Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

ASF w Polsce. Producenci trzody chlewnej chwalą GDDKiA

14
Podziel się:

"Postulat #1 Intagry zostanie zrealizowany! GDDKiA zamknie przejścia dla zwierząt na autostradach i ekspresówkach" - napisało konsorcjum grup producentów trzody chlewnej na Twitterze.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamyka przejścia dla zwierząt wzdłuż kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych.
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamyka przejścia dla zwierząt wzdłuż kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych. (WIkimedia/CC BY-SA 4.0/Mikołaj Grucyk, GDDKiA/WIkimedia/Mikołaj Grucyk)

W związku z zagrożeniem spowodowanym wystąpieniem wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zamyka przejścia dla zwierząt wzdłuż kolejnych odcinków autostrad i dróg ekspresowych.

GDDKiA podjęła działania prewencyjne na polecenie Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Infrastruktury. Zamykanie przejść ma ograniczyć migrację dzików.

Konsorcjum grup producentów trzody chlewnej Intagry z zadowoleniem przyjęło te działania, o czym poinformowało na Twitterze. Realizują one bowiem pierwszy postulat hodowców.

Konsorcjum na koniec grudnia wystąpiło bowiem z żądaniem natychmiastowego podjęcia skutecznych działań przez właściwe w sprawie organy administracji rządowej i samorządowej w celu skutecznej walki z ASF. Pierwszy z sześciu postulatów mówił o zamknięciu przejść dla zwierząt na A1, A2, A4 i S3 i S5.

"Siatki o wysokości do maksimum 1,5 m ustawiane są w przejściach dla zwierząt wzdłuż drogi ekspresowej S5 od skrzyżowania z autostradą A2 do A8, wzdłuż autostradowej obwodnicy Wrocławia i dalej wzdłuż A4 do granicy państwa. Również wzdłuż drogi ekspresowej S3 od skrzyżowania z A2 do skrzyżowania z A4, a także wzdłuż A4 od Wrocławia do Katowic. Zamknięte zostaną także przejścia na koncesyjnym odcinku A2 od granicy państwa do skrzyżowania z S5 w okolicy Poznania" - poinformowała GDDKiA już w piątkowym komunikacie.

Zobacz także: Wirus ASF już w Wielkopolsce. Sytuacja coraz poważniejsza. Jaki czarny scenariusz?

Ogrodzenie ma zatrzymać dziki, ale nie ograniczać przemieszczanie się innych zwierząt. "Siatka o wysokości do max. 1,5 m, o grubszym powlekanym drucie i umieszczonej na górnej krawędzi siatki barwnej taśmy lub żerdzi oraz specjalne przełazy w miejscu występowania wilków, mają umożliwić migrację pozostałej zwierzynie" - wyjaśnia GDDKiA.

Tam gdzie nie ma możliwości postawienie ogrodzeń oraz w okolicy węzłów, gdzie nie ma ciągłości ogrodzenia drogi, zastosowane zostaną środki zapachowe odstraszające dziki.

Jak zapowiedziało konsorcjum grup producentów trzody chlewnej, wciąż będzie walczyć o pozostałe pięć postulatów: redukcji populacji dzików w Polsce do 0,5 szt. na 100 ha; ustanowienia zasad bioasekuracji dla myśliwych oraz osób biorących udział w polowaniach i odstrzale sanitarnym dzików; podjęcia czynności przewidzianych w tzw. obszarze WAMTA. Hodowcy domagają się również zmiany organizacji pracy powiatowych inspektoratów weterynarii i urzędowych lekarzy weterynarii, w tym wprowadzenie karencji 72 godz. (dla czynności zw. z padłymi dzikami, a wejściem do chlewni).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Demos
4 lata temu
No PiS INFLACJA zagląda do naszych kieszeniach, a wy wskazujecie przyczy odsuwając odpowiedzialność od prezesa, Premiera, Prezydenta bo kampania rozpoczęta. Proszę nie robić wody z mózgu Polakom....
Myśliwy rolni...
4 lata temu
Znam rolników którzy polują a potem idą do chlewni bez zabezpieczeń. Wiec jak durny rolnik jedzie na myśliwych to się wściekam
Jajko
4 lata temu
Niema to jak głodem dobić zwierzęta, to zwierzyna,nie przejdzie to gdzieś ogrodzenie rozwali i strach pomyśleć co się stanie na autostradach,jak ktoś zginie to też to wezmą na siebie???
Baksik
4 lata temu
Szaleje Asf .szaleje grypa. Ludzie opamietajcie się Asf było i będzie Grypa była i będzie Nawet jak zabijecie ostatniego dzika to powiecie że to sarny. Zniszczycie ekosystem. Większość rolników jest też myśliwym . To nagonka medialna Czyńcie sobie ziemię podwładną nie znaczy mordować bez opamietania. Gdyby dzika nie miało być w ekosystemie To by to nie było. To rolnik powinien dbać o stado A nie winić dzika który nie był ani nie będzie u niego w świniarni .
Peter
4 lata temu
Trzodę chlewną się hoduje a nie produkuje!!!!