Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Brexit. Awantura o przecinek na monecie

14
Podziel się

Moneta wybita z okazji brexitu "powinna być zbojkotowana przez wszystkich wykształconych ludzi" - ocenia brytyjski pisarz. Jak twierdzi, na pamiątkowej monecie brakuje przecinka.

Moneta pamiątkowa na brexit.
Moneta pamiątkowa na brexit. (HM. Treasury)
bEiyVQTF

Na monetach umieszczono hasło "pokój, dostatek i przyjaźń ze wszystkimi narodami" oraz datę - 31 stycznia 2020 r. Okolicznościowe monety zaprezentował w niedzielę brytyjski minister finansów Sajid Javid.

"Na brexitowej monecie pięćdziesięciopensowej brakuje oksfordzkiego przecinka. Powinna zostać zbojkotowana przez wszystkich wykształconych ludzi" - napisał na Twitterze brytyjski pisarz sir Philip Pullman i rozpoczął awanturę o przecinek w przeddzień brexitu.

bEiyVQTH

Stig Abell, redaktor magazynu "The Times Literary Supplement", pisze z kolei, że brak przecinka po słowie "dostatek" go "wykańcza".

Zobacz także: Oglądaj też: Brexit pewny - Rostowski komentuje wygraną Borisa Johnsona. A polexit?

O sprawie pisze brytyjski dziennik "The Guardian". Hasło, wybite na okolicznościowej monecie, ma nawiązywać do pierwszego przemówienia Thomasa Jeffersona jako prezydenta Stanów Zjednoczonych.

bEiyVQTN

"Pokój, handel, i szczerą przyjaźń ze wszystkimi narodami, bez zawierania sojuszy z żadnym" wymienił wtedy jako fundamenty swoich rządów. Z przecinkiem przed "i", którego brakuje na brytyjskiej monecie.

Brak przecinka to nie pierwszy problem z brytyjską monetą. Około miliona egzemplarzy wybito w zeszłym roku, ale okazało się, że była na nich błędna data. 50-pensówki wyprodukowano jesienią 2019 roku, zanim podjęto decyzję o przesunięciu brexitu na koniec stycznia 2020 roku.

Umieszczona na monetach data 31.10.2019 okazała się nieaktualna, więc wszystkie wyprodukowane egzemplarze monet zniszczono, a metal z którego je wykonano, został poddany recyklingowi. Brytyjskie ministerstwo finansów odmówiło podania kosztu całej operacji, tłumacząc, że to informacja "komercyjnie wrażliwa".

Monety z datą 31.01.2019, pomimo braku przecinka, mają trafić do obiegu w piątek.

bEiyVQTO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEiyVQUi
gospodarka
wiadomości
KOMENTARZE
(14)
Nazdrowyrozsą...
rok temu
O co ten spór??? Gdyby nie było słowa "and", czyli trwałoby wyliczanie poszczególnych rzeczowników, to oczywiście przecinek po prosperity byłby obowiązkowy. Jednakże "and" wskazuje że następny po nim wyliczany przedmiot będzie ostatnim i przecinek już tu nie pasuje. Napiszcie to sobie po angielsku i po polsku. Przed "i" przecinka nie ma. A może Angole mają, tak jak dziesiątki różnych rzeczy w ich kraju i tu też jakąś swoją własną zasadę?
tora tora tor...
rok temu
w informatyce taki błąd jest nie akceptowalny !
0,1.
rok temu
Żydzi nie umieją poprawnie pisać w języku Gojów
bEiyVQUj
God
rok temu
Żydzi nie umieją poprawnie pisać w jeżyku Gojów !
Arek
rok temu
Osobiście uważam, ze brak przecinku jest tylko i wyłącznie odzwierciedleniem głupoty Brytanii! Nie dosc, ze podjęli tak glupia decyzję o wyjściu z Unii to jeszcze pokazali ze nie znają ortografii! Przecież ten naród nie wie jak pisać podstawowe wyrazy a co dopiero interpunkcja! Z matematyka jest tak samo! W zakresie liczb dziesitnych nie obędzie sie bez kalkulatora