Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|
aktualizacja

Brytyjski rząd walczy z nielegalnymi migrantami. "Czeka nas lawina procesów"

69
Podziel się:

Brytyjski premier Rishi Sunak zwrócił się do opozycji o poparcie projektu ustawy, która ma umożliwić deportowanie nielegalnych imigrantów do Rwandy. Nowe przepisy wzbudzają na Wyspach duże kontrowersje. Od powodzenia ustawy zależeć może jednak los premiera.

Brytyjski rząd walczy z nielegalnymi migrantami. "Czeka nas lawina procesów"
Premier Sunak walczy o przetrwanie? Na Wyspach zawrzało w sprawie ustawy pozwalającej na deportacje do Rwandy. (GETTY, Anadolu)

Jak podaje "Sunday Express", we wtorek w Izbie Gmin odbędzie się pierwsze głosowanie nad projektem, który pozwalać będzie Brytyjczykom na deportację nielegalnych migrantów do Rwandy.

Według zapisów tej ustawy, Rwanda jest bezpiecznym krajem trzecim i w odniesieniu do spraw azylowych pozwala na niestosowanie niektórych zapisów brytyjskiej ustawy o prawach człowieka.

Konserwatyści podzieleni. Zła wróżba

Prawe skrzydło Partii Konserwatywnej, z której wywodzi się premier Sunak domaga się, by w ustawie tej znalazł się również zapis pozwalający na ignorowanie zapisów Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przyszły rok przyniesie cięcia? Oto branże, które najbardziej obawiają się cięć

Przeciwnicy projektu w Partii Konserwatywnej wskazują, że jest on wadliwy i w rzeczywistości Europejski Trybunał Praw Człowieka nadal będzie mógł blokować deportacje nielegalnych imigrantów.

W niedzielę przed południem mówił o tym Robert Jenrick, który w związku z tym projektem zrezygnował w środę z funkcji wiceministra ds. imigracji.

"Nie wierzę, że ten projekt zadziała. Myślę, że doprowadzi do szeregu roszczeń prawnych, które utkną w naszym systemie i nie stworzą środka odstraszającego, który (premier Sunak) i ja zamierzaliśmy osiągnąć" - powiedział.

Straszak, czy broń atomowa?

Brytyjski rząd chce, aby możliwość szybkiej deportacji do Rwandy zniechęciła kolejne osoby do nielegalnego przedostawania się do Wielkiej Brytanii.

Zgodnie z umową zawartą z Rwandą, do tego kraju mogliby być wysyłani wszyscy nielegalni imigranci, niezależnie od narodowości. Tam byłyby rozpatrywane ich wnioski o azyl i jeśli mają oni podstawy do tego, otrzymywaliby go - ale w Rwandzie, a nie w Wielkiej Brytanii.

Zatrzymanie nielegalnej imigracji i znaczące ograniczenie legalnej, która osiągnęła rekordowe poziomy, jest warunkiem koniecznym, by Partia Konserwatywna nie poniosła druzgocącej klęski w przyszłorocznych wyborach, ale spora część jej posłów ma wątpliwości, czy premier Sunak jest w stanie to zrobić.

Jak podał "Mail on Sunday", frakcja przeciwników Sunaka myśli nawet nad planem, by jeszcze przed wyborami wymienić go na byłego premiera Borisa Johnsona, który obecnie nawet nie jest już posłem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(69)
Hyhy
4 miesiące temu
UK może deportować bo to wolny kraj, a w Polsce już nie długo będą , mam nadzieję że dostaną ich Ci co najgłośniej krzyczeli, dostaną murzyńskie bolce czy inne ubogacenie i mają siedzieć cicho
gricha
4 miesiące temu
Referendum padło a to znaczy że staniemy się Rwandą. Mam nadzieję że odczują to najbardziej mieszkańcy dużych miast którzy tak ochoczo olali referendum.
Kormad
5 miesięcy temu
A jakie prawo człowieka łamie deportacja nielegalnego imigranta?
Fg
5 miesięcy temu
Walczą tak ssmo kak walczył z nimi PIS w propagandzie wsztstko było w najlepszym pożądku.Ale na bazarach handlowali polskimi wizami za 5000 dolców .
NicNowego
5 miesięcy temu
Czyli angielskie: please, go back home nie robi na nikim wrazenia?
...
Następna strona