Notowania

Brexit bez umowy się oddala. Izba Gmin przegłosowała ważny wniosek

Jeżeli do 12 kwietnia brytyjski parlament nie zatwierdzi umowy brexitowej, to Theresa May ma prosić UE o przedłużenie terminu wyjścia. Do tego w nocy ze środy na czwartek Izba Gmin zobowiązała brytyjską premier.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nocą ze środy na czwartek Izba Gmin znowu głosowała. Tym razem jednak udało się coś przegłosować (Fot: HOC MANDATORY CREDIT: UK Parliament/Mark Duffy/Xinhua News/East)

Środowy wieczór po raz kolejny stał pod znakiem głosowań w brytyjskiej Izbie Gmin. Tym razem jednak wreszcie coś z nich wyniknęło.

Jedna z posłanek Partii Pracy zgłosiła wniosek, który mówił wprost: jeśli nie zatwierdzimy umowy brexitowej do 12 kwietnia, to premier musi poprosić Unię o przedłużenie terminu. Wszystko po to, by uniknąć twardego brexitu.

Wniosek został minimalnie przegłosowany przez Izbę Gmin, ale najmniejszą możliwą liczbą głosów. 313 parlamentarzystów było za, a 312 - przeciw.

Obejrzyj: Brexit. Orłowski: "Decyzja zapadła. Wycofanie się z niej Brytyjczycy odczuliby jako upokorzenie"

A że na zatwierdzenie umowy (trzykrotnie już odrzuconej) się nie zanosi, to premier Theresa May nie będzie miała wyjścia. Żeby jednak przedłużyć termin, zgode muszą na to wyrazić nie tylko unijne władze, ale również wszystkie kraje członkowskie.

Theresa May i Donald Tusk w Szarm el-Szejk
Niekończący się brexit. Może zostać przełożony nawet o dwa lata

Specjalny szczyt w sprawie brexitu został zwołany na najbliższą środę, 10 kwietnia. Przywódcy krajów i Unii spotkają się najprawdopodobniej o godzinie 18 i czekają ich nocne rozmowy.

Theresa May na początku tygodnia podkreślała, żeprzedłużenie terminu wyjscia z Unii też jest jej na rękę, ale "nie powinno być zbyt długie". Mówiłą też o wypracowaniu nowego planu, który ma konsultować z liderem opozycji Jeremym Corbynem.

Jeśli chodzi o termin, to dokładna data ma być również zatwierdzona przez Izbę Gmin.

Premier chce nowego planu ws. brexitu. Zamierza się spotkać z szefem konkurencyjnej Partii Pracy
Brexit. Theresa May chce nowego planu. I przedłużenia okresu na wyjście z Unii

Początkowo Wielka Brytania miała wyjść z Unii do 29 marca. Termin jednak przedłużono do 12 kwietnia - jeśli brytyjski parlament nie przyjmie umowy ws. brexitu. Jeśli ją przyjmie, Wielka Brytania będzie miała wydłużony termin wyjścia do 22 maja.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-04-2019

eustachynie no to jest już cyrk z najwyższej półki :) Oni chyba kompletnie stracili kontakt z rzeczywistością !

04-04-2019

Sebaprzecież unia powiedziała jak jest, albo wybory albo twardy brexit, czy anglicy nie potrafią czytać ze zrozumieniem? po co im ustawa??

04-04-2019

tak myślęNa obecny czas to najlepsze wyjście. Swoją drogą to myślę, że WB nie opuści UE bo jeśli tak będzie to widzę koniec Unii Europejskiej dlatego, że wiem … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (161)