Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Ciszak
Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Brak pielęgniarek w szpitalach. "Oddziały będą zamykane"

146
Podziel się:

Średnia wieku polskich pielęgniarek to ponad 52 lata. W zawodzie pracuje ich około 233 tys. To dalece za mało. Według OECD na 1000 mieszkańców przypada około 5,2 pielęgniarki, podczas gdy unijna średnia to 9,4. - To kolosalna przepaść - stwierdza w rozmowie z money.pl prof. Alicja Chybicka.

W 2015 na tysiąc pacjentów w Polsce przypadało 5,2 pielęgniarek, dziś niewiele więcej - 5,4.
W 2015 na tysiąc pacjentów w Polsce przypadało 5,2 pielęgniarek, dziś niewiele więcej - 5,4. (East News, East News)

Centralny Szpital Kliniczny przy ul. Banacha w Warszawie, największa placówka w Polsce, zamyka 9 sal operacyjnych. Powód? Braki kadrowe, w tym największy problem jest z instrumentariuszkami i pielęgniarkami anestezjologicznymi – wynika z informacji TOK FM.

To jednak tylko ostatni z wielu przykładów zamykania czy zawieszania oddziałów z powodu braków białego personelu. Z raportu Manpower Group "Niedobór talentów w służbie zdrowia" wynika, że aż w 72 proc. szpitali potrzebuje pielęgniarek wszystkich specjalizacji, a w 38 proc. personelu pomocniczego - salowych, pomocy kuchennej czy pracowników pralni i w 13 proc. - położnych.

Nawet duże ośrodki zlokalizowane w wielkich miastach cierpią z powodu tych braków i aktywnie poszukują personelu medycznego. Przykład? Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Gromkowskiego we Wrocławiu od dłuższego czasu pilnie poszukiwał pielęgniarki koordynującej w Poradni Nabytych Niedoborów Odpornościowych. Bezskutecznie. Ostatecznie, jak się dowiedzieliśmy w placówce, szpital musi sobie radzić dostępnym personelem i zawiesił rekrutację.

- Problem z liczbą pielęgniarek w Polsce jest duży - potwierdzają pracownicy Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego.

W maju z kolei głośno było o groźbie zamknięcia nowoczesnych oddziałów Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej – Przylądek Nadziei we Wrocławiu. - Brakowało nam 12 pielęgniarek. Część przeszła na emeryturę. Nie mogliśmy znaleźć nikogo na zastępstwo. Właściwie tylko rozgłos medialny pozwolił uratować sytuację - wspomina prof Alicja Chybicka, kierowniczka kliniki.

- Dotknęły nas kłopoty podobne do tych, które są w całej Polsce - przyznała. Po licznych apelach prof. Chybickiej udało się uratować oddziały. Zgłosiło się 30 osób: pielęgniarki, ratownicy a nawet weterynarz, który gotowy był się przekwalifikować dla ratowania kliniki.

Wciąż za mało

Ile pielęgniarek pracuje w Polsce? Według danych z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zatrudnionych jest 233 tys. pielęgniarek i 28 tys. położnych. Oznacza to, że od 2013 do 2018 r. przybyło ich ponad 20 tys.

- W ostatnich latach faktycznie podjęto działania, które mają poprawić sytuację z pielęgniarkami w kraju. Jednak owoce tego zobaczymy dopiero za parę lat. Potrzeba czasu, aby wykształcić w tym trudnym zawodzie pielęgniarki. Jeszcze więcej, aby przygotować pielęgniarki specjalistyczne - zaznacza prof. Chybicka.

Liczba pracujących w kraju pielęgniarek wciąż nie pokrywa zapotrzebowania. Średnia unijna to 9,4 pielęgniarki na 1000 mieszkańców. W Polsce natomiast ten współczynnik wynosi zaledwie 5,4 - wskazują dane raportu OECD Health Statistic 2018 i lokuje nas w ogonie Wspólnoty.

- To kolosalna przepaść - podkreśla prof Chybicka.

