Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Biedronka daje 50 mln złotych na walkę z biedą w Polsce. Na początek rozda 10 tysiącom seniorów karty na zakupy

Na 25-lecie swojej działalności w Polsce Biedronka uruchomiła fundację, której celem ma być niesienie pomocy osobom starszym i przyczynianie się do poprawy jakości ich życia. Tylko w tym roku fundacja wyda 50 mln złotych. Pierwszym programem jest rozdanie kart przedpłaconych na zakupy o łącznej wartości 15 mln złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(mat. pras.)
W skład rady Fundacji Biedronka weszli m.in. prof. Anna Giza–Poleszczuk, siostra Małgorzata Chmielewska (2 i 3 od lewej) czy Pedro Soares dos Santos, prezes Jeronimo Martins (z prawej)

Program kart przedpłaconych Fundacji Biedronka "Na codzienne zakupy" obejmie 10 tys. potrzebujących seniorów. Na ten cel Fundacja Biedronki przeznaczy blisko 15 mln zł. Tylko w 2020 r. Fundacja Biedronki będzie dysponowała budżetem 50 mln zł, a w kolejnych latach fundator, czyli Jeronimo Martins Polska, planuje przeznaczyć na wsparcie Fundacji od 7,5 mln do 20 mln euro rocznie (32 - 86 mln zł).

Pierwszym projektem, który będzie realizowany we współpracy Fundacji Biedronki i Caritas Polska, jest program „Na codzienne zakupy". W 2020 roku pomocą nim zostanie objętych 10 000 potrzebujących seniorów. Od kwietnia br. do stycznia 2021 r. będą oni otrzymywać wsparcie finansowe w wysokości 100 zł lub 150 zł miesięcznie na karcie przepłaconej. Kart będzie można używać na zakupy w sklepach Biedronka.

Dzięki takiej formie pomocy seniorzy sami decydują, na jakie produkty chcą przeznaczyć pieniądze, co wspiera ich poczucie niezależności i godności. Dotychczas program ten był prowadzony w całej Polsce wspólnie z siecią Biedronka. Badania Caritas Polska pokazują, że dzięki niemu seniorzy lepiej się odżywiają - częściej kupują produkty, na które wcześniej nie było ich stać, np. owoce, warzywa, mięso i nabiał. Mają też więcej środków na lekarstwa i leczenie.

Mycie koszy z Biedronki
Koronawirus każe zapytać o czystość. Biedronka pokazała, jak myje wózki

Osoby objęte programem mogą liczyć na opiekę wolontariusza Caritas, który pomaga im w zakupach albo towarzyszy w codziennych zajęciach. Dodatkowo w ramach współpracy z Caritas Polska, Caritas Diecezjalnych i Fundacji Biedronki, seniorzy będą mogli uczestniczyć w dodatkowych aktywnościach, np. wspólnych wyjściach czy wyjazdach, które mają na celu wzmacnianie więzi społecznych i przeciwdziałanie samotności.

Wytyczaniem strategicznych osi działania nowej organizacji będzie zajmować się Rada Fundacji, w której skład wejdą autorytety z doświadczeniem i wiedzą w obszarze problematyki społecznej. W Radzie Fundacji znajdą się:
prof. dr hab. Anna Giza–Poleszczuk, socjolog i specjalistka w dziedzinie kapitału społecznego, siostra Małgorzata Chmielewska, przełożona wspólnoty „Chleb Życia", prowadząca domy dla osób bezdomnych, chorych oraz dla samotnych matek oraz prof. dr hab. Jerzy Hausner, promotor ekonomii wartości opartej na solidaryzmie społecznym. Skład rady uzupełniają przedstawiciele Grupy Jeronimo Martins z Pedro Soaresem dos Santosem na czele.

- 25-lecie Biedronki jest dla nas dobrą okazją, by podziękować polskiemu społeczeństwu za zaufanie, jakim zostaliśmy obdarzeni i by wzmocnić nasze zobowiązania społeczne. Prowadząc biznes, który zaspokaja podstawowe ludzkie potrzeby i działa na dużą skalę, mamy możliwość przyczyniać się do znajdowania rozwiązań, które odpowiadają na wyzwania lokalnej społeczności i niosą realną pomoc potrzebującym. To dzięki Polsce Biedronka mogła się tak rozwinąć, a my czujemy związaną z tym odpowiedzialność. Właśnie z tego powodu uruchamiamy Fundację Biedronki, która skupi się na grupie osób, zmagających się z bardzo poważnymi wyzwaniami - mówi Pedro Soares dos Santos.

Andrzej Duda za swoje zakupy zapłacił w 2015 r. 37 zł. Teraz klienci Biedronki zapłacą za nie 29,99 zł.
Biedronka wprowadza promocję na "koszyk Dudy". Będzie tańszy niż w 2015 roku

Fundacja Biedronki będzie wspierać starsze osoby, by żyły godnie, mogły dłużej cieszyć się zdrowiem i lepiej funkcjonowały na co dzień. Celami nowo powstałej Fundacji jest m.in. przeciwdziałanie ubóstwu, niedożywieniu, samotności i wykluczeniu społecznemu osób starszych. W tym celu Fundacja będzie prowadziła też działania na rzecz rozwoju wolontariatu na rzecz seniorów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-03-2020

hi hi hiNo i Caritas rozda swoim .

11-03-2020

auroraJa bym tam nie wierzyła w powodzenie żadnej akcji ,w której udział bierze caritas. To znaczy dobro będzie czynione,jak najbardziej ale zgodnie z … Czytaj całość

11-03-2020

polCzy ktos kiedys slyszal ,aby caritas rozliczył sie z otrzymanych datkow i darow

Rozwiń komentarze (306)