Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
LOS
|

Brytyjskie MSZ: "Moskwa chce zainstalować prorosyjskiego przywódcę w Kijowie". Rosja stanowczo zaprzecza

23
Podziel się:

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oświadczyło, że ma informacje wskazujące, że Rosja chce zainstalować w Kijowie przychylnego Kremlowi przywódcę. Dowodzić to ma możliwości inwazji i okupacji Ukrainy. Moskwa stanowczo zaprzecza doniesieniom Londynu. Określiło je "dezinformacją", którą NATO eskaluje napięcie.

Brytyjskie MSZ: "Moskwa chce zainstalować prorosyjskiego przywódcę w Kijowie". Rosja stanowczo zaprzecza
Londyn informuje, że Moskwa ma kandydatów na "prorosyjskich" przywódców Ukrainy (Getty Images)

Jednym z potencjalnych kandydatów, którego zdaniem Londynu rosyjski rząd widziałby u władzy na Ukrainie, jest Jewhen Murajew z byłej prorosyjskiej Partii Regionów. Brytyjskie MSZ podaje, że Rosjanie mają utrzymywać kontakty także z innymi byłymi ukraińskimi politykami.

Poza Murajewem wymienia się także m.in. Serhija Arbuzowa, pierwszego wicepremiera Ukrainy w latach 2012-2014, pełniącego obowiązki premiera w 2014 r., Andrija Klujewa, pierwszego wicepremiera w latach 2010-2012 i szefa sztabu byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, Wołodymira Siwkowicza, byłego zastępcę szefa ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oraz Mykoła Azarowa, premiera Ukrainy w latach 2010-2014.

Rosja stanowczo zaprzecza doniesieniom z Wielkiej Brytanii. "Dezinformacja rozpowszechniana przez brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych to kolejny dowód, że to właśnie NATO, na którego czele stoją Anglosasi, eskaluje napięcia wokół Ukrainy" - czytamy w cytowanym przez agencję TASS oświadczeniu MSZ Rosji.

Zobacz także: Polska stawia żądania USA. Chodzi o Rosję

Rosjanie przy okazji wezwali brytyjskie MSZ do "zaprzestania prowokacyjnej aktywności, zaprzestania szerzenia bzdur i skoncentrowania się na studiowaniu historii tatarsko-mongolskiego jarzma".

Ogromny błąd o poważnych kosztach

Liz Truss, szefowa brytyjskiej dyplomacji, oświadczyła, że ujawnione informacje rzuciły nowe światło na zakres działalności Rosji, której celem ma być "obalenie władz Ukrainy". Dodała, że Moskwa musi deeskalować oraz zakończyć swoje kampanie "dezinformacji i agresji".

"Jak Wielka Brytania i nasi partnerzy wielokrotnie powtarzali, jakiekolwiek rosyjskie wtargnięcie militarne na Ukrainę byłoby ogromnym błędem strategicznym o poważnych kosztach" - ostrzega Kreml Liz Truss.

Do informacji podanych przez Brytyjczyków odniosła się administracja Joe Bidena, prezydenta USA. "Ten rodzaj spisku jest głęboko niepokojący. Naród ukraiński ma suwerenne prawo do decydowania o własnej przyszłości i jesteśmy po stronie naszych demokratycznie wybranych partnerów na Ukrainie" – stwierdziła Emily Horne, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(23)
Julian Tuwim
4 miesiące temu
Do prostego człowieka Gdy znów do murów klajstrem świeżym Przylepiać zaczną obwieszczenia, Gdy "do ludności", "do żołnierzy" Na alarm czarny druk uderzy I byle drab, i byle szczeniak W odwieczne kłamstwo ich uwierzy, Że trzeba iść i z armat walić, Mordować, grabić, truć i palić; Gdy zaczną na tysięczną modłę Ojczyznę szarpać deklinacją I łudzić kolorowym godłem, I judzić "historyczną racją", O piędzi, chwale i rubieży, O ojcach, dziadach i sztandarach, O bohaterach i ofiarach; Gdy wyjdzie biskup, pastor, rabin Pobłogosławić twój karabin, Bo mu sam Pan Bóg szepnął z nieba, Że za ojczyznę - bić się trzeba; Kiedy rozścierwi się, rozchami Wrzask liter pierwszych stron dzienników, A stado dzikich bab - kwiatami Obrzucać zacznie "żołnierzyków". - - O, przyjacielu nieuczony, Mój bliźni z tej czy innej ziemi! