Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Bielmlek na skraju upadłości. Rządzi nim były senator PiS

132
Podziel się:

Bielmlek, zarządzany przez byłego senatora PiS i wiceministra rolnictwa Tadeusza Romańczuka, stoi na skraju upadłości. Spółdzielnia nie płaci rolnikom i wygasza produkcję. O niekompetencję Romańczuka oskarża za to były kolega, również polityk PiS.

Tadeusz Romańczuk - do niedawna wiceminister, teraz prezes spółdzielni Bielmlek. Tej samej, która stoi na skraju upadłości
Tadeusz Romańczuk - do niedawna wiceminister, teraz prezes spółdzielni Bielmlek. Tej samej, która stoi na skraju upadłości (PAP, Hanna Bardo)
bECVftSd

Jak pisze wtorkowy "Puls Biznesu", spółdzielnia mleczarska Bielmlek jest już bardzo bliska upadłości. Od wielu lat (z roczną przerwą na ministerialną posadę, z której zrezygnował w lipcu)
zarządza nią Tadeusz Romańczuk, do niedawna wiceminister rolnictwa.

Winny? Zdaniem Karola Tylendy, byłego współpracownika prezesa, jest właśnie Romańczuk i jego niekompetencja.

Zaczęło się od decyzji o znacznym zwiększeniu mocy produkcyjnych. W tym celu kupiono wieżę suszenia rozpyłowego, która służy do wytwarzania mleka w proszku.

bECVftSf

Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

- To był pomysł Tadeusza Romańczuka. Wielokrotnie pytałem go o bazę surowcową i za każdym razem słyszałem, żeby się nie martwić, bo surowiec jest na rynku - mówi "PB" Karol Tylenda, menedżer, który zna prezesa Bielmleku od wielu lat.

Obaj znają się jeszcze z Białegostoku, gdzie rządzili Giełdą Rolno-Towarową.

bECVftSl

Zdaniem Tylendy zakup wieży byłby sensowny, gdyby Bielmlek dysponował przynajmniej 900 tys. mleka dziennie. A miał zaledwie 150 tys. litrów surowca.

Efekt jest opłakany, choć inwestycja nie jest jedynym powodem zapaści finansowej spółdzielni.

Dziś Bielmlek musi wygasić produkcję serów twardych oraz masła. Rolnicy pozostają bez pieniędzy, bo firma nie reguluje należności. Dlatego rolnicy poszli z tym do prokuratury. W doniesieniu jest również mowa o wyłudzaniu VAT. Śledczy twierdzą, że analizują sprawę, ale zarzutów nikomu jeszcze nie przedstawiono.

bECVftSm

Podobne problemy z regulowaniem należności miały miejsce rok temu, ale wtedy ostatecznie długi udało się spłacić z... zaciągniętego przez spółdzielnię kredytu.

Wniosek o ogłoszenie upadłości Bielmleku złożył też jeden z kontrahentów - firma Interfood Polska.

Zdaniem Karola Tylendy to efekt słabego zarządzania przez Romańczuka. Co ciekawe, przeciwnik prezesa też jest politykiem PiS. W poprzedniej dekadzie był członkiem zarządu województwa podlaskiego, później zaś zasiadał w zarządach Agencji Nieruchomości Rolnych oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bECVftSG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(132)
alisza
6 miesięcy temu
jak sie ludzie w koncu nie obudza to rzadzenie Polska tez sie tak pewnie skonczy tylko kto wtedy za to zaplaci??Sciana wschodnia to przeciez pislandia w calej krasie wiec niech placa za nieudolnosc
Nowela
2 lata temu
Gdy PiS posłucha senator Lidii Staroń, przynajmniej ustawy spółdzielcze będa sensowne. Jednak wymaga to rezygancji z objęć negatywnego lobby funkcyjnego spółdzielczości.
Patosia
2 lata temu
Polskojęzyczna dojną spółdzielczość trawi PoPRLowska zaraza. Patologia folwarcznego zarządzania, DEMONkracja zamiast demokracji. Fałsz propaganda deydentói ich lokalnych oraz centralnych wspieraczy. Próby reakcji zbyt, późne. Patogenne ustawy dają impuls dla patologii. Vide spółdzielnie mieszkaniowe, SKOKi. Elyty umoczone w tym swojskim towarzystwie.
bECVftSH
Marek skwarek
2 lata temu
Ta wieża do mleka była tak samo potrzebna jak przekop mierzei wiślanej
Marek skwarek
2 lata temu
Działacze PiS to specjaliści od VAT tylko udają skromnych i nie chcą się przyznać
...
Następna strona