Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Bon na zakup dekodera. Minister Cieszyński zdradza szczegóły

534
Podziel się:

- Na dopłaty do zakupu dekodera budżet wyda ok. 200 mln zł. Wniosek o bon na zakup dekodera będzie można złożyć elektronicznie lub na poczcie – powiedział w programie "Newsroom WP" sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Janusza Cieszyńskiego.

Bon na zakup dekodera. Minister Cieszyński zdradza szczegóły
Rząd pracuje nad ustawą o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej (KPRM, Materiały prasowe, Daniel Gnap, Krystian Maj)

- Decyzją Komisji Europejskiej uwalniamy pewne częstotliwości na potrzeby szybkiego internetu, wskutek czego część gospodarstw domowych w Polsce – szacujemy, że jest to ok. 2 mln – utraci dostęp do naziemnej telewizji cyfrowej. I w związku z tym takim gospodarstwom domowym należy się rekompensata. Rekompensata w wysokości 100 zł od dekodera jest w mojej ocenie adekwatna – powiedział Cieszyński.

200 mln zł na bony

W ubiegłym tygodniu Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że pracuje nad ustawą o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.

Zobacz także: Cyfryzacja telewizji w Polsce. Wejdzie nowy sygnał. Sprawdź telewizor

Nowe przepisy mają pomóc właścicielom starszych odbiorników telewizyjnych w dostosowaniu się do zmian. W ramach proponowanych rozwiązań każde z gospodarstw domowych mogłoby liczyć na bon w wysokości 100 zł na zakup nowego dekodera.

- Na jedno gospodarstwo domowe będzie przypadać jeden bon. Jeśli ktoś ma więcej niż jeden telewizor, to zapewne stać go na zakup dekodera. Zakładamy, że jeśli o bon wystąpi te 2 mln gospodarstw, to kwota, jaką przeznaczymy na bony, wyniesie ok. 200 mln zł. Ale jeśli wszyscy wystąpią o bon, wówczas kwota pomocy może być pięciokrotnie większa. Sądzimy jednak, że dekoder kupią tylko te osoby, którego go potrzebują – powiedział Janusz Cieszyński.

Wniosek o bon

Dodał, że wniosek o bon będzie wypełniany elektronicznie albo składany na poczcie.

- Wniosek będzie wypełniany online albo składany na poczcie. Na podstawie wniosku otrzymamy kod, który będziemy mogli zrealizować w sieci sklepów, które zgłoszą się do tej akcji – dodał Cieszyński.

Zgodnie z informacją, dotyczącą projektu ustawy, świadczenie będzie można zrealizować przez cały 2022 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(534)
Podatnik 1949
2 lata temu
Jest mały haczyk, dochodowy i karny- przy ubieganiu się o budżetowe 100/250 zł na dekoder/telewizor? W oświadczeniu składanym pod odp. karną (jest tam uprzedzenie o karach)- we wniosku -o uzyskanie bonu 100zł- oświadczyć trzeba - że nie stać wnioskodawcy- jego gospodarstwa domowego - na samodzielny zakup dekodera (a takowy - realnie - może kosztować w sklepie np. 70-120 zł). Zakup Telewizora i biedę jakoś może się wytłumaczy przed kontrolą z US. Ale kto się przed Urzędem Skarbowym wytłumaczy, -w razie możliwej kontroli jego dochodu/ dochodu na głowę w gosp. domowym- z biedy na dekoder? Oświadczenie- że go nie stać - na wydatek 70-100 zł na dekoder, może potem kosztować wiele tys. zł grzywny....? Jaki to trzeba mieć -minimum -dochód -na osobę, być odpowiednio ubogim -aby nie zostać "pociągniętym"- za składanie fałszywego oświadczenia- po uzyskanie tych 100zł? I ewentualnie pójść do paki lub zapłacić srogą grzywnę, za takie oświadczenie, w ciągu najbliższych 5 lat podatkowych?
luk
2 lata temu
Przecież chodzi o to by zgłaszający płacili abonament
hehe
2 lata temu
Jest okazja, żeby rzucić nałóg, który zabiera czas jak każdy nałóg. To telewizja.
Uwaga
2 lata temu
A przy okazji spiszą wszystkich co nie płacą abonamentu TV i wyślą wezwanie o zapłatę zaległych składek i będą na + złodzieje
Iwona
2 lata temu
A dostawcą tego ustrojstwa będzie szwagier ministra czy brat wiceministra?
...
Następna strona