Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Awaria Czajki. "Nie zlekceważyliśmy jakichkolwiek zaleceń"

- Nie zlekceważyliśmy jakichkolwiek zaleceń, nad budową nowego systemu przesyłowego ścieków przez Wisłę pracujemy od listopada - poinformował w niedzielę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W sobotę doszło do awarii rury ze ściekami, równo rok po poprzedniej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Facebook.com)
Rafał Trzaskowski zapewnia, że władze miasta nie zignorowały zaleceń dotyczących Czajki

W wyniku awarii ścieki z lewobrzeżnej Warszawy są zrzucane bezpośrednio do Wisły. Od momentu awarii ze strony obozu rządzącego i mediów narodowych padają opinie, że władze miasta zignorowały rekomendacje wydane po poprzedniej awarii. W takim tonie wypowiadał się na przykład wiceminister środowiska Jacek Ozdoba, czy prezes Wód Polskich Przemysław Daca.

Prezydent Warszawy odniósł się do tych opinii w niedzielę rano w obszernym wpisie na Facebooku. - Wbrew temu, co sugerują media rządowe, nie zlekceważyliśmy jakichkolwiek zaleceń - pisze. - Już po zakończeniu ubiegłorocznej naprawy rurociągu prowadziliśmy jego przeglądy – wykonywane przez niezależnych ekspertów. Ostatni z nich zakończył się przedwczoraj i nie wykazał jakichkolwiek anomalii. Tym większym zaskoczeniem była dla nas wszystkich informacja o sobotniej awarii. Bo jeszcze dzień wcześniej, zdaniem ekspertów, nic jej nie sygnalizowało - wskazuje.

Awaria oczyszczalni Czajka. Przemysław Daca obawia się ponownej. "To będzie wielkie nieszczęście"

Trzaskowski zaznacza również, że po poprzedniej awarii władze miasta przystąpiły do prac nad budową nowego systemu przesyłowego ścieków. W listopadzie 2019 r. została wybrana firma, natomiast w marcu 2020 r. zlecono wykonanie wielowariantowej koncepcji nowego systemu przesyłu.

- Inwestycja będzie realizowana w obszarze Natura 2000, więc konieczne będzie uzyskanie wielu pozwoleń. Piszę o tym dlatego, że chcę jedną rzecz Państwu uzmysłowić: zaprojektowanie i zbudowanie nowego systemu przesyłowego ścieków przez Wisłę to nie jest coś, co da się zrobić w miesiąc. Pracujemy nad tym od listopada 2019 - zaznacza prezydent Warszawy.

Wciąż nie jest znana przyczyna awarii. - Wszystko wskazuje na to, że cały projekt tego rurociągu, jego wykonanie i – być może materiały użyte do budowy – były wadliwe. Ze wstępnych informacji wynika bowiem, że do awarii doszło na starym odcinku rur, a nie na tym, który w ubiegłym roku wymieniliśmy. Dziś ponosimy konsekwencje błędnej decyzji, podjętej w 2005 roku – o tym, że nie będzie budowana nowa oczyszczalnia na lewym brzegu Wisły - pisze Trzaskowski.

Zapewnia jednocześnie, że usunięcie awarii systemu przesyłowego ścieków do oczyszczalni Czajka jest absolutnym priorytetem dla niego i jego współpracowników.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-08-2020

AgaPis sabotuje czajke, by santazowac PO i Trzaskowskiego. Potraficie to zrozumiec czy nie?

30-08-2020

obok" zaprojektowanie i zbudowanie nowego systemu przesyłowego ścieków przez Wisłę to nie jest coś, co da się zrobić w miesiąc ". Coś takiego.. A … Czytaj całość

30-08-2020

tadekCzy moge dokonac kontrolowanego zrzutu sciekow do rzeki po ich wczesniejszym ozonowaniu ??... mieszka obok wisely??

Rozwiń komentarze (12)