Stan na Liczba pielęgniarek Średnia wieku
31.12.2012 209 272 46,94
31.12.2013 216 851 48,69
31.12.2014 218 783 48,43
31.12.2015 221 172 50,13
31.12.2016 221 911 50,79
31.12.2017 225 410 51,43
31.12.2018 233 012 52,03

Źródło: Money.pl/Dane z raportu Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych

Od stycznia 2019 roku obowiązują u nas ustawowe kryteria, według których średnio na 5 szpitalnych łóżek powinno przypadać minimum dwie pielęgniarki. Średnio - bowiem na oddziałach zabiegowych ich liczba musi być wyższa.

Zobacz także: Zobacz również: Brak lekarzy w Polsce to efekt decyzji sprzed 10 lat. Balicki wskazuje na problem

I tak, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, na oddziałach niezabiegowych, czyli tzw. zachowawczych, na jedno łóżko powinno przypadać 0,6 pielęgniarki. Z kolei na oddziałach zabiegowych – współczynnik ten powinien wynieść 0,7.

Jeszcze bardziej restrykcyjne normy dotyczą oddziałów dziecięcych. Na niezabiegowych średnia liczba pielęgniarek to 0,8 na łóżko, a na w oddziałach zabiegowych prawie jedna pielęgniarka do każdego małego pacjenta (0,9 pielęgniarki na łóżko).

Setki pielęgniarek jadą za granicę

Każdego roku kierunek pielęgniarski kończy od 3,5-5 tys. osób - wskazuje Portal Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Jednak, aby dobić do średniej unijnej, liczba ta powinna wzrosnąć do co najmniej 13 tys. absolwentów rocznie.

Problemem jest jednak to, że wciąż ok. 1,5 tys. nie podejmuje pracy w zawodzie. Kolejna część opuszcza kraj. I choć na tym polu Ministerstwo Zdrowia chwali się ograniczeniem exodusu, to i tak w ubiegłym roku wydano pielęgniarkom i pielęgniarzom około 430 zaświadczeń do wyjazdu za granicę.

Inna kwestia to średnia wieku personelu. Wiele z pracujących w zawodzie pielęgniarek powoli zbliża się do wieku emerytalnego. Jak wynika z raportu NIPiP, średnia wieku pielęgniarek od 2014 roku nieustannie rośnie z poziomu 48 lat do ponad 52 na koniec 2018 roku.

- Oddziały wciąż będą zamykane. Mamy dużą lukę pokoleniową i zbyt wiele pielęgniarek w zaawansowanym wieku. Te młode dokształcają się i wyjeżdżają za granicę - do Włoch, Niemiec Anglii. To praca wymagająca, trudna i na ogół słabo płatna. Jednak tak jak bez lekarzy, tak i bez pielęgniarek oddziały nie mogą funkcjonować - zaznacza prof. Chybicka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(146)
zła
4 lata temu
Do roboty lenie i obiboki. Najpierw należyta praca potem nalezyta płaca. Taki orydnator co robi siedzi i pierdzi w stołek,widziałam. Natomiast udzielic sensowej informascji nie umie. Pielęgniarki nie widzą nic. nawet jak przyjechała pacjenta nie raczyły poinformować domysl sie sam.
Sławomir
4 lata temu
Księża są,zakłady pogrzebowe coraz piękniejsze,co wam jeszcze potrzeba.
ewa
4 lata temu
Będą płacić godne pieniądze to pielęgniarki się znajdą , na razie pensja pielęgniarki to żart
Gienia
4 lata temu
ja chcialam pracowac w Polsce w szpitalu ale niestety sie nie nadawalam i mnie zwolnili po miesiacu. Chociaz mialam studia magisterskie Pracuje juz 20 lat w szpitalu w Oslo i jakos sie nadaje,
Salowa
4 lata temu
Rzad tu rzadzi jaki rzad taki kraj niech sie wykaza co potrafia nieroba dac na piwo to kazdy potrafi Ale prowadzic kraj w dobra strone to musimy poczekac czy tak bedzie wiekszosc glosuje ze jest ok to wiec czekamy narud tak wybral to nie lekarze wyjezdzaja to ktos na to pozwala to nie pielegniarek brakuje tylko nik nie chce pracowac bo po co jezeli nietrzeba to ba .
...
Następna strona