Notowania

gospodarka
27.09.2019 20:56

Będą renty dla poszkodowanych w wypadkach

W piątek weszły w życie nowe przepisy zapewniające ofiarom wypadków dalszą wypłatę rent po wyczerpaniu sumy gwarancyjnej ubezpieczenia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Nowe przepisy ws. rent dla osób po poważnych wypadkach

Zmiany dotyczą ustawy z 9 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej.

Ustawa dotyczy osób, które uległy wypadkom przed 1 stycznia 2006 r. Obowiązujące sumy gwarancyjne były wtedy znacznie niższe od obecnych, przez co w niektórych przypadkach ubezpieczyciele już przestali wypłacać ofiarom renty.

- Cieszę się z tej regulacji, bo nasza instytucja od wielu lat zabiegała o stworzenie mechanizmu, który pozwoli zapewnić poważnie poszkodowanym w wypadkach gwarancję wsparcia finansowego z ubezpieczenia OC komunikacyjnego czy OC rolnika pomimo wyczerpania sumy gwarancyjnej – mówi Aleksander Daszewski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Obejrzyj również: Reportaż dla PKN Orlen

Jak mówi rzecznik, zmiany były niezbędne, bo dotyczyły osób w złym stanie zdrowia, często ponoszących dodatkowe koszty leczenia i rehabilitacji.

Zgodnie z nowymi przepisami, górną granicą odpowiedzialności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego będzie suma obowiązująca w momencie skierowania do funduszu roszczenia o wypłatę renty.

Zasada nie będzie obowiązywać w sytuacjach, w których to sąd ustala sumę gwarancyjną i jest ona inna od tej zapisane w umowie OC.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, ubezpieczenia
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-09-2019

@@@@@To nie ubezpieczyciel powinien placic rente niewinnej ofierze wypadku samochodowego, TYLKO SPRAWCA WYPADKU - DOŻYWOTNIO!

Rozwiń komentarze (1)