Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Bonifikata na przekształcenie użytkowania. Zostały dwa miesiące na złożenie wniosku

43
Podziel się:

Chętni do skorzystania z bonifikaty z przekształcenia użytkowania wieczystego we własność muszą się spieszyć. Jeżeli zaświadczenie o przekształceniu i wysokości opłaty jednorazowej dostaną po 30 listopada, to będą mieć tylko dwa miesiące na złożenie wniosku o bonifikatę.

Jeżeli zaświadczenie o przekształceniu i wysokości opłaty jednorazowej dostaniemy po 30 listopada, to będziemy mieć tylko dwa miesiące na złożenie wniosku o bonifikatę.
Jeżeli zaświadczenie o przekształceniu i wysokości opłaty jednorazowej dostaniemy po 30 listopada, to będziemy mieć tylko dwa miesiące na złożenie wniosku o bonifikatę. (WP.PL, Mateusz Madejski)

Wciąż 900 tys. osób czeka na zaświadczenie z urzędu o uwłaszczeniu gruntów, które dotychczas miały formę użytkowania wieczystego. Urzędnicy mają na wydanie go czas do końca roku. Ale już wiadomo, że nie wszędzie uda się zdążyć na czas. Mieszkańcy, którzy zaświadczenia dostaną po 30 listopada br. lub dopiero w 2020 roku, muszą pamiętać, że będą mieć tylko dwa miesiące na to, by skorzystać z maksymalnej bonifikaty w opłacie za przekształcenie

Wszystko to ma związek z likwidacją użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe. W rezultacie od 1 stycznia 2,5 mln osób z mocy prawa stało się właścicielami gruntów pod swoimi blokami. Aby dawni użytkownicy w pełni poczuli się właścicielami, muszą otrzymać od urzędów gminy zaświadczenie o przekształceniu użytkowania.

Co to oznacza dla dotychczasowych użytkowników wieczystych? Dopóki nie dostaną zaświadczenia, nie mogą wnieść opłaty przekształceniowej. I nie mogą też skorzystać z maksymalnej bonifikaty, jeśli chcieliby zapłacić "z góry" za 20 lat, przypomina "Fakt".

Zobacz także: Zobacz też: Użytkowanie wieczyste. Nie wszystkie samorządy dają bonifikaty przy przekształcaniu

Dziennik tłumaczy, że bonifikata za jednorazową opłatę w niektórych gminach wynosi 99 proc. Podaje też wyliczenia – jeżeli np. płaciliśmy za użytkowanie 1 tys. złotych rocznie, to opłata przekształceniowa wyniesie 20 tys. złotych. Jednak, jeżeli opłacimy całość to przy 99-proc. uldze zapłacimy 200 złotych.

Wysokość maksymalnej bonifikaty różni się w zależności od gminy. Warszawa przyznaje ulgę w wysokości 98 proc., ale już na Skarb Państwa wycenił ulgę na swoich gruntach do wysokości 60 proc. – choć wojewodowie mogą podnieść wysokość bonifikaty do poziomu tych, które obowiązują w danej gminie.

Co z osobami, którym organy nie wydadzą stosownych zaświadczeń w 2019 roku? Senator Lidia Staroń, w rozmowie z "Faktem", uspokaja. W jej ocenie "nie ma niebezpieczeństwa utraty bonifikaty maksymalnej", w przypadku obsunięcia się terminów wydania zaświadczenia na przyszły rok.

Ustawa, która zlikwidowała instytucję użytkowania wieczystego, weszła w życie 1 stycznia 2019 roku. Zgodnie z nowymi przepisami współużytkowanie wieczyste gruntu, który jest przeznaczony na cele mieszkaniowe, przekształca się we własność.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(43)
kornel
4 lata temu
Tam ,gdzie rządzi PiS nie będzie bonifikaty. Opłata za przekształcenie będzie zasilona na poczet obiecanej trzynastki dla emerytów.
Jamicz
4 lata temu
Nie przejmujcie się właściciele. I tak wszystko już niebawem oddacie z nawiązką, płacąc podatek katastralny...
alga
4 lata temu
a jak tego zaświadczenia nie dostanę, to kto zapłaci za pozbawienie mnie możliwości skorzystania z bonifikaty?
ant
4 lata temu
Jedni w urzędach mówią, że trzeba czekać na zaświadczenie , a jeszcze inni, że trzeba składać wniosek. Trudno się w tym połapać. Znając nasze państwo lepiej nie czekać na zaświadczenie i zacząc działać. A później i tak coś wymyślą, żeby na nas zarobić.
qperNIK
4 lata temu
20 tyś za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność? Przecież de facto to jest to samo. Jedynie papierkowa zmiana nazwy. To jakby zamienić kartofle w ziemniaki. Żądanie takich pieniędzy to zwykłe OKRADANIE obywateli.
...
Następna strona