Notowania

reparacje
15.04.2019 14:34

Bild: Czy Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego?

Pałac Saski w Warszawie, jak wiele innych zabytków w Polsce, został przez Niemców zniszczony podczas wojny. "Bild" pisze o nieoficjalnych sugestiach strony polskiej, by Berlin zapłacił za odbudowę historycznego obiektu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Miniatura Pałacu Saskiego. Tak mógłby wyglądać po odbudowie (Fot: KAROL SEREWIS,Park Mini Woj. Mazowieckiego)

"Niemcy skonstruowali, Niemcy potem zniszczyli. Być może teraz Niemcy zapłacą za odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie – blisko 75 lat po niszczycielskiej orgii zorganizowanej przez niemiecki Wehrmacht w stolicy Polski" – pisze Dirk Mueller-Thederan w internetowym wydaniu "Bilda".

Autor wyjaśnia, że Polska chce, aby pałac z początków XVIII wieku został odbudowany, nie wiadomo jednak, kto miałby sfinansować ten kosztowny projekt. "Polska ma nadzieję, że planowaną budowlę, w której ma się pomieścić siedziba Senatu, sfinansują w ramach zadośćuczynienia Niemcy" – pisze Mueller-Thederan zastrzegając, że nie wiadomo, czy i kiedy władze w Warszawie zwrócą się z taką propozycją do strony niemieckiej.

Władze w Berlinie i Warszawie milczą

Autor zastrzega, że zapytanie "Bilda" skierowane do niemieckiego MSZ i strony polskiej pozostało bez odpowiedzi.

Obejrzyj: Niemieckie reparacje wojenne. Co można kupić za 25 bln złotych?

Mueller-Thederan przypomina, że podczas konferencji "Sto lat niemieckiej polityki wobec Polski" na jesieni ubiegłego roku w Berlinie "mówiono" o tym, że niemiecki wkład w odbudowę Pałacu Saskiego mógłby złagodzić emocjonalną dyskusję o odszkodowaniach wojennych. „Koszt (budowy Pałacu) można by «odliczyć» od reparacji, które nacjonalistyczno-konserwatywny rząd Polski chciałby domagać się od Niemiec za szkody wojenne" – pisze dziennikarz "Bilda".

Autor przypomina, że z projektu raportu sporządzonego przez grupę posłów PiS wynika, iż chodzi o kwotę 900 mld dolarów amerykańskich. Wysunięcie formalnych roszczeń zależy od wyniku wyborów parlamentarnych na jesieni 2019 roku.

Niemieckie zbrodnie

"Bild" przypomina o zbrodniach i zniszczeniach dokonanych przez Niemców w Polsce. Podkreśla, że co szósty mieszkaniec 35-milionowej Polski zginął podczas niemieckiej okupacji.

Autor zwraca uwagę na wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy, który przy okazji uroczystości związanych ze stuleciem odzyskania przez Polskę niepodległości mówił o konieczności odbudowy Pałacu Saskiego jako "integralnej części narodowej spuścizny". Skierowane do prezydenta Dudy przez redakcję "Bilda" pytanie, czy życzyłby sobie „niemieckiego finansowego wsparcia” pozostało bez odpowiedzi. W wywiadzie udzielonym w październiku ubiegłego roku "Bild am Sonntag”" prezydent powiedział, że uważa reparacje wojenne za sprawę nadal niezałatwioną - przypomina tabloid.

Tak wyglądała Warszawa po wojnie. Pieniądze zamiast do Polski trafiły do ZSRR.
Reparacje od Niemiec nie takie pewne. Prawnicy mówią o wnioskach na wyrost

Powołując się na platformę internetową wPolityce, Mueller-Thederan pisze, że koszt odbudowy Pałacu Saskiego szacowany jest na 700 mln złotych, czyli 165 mln euro.

Sugestie PiS

"Bild" ilustruje stanowisko partii rządzącej PiS wypowiedzią posła Andrzeja Melaka: "Niemieccy okupanci zniszczyli podczas II wojny światowej niemal całe miasto. Pokrycie szkód, a tym samym kosztów odbudowy Pałacu, przez niemiecki rząd i kraj związkowy Saksonia byłoby wspaniałym gestem".

Według "Bilda" władze Saksonii odmówiły udziału w projekcie. Nic o tym nie wiemy, nie możemy poza tym wspierać takich projektów za granicą – powiedział telewizji MDR anonimowy przedstawiciel saksońskich władz.

Stronie polskiej nie pozostaje nic innego, jak rozgrywanie "wybuchowej karty", jaką są reparacje, w stolicy Niemiec Berlinie – konkluduje Mueler-Thederan w "Bildzie".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: reparacje, II wojna światowa, niemcy, pałac saski, gospodarka, wiadomości
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-04-2019

LuizNie nie nie - nikomu to niepotrzebne,

15-04-2019

IgorekNo to poseł Brejza do jesieni 2019 roku będzie miał używanie. O będzie miał.

Rozwiń komentarze (2)