Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Baltic Pipe zagrożony. "Może stać się celem różnego typu działań rosyjskich"

14
Podziel się:

Potencjalny sabotaż Baltic Pipe jest równie możliwy podobnie, jak incydent z Nord Steram. - Tak jak wiele innych elementów infrastruktury, może stać się kolejnym celem różnego typu działań rosyjskich, ale robimy wszystko, aby zapobiec takim zdarzeniom - podkreślił w poniedziałek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Baltic Pipe zagrożony. "Może stać się celem różnego typu działań rosyjskich"
Baltic Pipe to interkonektor gazowy przez Morze Bałtyckie, łączący duński i polski system przesyłowy gazu i umożliwiający import gazu z Norwegii do Polski. (East News, --)

Wiceminister Maciej Wąsik został zapytany w Polsat News, czy polskie służby zaobserwowały aktywność rosyjskich służb w cyberprzestrzeni, a także o potencjalne zagrożenia atakami na infrastrukturę krytyczną.

Wąsik przypomniał, że w Polsce obowiązują obecnie stopnie alarmowe. To drugi - na cztery - stopień BRAVO, który dotyczy zagrożenia terroryzmem, oraz trzeci stopień CHARLIE-CRP dotyczący zagrożenia cyberterroryzmem.

- Mamy bardzo wysoki poziom postawienia wszystkich służb dbających o cyberprzestrzeń w gotowości- zauważył wiceszef MSWiA. Jak wyjaśnił, codziennie jest bardzo dużo zdarzeń w cyberprzestrzeni, z których wiele to ataki rosyjskie.

Nord Stream a po nim awaria podmorskiego kabla

O zagrożenia dla infrastruktury wiceminister pytany był w kontekście wycieków z gazociągów Nord Stream 1 oraz 2, a także w kontekście odcięcia duńskiego Bornholmu od prądu prawdopodobnie wskutek awarii podmorskiego kabla. Jak zaznaczył, w sprawie tej awarii nie ma jeszcze potwierdzonych informacji.

Przypomniał także, że premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, które stopniem alarmowym BRAVO objęło polską infrastrukturę energetyczną mieszczącą się poza granicami Polski.

Chodzi oczywiście o nasz świeżo oddany gazociąg, bo widzimy tutaj pewne zagrożenia różnego typu działalności rosyjskiej - powiedział Wąsik.

Na pytanie, czy Baltic Pipe może stać się kolejnym celem, wiceszef MSWiA odparł: Oczywiście, że może, tak jak wiele innych elementów infrastruktury, jak chociażby ten kabel.

- Robimy wszystko - ale w sposób taki, że nie możemy mówić o tym publicznie, bo byłoby to za czytelne - żeby zapobiec tego typu zdarzeniom. Robią to nasze służby, nasza Straż Graniczna, nasze wojsko - powiedział wiceminister.

Atak na Polskę?

Wąsik był też pytany, czy rośnie niebezpieczeństwo ataku na Polskę. - Nie ma takiego niebezpieczeństwa. W mojej opinii Polska jako członek NATO jest bezpieczna - powiedział.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że każdy dzień wojny pokazuje, że Rosja nie jest w stanie poradzić sobie z Ukrainą, ani otworzyć drugiego frontu.

- Natomiast, chciałem podkreślić jedną rzecz, my jako MSWiA, jako rząd Polski, musimy być przygotowani na każdy scenariusz, dlatego inwestujemy w armię, dlatego inwestujemy w zbrojenia ogromne pieniądze - powiedział wiceminister

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(14)
Nasza wladza+...
rok temu
wasik w mojej ocenie polska jak czlonek nato jest bezpieczna .czy to nie wasza durna poslanka w tvpis wrzeszczala wszystko oddajmy ukrainie bo oni walcza za nasza wolnosc
Mark
rok temu
Jeszcze rok wojny i Federacja Rosyjska się rozpadnie, bo skolonizowana Syberia uzyska niepodległość.
realista
rok temu
Teraz , już czas najwyższy uzbroić Ukrainę w rakiety dalekiego zasięgu, jak zaczną sięgać głęboko na terytorium Rosji , rosyjska społeczność sama rozprawi się z kliką Putina.
Po co to komu
rok temu
Czy Putina nie zadawała obecny teren Rosji, po co napadać na Ukrainę? Życie jest za krótkie żeby taki los sobie zgotować. Ludzie opamiętajcie się.
Klock
rok temu
A to ciekawe.