Notowania

Bankructwa firm. To był ciężki rok dla branży transportowej

Mimo, że do końca grudnia zostało kilka dni, wciąż czekają nas bankructwa. W 2018 roku upadnie w sumie około 1100 firm. Pogarsza się sytuacja w branży transportowej, lepiej wygląda przyszłość branży budowlanej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Polska jest europejską potęgą transportową. Wszystko dzięki niższym cenom. (Fot: Karolina Misztal/REPORTER)

"W listopadzie zmniejszyła się liczba niewypłacalnych podmiotów gospodarczych i wyniosła 51 przedsiębiorstw. Oznacza to spadek o 24 proc. wobec października i o 4 proc. względem listopada 2017 roku. W ciągu ostatnich 12 miesięcy na skutek niewypłacalności działalność zakończyło 618 przedsiębiorstw, czyli o 5,6 proc. więcej wobec 2017 roku. Na podstawie dotychczasowych danych i w odniesieniu do sytuacji gospodarczej KUKE (Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych) podtrzymuje dotychczasową prognozę 1100 upadłości i restrukturyzacji w 2018 roku" - napisano w raporcie, który przytacza PAP.

Z obserwacji KUKE wynika, że sytuacja w branży budowlanej stabilizuje się, pogarsza zaś w branży transportowej.

"(...) Również obserwowana przez nas branża budowlana – mimo, że utrzymuje wysoki poziom restrukturyzacji i upadłości – jest stabilna. Wynika to m.in. z tego, że po kryzysie 2012 roku branża nauczyła się ostrożnie podchodzić do sytuacji rynkowej i z wyprzedzeniem reagować na potencjalne zagrożenia" - napisano.

Unikanie opodatkowania to grzech? Ksiądz odpowiada

"Jednocześnie uważnie obserwujemy sektor transportowy. Boryka się on obecnie z trudnościami – przede wszystkim brakami w kadrze wykwalifikowanych kierowców i wysokimi cenami paliw – które zmniejszają uzyskiwane marże. Tym samym – mimo dużego popytu na usługi transportowe – notujemy tendencje wzrostową upadłości i restrukturyzacji. Dodatkowo w połowie 2020 roku koszty działalności mogą wzrosnąć przez zmianę przepisów dotyczących pracowników delegowanych, co może jeszcze bardziej utrudnić funkcjonowanie sektora” – czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: transport
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
24-12-2018

bgsfczyli PIS wywiązuje się z obowiązków i likwiduje Polskie firmy

24-12-2018

maciekTransport pada dlatego Frasyniuk pcha się nieudolnie do polityki.

24-12-2018

KmicicKoniec łatwych pieniędzy dla cwaniaczków, jeszcze gdyby tak zakazać bezsensownej hodowli norek

Rozwiń komentarze (190)