Notowania

gospodarka
11.02.2019 20:36

Błaszczak o zakupie rakiet HIMARS: "Przełom, jeżeli chodzi o możliwości bojowe wojska"

- Stawiamy na rozwój broni artyleryjskiej - mówił w TVP Info minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i podkreślił, że system rakiet HIMARS udało się kupić taniej niż pierwotnie zakładano.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Wikimedia Commons CC BY-SA)
Na zakup systemu obrony rakietowej polski rząd wyda 414 mln dolarów.

System, o którym mowa, to uzbrojone w rakiety o zasięgu do 300 km wyrzutnie HOMAR.

- To jest przełom, jeżeli chodzi o możliwości bojowe wojska Polskiego - mówił Mariusz Błaszczak. W przypadku konfliktu jest to broń, która sięga na tyły przeciwnika. Jest skuteczna w zakresie odstraszania. Mając taką broń pokazujemy, że polska armia jest silna i nowoczesna.

Na zakup systemu obrony rakietowej polski rząd wyda 414 mln dolarów. Początkowa cena, podana przez amerykański koncern Lockheed Martin wynosiła 665 mln dolarów.

- Bardzo się cieszę, że kupujemy tę broń za dobrą cenę - mówił minister Błaszczak. - Umowy zawierane przez polską armię są często porównywane do tych, które zawiera armia Rumuńska. To dobry znak, bo rumuńskie umowy są bardzo korzystne.

Innego zdania niż minister jest część ekspertów. - Tych pocisków nie starczy nam na więcej niż dzień konfliktu i to tylko na wąskim obszarze. Tymczasem powinniśmy mieć zdolność odpierania ataków co najmniej przez kilka dni, zanim otrzymamy wsparcie sojuszników - mówił money.pl Maksymilian Dura, komandor rezerwy i publicysta defense24.pl.

Czytaj też: Polskie wojsko buduje system odstraszania

HIMARS to wyrzutnie mobilne, ale jak zapowiada minister, stacjonować będą głównie na wschodzie kraju.

- Wschód Polski został przez rządy koalicji odsłonięty - mówi Błaszczak. - Zależy mi na tym, by najnowocześniejszy sprzęt trafiał na wschód od Wisły, bo tam jest potrzeba operacyjna.

Jak informowaliśmy w money.pl, o zakup systemu Homar starał się poprzednik Mariusza Błaszczaka w resorcie obrony. Antoni Macierewicz w 2017 roku zapowiadał rychłe podpisanie umowy na zakup wyrzutni rakietowych, ale rozmowy z Amerykanami ostatecznie zostały zerwane.

Podczas ubiegłorocznej - wrześniowej wizyty w USA prezydent Duda rozmawiał o rakietach z Donaldem Trumpem i podpisał umowę wstępną. Na koniec listopada Departament Stanu USA wydał wstępną zgodęza sprzedaż Polsce systemu rakietowego, a 15 dni później potwierdził ją Kongres.

Umowa ma zostać podpisana w środę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, mariusz błaszczak, mon, wojsko
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-02-2019

JacaCO BY NIE ZROBILI TO ŻLE BO TO NIE POpapranstwo.

11-02-2019

rr"Eksperci" po moskiewskich uczelniach

11-02-2019

TomiJuz czuje sie bezpieczniej hahaha

Rozwiń komentarze (51)