Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
19.08.2019 08:01

Agencje ochrony. Mimo zapowiedzi, niewiele się zmieniło

Po zabójstwie prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza resort spraw wewnętrznych zapowiedział zmiany w branży ochroniarskiej. "Na zapowiedziach się skończyło" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Agencje ochrony. Mimo zapowiedzi, niewiele się zmieniło (Fot: Michał Kość/Reporter)

Agencje ochrony podlegają kontroli ministerstwa spraw wewnętrznych. Koncesję na prowadzenie firmy ochroniarskiej ma w Polsce 5727 przedsiębiorstw.

W zeszłym roku resort skontrolował 110 takich firm. Wszczęto 27 postępowań. W tym roku planuje kontrole w 120 agencjach.

"W tym tempie zbadanie sytuacji w branży zajmie kilka dekad" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Oglądaj też: Już nie tylko ochrona i prywatna siłownia. Deweloperzy proponują nowy standard mieszkań

O patologiach w branży mówią jej przedstawiciele. Od lat problemem są niskie stawki przepisy, które pozwalają zatrudnić niemal każdego.

W 2014 roku zniesiono podział licencji ochroniarskich i egzamin, który kandydat do zawodu musiał zdać w komendzie policji. Do zostania kwalifikowanym ochroniarzem wystarczy dziś zaświadczenie lekarskie.

- Problemem jest twórcze obchodzenie się z paragrafami mówi w rozmowie z "DGP" Mikołaj Bułat, właściciel agencji ochrony. - Ustawa o ochronie osób i mienia oraz rozporządzenie szefa MSW z 2013 r. precyzują np., czym jest grupa interwencyjna: to przynajmniej dwie uzbrojone osoby, pieszo lub w pojeździe. Tymczasem są agencje, które w swoich usługach mają zespoły interwencyjne. A na miejsce zdarzenia wysyłają np. jednego człowieka bez broni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, ochrona
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-08-2019

artNikt nie chce płacić za człowieka wyszkolonego poza nielicznymi wyjątkami, a klasyczny ochroniarz w Polsce to jest po prostu sztuka-człowiek... Jeśli … Czytaj całość

19-08-2019

PjoterKto to widział żeby w ochronie robili ludzie z grupami inwalidzkimi a co drugi ma 02p to kpina

19-08-2019

RainerSolid tak robi. Jeden człowiek jako grupa interwencyjna.

Rozwiń komentarze (9)