednego z oskarżonych w aferze reprywatyzacyjnej. Kaleta zrobił to z ramienia resortu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Sebastian Kaleta złożył skargę na decyzję Izby Adwokackiej, która przywróciła do palestry Roberta N., jednego z oskarżonych w aferze reprywatyzacyjnej. (Fot: Piotr Nowak)

- Całemu środowisku zawodowemu powinno zależeć na tym, aby na czas trwania postępowania karnego zawiesić adwokatowi możliwość wykonywania zawodu zaufania publicznego. Nie można dopuszczać do stanu, w którym w odbiorze społecznym adwokat może łamać zasady, a środowisko zawodowe daje mu na to przyzwolenie – powiedział wiceminister Sebastian Kaleta.

Przypomnijmy, że w poniedziałek "Rzeczpospolita" poinformowała, że Robert N. jest ponownie pełnoprawnym członkiem palestry.

Izba Adwokacka pod koniec lipca otrzymała wniosek, w którym N. prosi o uchylenie jego zawieszenia. Wszystko dlatego, że sąd uchylił tymczasowy areszt adwokata. Zatem - zdaniem Izby - sąd dyscyplinarny musiał się przychylić.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

Ministerstwo sprawiedliwości od razu stanowczo zareagowało na taką decyzję i zapowiedziało jej zaskarżenie do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury. Mówił o tym wiceminister Michał Wójcik.

W czwartek resort poinformował, że taką skargę w imieniu resortu złożył wiceminister Sebastian Kaleta.

Komisja reprywatyzacyjna przyjęła sprawozdanie z prac
Komisja reprywatyzacyjna przyjęła raport. Wnioski: winna Hanna Gronkiewicz-Waltz i jej współpracownicy

"Pismo skierowane do Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury przypomina, że zarówno karne jak i dyscyplinarne zarzuty, stawiane adwokatowi Robertowi N. należą do najcięższej kategorii przewinień dyscyplinarnych. Zawierają bowiem jednocześnie znamiona przestępstw umyślnych, niweczących publiczne zaufanie do profesji adwokata" - czytamy w komunikacie ministerstwa.

Jak jednak informowała "Rzeczpospolita", rzecznik dyscyplinarny stołecznej Izby od początku chciał, by odwieszenie trwało jak najkrócej. Na początku sierpnia złożył nawet wniosek o ponowne zawieszenie Roberta N.

Robert N. to mecenas, który zdaniem śledczych był jednym z głównych bohaterów afery reprywatyzacyjnej w stołecznym ratuszu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-09-2019

smutnyKasta ma się dobrze.

19-09-2019

aleksanderJa bym na miejscu Kalety nie wspominał nic o zaufaniu społecznym w sytuacji kiedy w ministerstwie Kalety działała mafia hejterów Ziobro członków tego … Czytaj całość

19-09-2019

SZSpójrz w lustro człowieku.

Rozwiń komentarze (282)