Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Backstop nie podlega negocjacjom. Timmermans zapewnia, że będzie walczyła o brak kontroli na granicy Irlandii

1
Podziel się:

Unijna 27 zgodziła się, że będziemy wspierać Irlandię, żeby nie powróciła twarda granica z Irlandią Północną. Dla nas backstop jest taką częścią porozumienia, którego nie możemy wykreślić z umowy z rządem brytyjskim - powiedział w Krakowie wiceszef KE Frans Timmermans.

Backstop nie podlega negocjacjom. Timmermans zapewnia, że będzie walczyła o brak kontroli na granicy Irlandii
(East News)

Timmermans przypomniał, że UE obiecała Irlandii, że będzie ją wspierała i zrobi wszystko, by nie dopuścić do powstania twardej granicy między Republiką Irlandii a Irlandia Północną.

Gwarancja, że granica z punktami kontrolnymi i kontrola paszportową nie powstanie, jest ważne z punktu widzenia zawartych w 1998 r. "porozumień wielkopiątkowych".

- My jako Europa jesteśmy wspólnie odpowiedzialni, (za to) by nie powróciła tam przemoc i właśnie dlatego dla nas backstop jest taką częścią porozumienia, którego nie możemy wykreślić z umowy z rządem brytyjskim - dodał Timmermans.

Wyjaśnijmy, że "backstop" to plan awaryjny, który ma zagwarantować, iż wraz z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej na granicę między Irlandią i Irlandią Północną nie wrócą żadne kontrole (celne, osobiste). Ich wprowadzenie, czyli ponowne ustanowienie tzw. "twardej granicy", podważyłoby ustalenia zawarte 20 lat temu we wspomnianym Porozumieniu Wielkopiątkowym, a to mogłoby doprowadzić do wzrostu napięcia w regionie.

Zobacz także: Problemów z brexitem jest co niemiara: city, umowy handlowe, sprawa Irlandii

Zapytany, czy jest szansa na odsunięcie brexitu w czasie lub choćby korzystne roztrzygnięcie jego zasad, Timmermans powiedział, że trzeba czekać na decyzje Wielkiej Brytanii, gdyż w tej kwestii to ona jest władna do podejmowania decyzji.

Przypomnijmy, że brytyjska Izba Gmin zagłosowała w ubiegły wtorek przeciwko proponowanemu przez rząd Theresy May projektowi umowy wyjścia W. Brytanii z UE. Jeśli parlament nie przyjmie alternatywnego scenariusza, to w oparciu o art. 50 traktatu o UE, Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy z 29 na 30 marca.

Wśród rozważanych scenariuszy wyjścia z impasu są m.in. powtórzenie głosowania w parlamencie, przedłużenie procedury wyjścia ze Wspólnoty czy wreszcie - organizacja drugiego referendum lub rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Frans Timmermans uczestniczył w Dialogu Obywatelskim, który odbywa się w stolicy Małopolski.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
Nie ma brzydk...
5 lata temu
Z nagłówka wychodzi, że Timmermans będzie walczyła.