Notowania

Bielmlek na skraju upadłości. Rządzi nim były senator PiS

Bielmlek, zarządzany przez byłego senatora PiS i wiceministra rolnictwa Tadeusza Romańczuka, stoi na skraju upadłości. Spółdzielnia nie płaci rolnikom i wygasza produkcję. O niekompetencję Romańczuka oskarża za to były kolega, również polityk PiS.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Tadeusz Romańczuk - do niedawna wiceminister, teraz prezes spółdzielni Bielmlek. Tej samej, która stoi na skraju upadłości (Fot: Hanna Bardo)

Jak pisze wtorkowy "Puls Biznesu", spółdzielnia mleczarska Bielmlek jest już bardzo bliska upadłości. Od wielu lat (z roczną przerwą na ministerialną posadę, z której zrezygnował w lipcu) zarządza nią Tadeusz Romańczuk, do niedawna wiceminister rolnictwa.

Winny? Zdaniem Karola Tylendy, byłego współpracownika prezesa, jest właśnie Romańczuk i jego niekompetencja.

Zaczęło się od decyzji o znacznym zwiększeniu mocy produkcyjnych. W tym celu kupiono wieżę suszenia rozpyłowego, która służy do wytwarzania mleka w proszku.

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- To był pomysł Tadeusza Romańczuka. Wielokrotnie pytałem go o bazę surowcową i za każdym razem słyszałem, żeby się nie martwić, bo surowiec jest na rynku - mówi "PB" Karol Tylenda, menedżer, który zna prezesa Bielmleku od wielu lat.

Obaj znają się jeszcze z Białegostoku, gdzie rządzili Giełdą Rolno-Towarową.

Zdaniem Tylendy zakup wieży byłby sensowny, gdyby Bielmlek dysponował przynajmniej 900 tys. mleka dziennie. A miał zaledwie 150 tys. litrów surowca.

Tadeusz Romańczuk przestaje być wiceministrem rolnictwa. Złożył rezygnację
Wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk złożył rezygnację

Efekt jest opłakany, choć inwestycja nie jest jedynym powodem zapaści finansowej spółdzielni.

Dziś Bielmlek musi wygasić produkcję serów twardych oraz masła. Rolnicy pozostają bez pieniędzy, bo firma nie reguluje należności. Dlatego rolnicy poszli z tym do prokuratury. W doniesieniu jest również mowa o wyłudzaniu VAT. Śledczy twierdzą, że analizują sprawę, ale zarzutów nikomu jeszcze nie przedstawiono.

Podobne problemy z regulowaniem należności miały miejsce rok temu, ale wtedy ostatecznie długi udało się spłacić z... zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu.

Wniosek o ogłoszenie upadłości Bielmleku złożył też jeden z kontrahentów - firma Interfood Polska.

Zdaniem Karola Tylendy to efekt słabego zarządzania przez Romańczuka. Co ciekawe, przeciwnik prezesa też jest politykiem PiS. W poprzedniej dekadzie był członkiem zarządu województwa podlaskiego, później zaś zasiadał w zarządach Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-11-2019

MikiTo jest cała prawda o pisowcach , czego się nie dotkną to śpię...... ale nie poczuwają się do winnego ,sądzić takich i osadzać w więzieniach … Czytaj całość

12-11-2019

RolnikJak zwykle PiS wszystko rozwali, splajtuje, a sami ukradną, wezmą łapówki - bo "Im się NALEŻY" - banda nieuków i nieudaczników !

12-11-2019

Polaktam bielmlek tu Polska -dojna zmiana w natarciu

Rozwiń komentarze (131)