Notowania

energetyka
14.05.2019 17:17

Ambasador USA o bezpieczeństwie energetycznym Polski. Zaczęła od przywołania Putina

Polska obecnie w bardzo dużym stopniu polega na rosyjskim gazie, ale trzy duże umowy długoterminowe na import amerykańskiego LNG oznaczają przesunięcie strategiczne i duże zwycięstwo z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedziała Georgette Mosbacher, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Georgette Mosbacher była jednym z gości odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego (Fot: FOT ARKADIUSZ GOLA / POLSKAPRESSE)

– Prezydent Putin rozumie znaczenie energetyki, dlatego wykorzystuje ją jako bronią. Dzisiaj wiele krajów Unii Europejskiej jest w wysokim stopniu zależna od dostaw rosyjskiego gazu, co pozwala Rosjanom manipulować i dzielić Europę. Dlatego USA i ich sojusznicy sprzeciwiają się budowie gazociągu Nord Stream 2 – powiedziała ambasador Stanów Zjednoczonych Georgette Mosbacher podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

EKG: Zaangażowanie Polski w zieloną energię opłaci się w przyszłości

Zadeklarowała, że USA wspierają Europę w dążeniu do zwiększania bezpieczeństwa Europy przez zwiększanie dostępu do LNG.

– Polski kontrakt na dostawy gazu z Rosji wygasa za trzy lata, ale kontrakty na dostawy amerykańskiego LNG to zwycięstwo w walce o niezależność energetyczną. W przyszłym roku USA będą w stanie zaspokoić 30 procent globalnego zapotrzebowania na LNG. Na rynku są inni gracze, jak Katar, i to jest w porządku, jesteśmy gotowi konkurować – cytuje słowa ambasador serwis Biznesalert.

Mosbacher powiedziała, że LNG zmniejszy zależność od jednego dostawcy i obniży ceny.

– Decyzja o budowie nowej jednostki w Gdańsku świadczy o tym, że polskie władze na poważnie biorą sprawę bezpieczeństwa energetycznego, w czym pomoże również gazociąg Baltic Pipe. W ostatnim czasie polskie ministerstwo energii zaprezentowało projekt strategii energetycznej, w której zaplanowano zmniejszenie zależności od węgla. USA są gotowe pomóc Polsce we wdrażaniu morskich farm wiatrowych, budowie farm fotowoltaicznych i tworzeniu polskiej elektrowni jądrowej. Amerykańskie firmy posiadają rozwiązania, które pozwolą wytwarzać więcej energii przy jednoczesnym ograniczaniu emisji. Udaje się im to dzięki innowacjom i przedsiębiorczości – powiedziała ambasador Mosbacher.

Obejrzyj: Paweł Borys: "Musimy wspierać polskie firmy"

Jak dodała, rząd amerykański stoi w pełni za staraniami Polski, aby rozwijać czyste i tanie zasoby jądrowe.

- Chcemy wspierać starania Polski, które koncentrują się na wzroście gospodarczym, jak też na poprawie bezpieczeństwa energetycznego, a jednocześnie na ochronie środowiska. To przekłada się na duże sukcesy - stwierdziła.

Zapewniła też, że "Stany Zjednoczone nigdy nie będą korzystały z energii, żeby zmuszać różne narody do różnych działań".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: energetyka, georgette mosbacher, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-05-2019

FrankPojawił sie Problem. Mosbacher kłamie w sprawie zobowiazań Polski wobec Żydów. Na jakiej podstawie mówi prawdę o napadzie Rosji na Polskę. Mosnacher … Czytaj całość

14-05-2019

pojechali:no tak, jedynie słuszne LNG, kupujemy od amerykanów, nic że wyjdzie drożej..., a tak w ogóle to bierzemy... wszystko, szczególnie w kontekście just … Czytaj całość

14-05-2019

PiS na kolanachTo ona jeszcze w Polsce?

Rozwiń komentarze (92)