Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Braun: bez dotacji od PiS TVP przestałaby istnieć

66
Podziel się:

Juliusz Braun, członek Rady Mediów Narodowych, niegdyś prezes TVP, skomentował wyniki finansowe Telewizji Polskiej i Polskiego Radia. Ocenia, że bez państwowego wsparcia TVP "po prostu przestałaby istnieć". Sytuację w radiu nazywa natomiast "katastrofalną".

Braun: bez dotacji od PiS TVP przestałaby istnieć
"Jest drożyzna, a rząd dorzuca lekką ręką Kurskiemu kolejne miliardy? Niektórym wyborcom PiS może się to nie podobać" - uważa Juliusz Braun (PAP, Piotr Nowak, Piotr Polak)

Bez państwowego wsparcia TVP po prostu przestałaby istnieć, bo gdyby te miliardowe dotacje państwowe zostały wstrzymane albo nawet mocno ograniczone, to spółka byłaby po prostu niewypłacalna. Katastrofalna sytuacja jest też w Polskim Radiu – mówi Juliusz Braun, zasiadający w Radzie Mediów Narodowych w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej".

Braun był przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji na początku lat dwutysięcznych oraz prezesem TVP w latach 2011-2015. Został powołany do Rady Mediów Narodowych w 2016 r. po rekomendacji Platformy Obywatelskiej.

– TVP jako cała grupa – wszystkie kanały łącznie – miała w 2021 r. udział w rynku telewizyjnym 28,3 proc. I to nie jest zły wynik przy wielkim zróżnicowaniu rynku, ale trzeba pamiętać, że w 2015 r., czyli w ostatnim roku przed "dobrą zmianą", udziały TVP w rynku telewizyjnym wynosiły 31,2 proc., czyli za te wielomiliardowe rządowe dotacje udziały w rynku nie tylko nie wzrosły, ale spadły – mówi Braun w rozmowie z gazetą.

Członek RMN wskazuje też – w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych i samorządowych – że drożyzna i to, że "rząd dorzuca lekką ręką Kurskiemu kolejne miliardy" niektórym wyborcom PiS może się nie podobać.

Braun: przy takim systemie finansowania TVP nie ma żadnej gwarancji działania

Na sugestię, że teraz o dotacji dla mediów państwowych decyduje sam Jarosław Kaczyński, Juliusz Braun odpowiada tak:

To jest kij, który ma dwa końce. PiS założył, że zawsze już będzie rządził i zawsze będzie mógł z budżetu dorzuć kolejne miliardy, oczywiście, jeśli TVP będzie posłuszna. Ale gdyby PiS przestał rządzić, co jest przecież wyobrażalne, to przy takim systemie finansowania TVP nie ma żadnej gwarancji działania.

Juliusz Braun o spadku słuchalności Polskiego Radia

Braun odniósł się także do sytuacji finansowej Polskiego Radia. – W ubiegłym roku do Polskiego Radia trafiło z abonamentu 160 mln zł. Rekompensata to nie jest może wielka kwota, ale dla radia jest duża. I skoro w ubiegłym roku Polskie Radio (mówimy o tzw. dużym radiu, nie o stacjach regionalnych) miało stratę – jak na skalę budżetu radia – dużą, to albo Krajowa Rada rażąco niesprawiedliwie dzieli rządowe dotacje i krzywdzi radio, albo samo radio fatalnie wydaje te pieniądze. Myślę, że raczej to drugie – uważa Braun.

Wskazuje, że Jedynka, Dwójka, Trójka i Czwórka, w 2021 r. miały – zgodnie ze sprawozdaniem samego radia – udziały w rynku na poziomie 8,1 proc. A to mniej niż w 2016 r. miała sama Jedynka.

– "Dobra zmiana" oznacza dla publicznego radia trzykrotny spadek wielkości audytorium. Absolutna klęska – ocenia Juliusz Braun.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(66)
apolonia
2 lata temu
Wszyscy powinni zapamiętać dwa nazwiska: Kamińska i Kurski. Imiona popularne, ale branża na pewno się nie pomyli. A władza zmieni się prędzej czy później
zlapkuriera o...
2 lata temu
A co to jest ten Kurwski?
biskup
2 lata temu
Kaczyński postanowił ze pomiędzy TVP za czasów PRL i komuny a TVP PIS nie moze być róznicy zmieniła sie tylko dyktatura!!!
TY ../
2 lata temu
........... ciesz się chwilą .. i korzystaj na maxa
miras
2 lata temu
miliardowe dotacje na propagandę w TVP dla 30procent poparcia. Gdyby nie kłamstwo wpajane ciemnocie głosującej na dudę i pis to ta banda siedziałaby w więzieniu, a nie rządziła krajem. Nie weszliby nawet do sejmu. Ale kaczor z morawieckim wiedzą jak robić politykę i jak okłamywać najsłabsze jednostki, które niestety dają pisowi władze absolutną
...
Następna strona