Notowania

AXA wypłaci maksymalnie kilka milionów euro za dzieła w Notre Dame. Koszty odbudowy zabytków ponosi państwo

Firma ubezpieczeniowa AXA poinformowała w środę, że wypłaci maksymalnie kilka milionów euro na ubezpieczone dzieła z dotkniętej pożarem paryskiej katedry Notre Dame, ale odmawia podania wysokości kwoty ubezpieczenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Pożar w Notre Dame wybuchł 15 kwietnia. (Fot: East News)

Właścicielem katedry - jak i innych zabytkowych kościołów we Francji - jest państwo i jak podano przed kilkoma dniami, firmy ubezpieczeniowe nie poniosą z tytułu pożaru Notre Dame żadnych poważniejszych kosztów. Za odbudowę zapłaci bowiem państwo.

Jak podała PAP, AXA ubezpiecza również od odpowiedzialności cywilnej dwie z firm budowlanych zatrudnionych przy katedrze Notre Dame. Według prezes francuskiego oddziału firmy AXA Jacquesa de Perettide'go Perettiego są to jednak "skromne" kwoty.

Aby przyspieszyć odbudowę katedry Notre Dame, francuski rząd zezwolił na odstępstwa od standardów zamówień publicznych i przepisów dotyczących ochrony dziedzictwa kultury, co wzbudziło zdziwienie i niezadowolenie.

Francja jest sygnatariuszem Karty Weneckiej z 1964 roku. Porozumienie to zawiera podstawowe wytyczne dla prac nad budynkami o wartości historycznej oraz określa zasady konserwacji i restauracji. Przewiduje m.in., że w trakcie renowacji czy odbudowy nie należy zmieniać układu przestrzennego ani wystroju, lecz należy w maksymalnym stopniu uszanować oryginalną substancję oraz materiały.

Obejrzyj: Notre Dame. Andrzej Duda w ogniu krytyki za wpis. Jarosław Gowin reaguje

Paryż: Pożar w katedrze Notre Dame
Paryż: Pożar w katedrze Notre Dame

Dopiero gdy zastosowanie oryginalnych materiałów nie będzie możliwe, dopuszcza się zastosowanie sprawdzonych technologii nowoczesnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: notre dame, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-04-2019

WniosekKto z niej czerpał zyski niech płaci. Poza tym taki remoncik wobec bogactw Watykanu to kropla w morzu. Nachapali się przez całe wieki i dalej nas doją … Czytaj całość

24-04-2019

PogodaKonieczna jest też zmiana funkcji - na świątynię multi-kulti gdzie Francuzi będą uczyć się tolerancji

24-04-2019

Kijowski hoooj z wioskiDzień dobry lemingi i nauczyciele

Rozwiń komentarze (16)