Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|
aktualizacja

Bierecki i Szewczak kończą z polityką. Ludzie SKOK-ów wrócą do biznesu?

46
Podziel się:

Twórca SKOK-ów Grzegorz Bierecki oraz wieloletni główny ekonomista Kas Janusz Szewczak prawdopodobnie nie będą kandydować w jesiennych wyborach parlamentarnych - informuje "Gazeta Wyborcza". Obaj mogą wrócić do biznesu.

Dla Grzegorza Biereckiego mogą to być ostatnie tygodnie w polityce
Dla Grzegorza Biereckiego mogą to być ostatnie tygodnie w polityce (East News, Wojciech Strozyk)

Nieoficjalne informacje "GW" próbowała potwierdzić u samych zainteresowanych. Ci jednak odmówili komentarza, jednak nie zaprzeczyli doniesieniom dziennika.

Kwestia SKOK-ów była dla PiS jedną z ważniejszych od czasu, gdy partia przejęła władzę w Polsce. Świadczy o tym choćby fakt, że Bierecki kierował pracami senackiej komisji finansów, a Szewczak był wiceszefem jej sejmowej odpowiedniczki.

Jak pisaliśmy w money.pl, Janusz Szewczak miał wiosną próbować przepchnąć poprawki, które pozwoliłyby umorzyć długdług Kasy Krajowej SKOK wobec Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Zobacz także: Obejrzyj: Podatek handlowy? Nie łudźmy się: będzie drożej

O co chodzi? Bankowy Fundusz Gwarancyjny, na który składają wszystkie banki w kraju, w 2013 roku ratował udający SKOK Wspólnota. Spłacił 800 mln zł depozytów kasy.

Pieniądze miał odzyskać z Funduszu Stabilizacyjnego Kasy Krajowej SKOK, która miała być rękojmią dla SKOK-ów, które znalazły się w trudnej sytuacji. Jednak pieniędzy na koncie funduszu nie było – miały zostać wyprowadzone tuż przed objęciem Wspólnoty nadzorem KNF.

BFG oparł roszczenie o art. 55 ust. la ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. To nim właśnie zajął się później Janusz Szewczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości oraz były ekonomista SKOK w sejmowej komisji finansów publicznych.

Szewczak miał próbować przepchnąć poprawkę, która unieszkodliwiłaby pozew BFG, likwidując niewygodny artykuł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
jb
4 lata temu
Dostanie koncesje na eksport kasy do Lichtenstainu. W końcu o pisowskie interesy musi ktoś dbać a dziennikarze czepiają się jak presio chce wziąć kasę z NBP. (pis będzie musiał zrepolonizować media, wtedy będą mogli czerpać pełnymi garściami bo nikt się nie dowie)
logus
4 lata temu
Wolą uciec z Sejmu bo tam są za bardzo widoczni a to utrudnia kombinace przy kasie
zzxc
4 lata temu
Dopóki pis rządzi to włos im z głowy nie spadnie ...
rz-suv
4 lata temu
Odejdą z polityki tylko jeśli wygra ponad 50% PiS. W innym przypadku na pewno nie zrezygnują z potencjalnego immunitetu.
KRiSS
4 lata temu
Dlaczego syndyk Lechosław Kochański jest NIE DO RUSZENIA. Wymięka nawet Ziobro... Zresztą sam Kochański powiedział, że Ziobro nic mi nie może zrobić... I faktycznie tak jest!!!
...
Następna strona