Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Black Hawki dla polskiej armii. Będą służyć w wojskach specjalnych

8
Podziel się:

- Dwa śmigłowce S-70i wyprodukowane w zakładach PZL Mielec będą służyć w wojskach specjalnych - poindormował szef MON Mariusz Błaszczak. To eksportowa wersja amerykańskiego wielozadaniowego śmigłowca transportowego UH-60 Black Hawk.

Black Hawki dla polskiej armii. Będą służyć w wojskach specjalnych
Black Hawk (MON, Lockheed Martin Helicopter Company)

Kolejne Black Hawki trafiły do Wojska Polskiego. Dwa śmigłowce S-70i wyprodukowane w zakładach PZL Mielec będą służyć w Wojskach Specjalnych - poinformował w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Kolejne Black Hawki trafiły do Wojska Polskiego. Dwa śmigłowce S-70i wyprodukowane w zakładach PZL Mielec będą służyć w wojskach specjalnych. Rozwój Sił Zbrojnych RP to inwestycja w bezpieczeństwo wszystkich obywateli" - napisał Błaszczak na platformie X.

Śmigłowce S-70i Black Hawk to eksportowa wersja amerykańskiego wielozadaniowego śmigłowca transportowego UH-60 Black Hawk. Produkowane są w PZL Mielec, po tym jak w 2007 roku zostały spółką zależną amerykańskiego koncernu Sikorsky Aircraft Corporation (obecnie Lockheed Martin Helicopter Company).

Obecnie takie śmigłowce wykorzystywane są m.in. przez polską policję oraz Wojska Specjalne.

Wyprodukowane w Mielcu helikoptery trafiły także za granicę, m.in. do Arabii Saudyjskiej czy Chile. Śmigłowce tego typu służą przede wszystkim do zadań transportowych, mogą być jednak również uzbrojone np. w karabin maszynowy do wsparcia piechoty na ziemi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
18 lipca 2012
5 miesięcy temu
18 lipca 2012, 12:39 prawo gazeta prawna Deregulacja: większość Polaków chce ułatwienia dostępu do zawodów. 65 proc. respondentów CBOS - głównie młodzi ludzie - jest za deregulacją i ułatwieniem dostępu do zawodów oraz za rynkową weryfikacją umiejętności osób wykonujących te zawody. NA CZYM POLEGA RYNKOWA WERYFIKACJA UMIEJĘTNOŚCI I WIEDZY PRAWNIKÓW?? Jak wynika z deklaracji ankietowanych, 55 proc. jest za tym, aby dostęp do wykonywania niemal wszystkich zawodów był łatwy, a jakość usług weryfikował rynek, więc sami klienci, a nie żeby dostęp do wykonywania sporej części zawodów był ograniczony, a wiedzę i umiejętności kandydatów do zawodu sprawdzały samorządy zawodowe i urzędnicy..
Emeryt
5 miesięcy temu
Najlepszych żołnierzy narażają bieda wersją dlaczego nie UH
Obywatel PL
5 miesięcy temu
Blaszczak i te jego madroglupie zakupy. Dla specjalistów śmigłowce w wersji cywilnej. Niech on już wróci do szkoły uczyć dzieci .
robolbezrobot...
5 miesięcy temu
widzicie i nie grzmicie migranci z 482 strajkują blokują Przemyśl gdzie Policja trzeba ich rozgonić nie są u siebie
art
5 miesięcy temu
Śmigłowiec amerykański, ale nie taki sam jak amerykański, czołg amerykański ( notabene świetny) ale nie taki sam jakim obecnie dysponuje armia Stanów Zjednoczonych, samoloty amerykańskie (stara stosunkowo konstrukcja, ale akurat nasze dosyć unowocześnione, względem innych wersji, chociaż też już nie najnowsza) z tym, ze kody do nich ponoć są w posiadaniu Stanów Zjednoczonych ,czy to prawda, nie wiem ale tak mówią (być może akurat dobrze, że tak jest, ale to zupełnie inna kwestia, także kierunek dobry, tylko, ze ten sprzęt nie jest tożsamy ze sprzętem armii USA, rezerwują je na ewentualne własne potrzeby, no ale w sumie tak jest, że każdy trzyma dla siebie swoje rodowe srebra, tylko mam wrażenie, że w naszym kraju zrobiono inaczej z tymi rodowymi srebrami, ale być może się mylę.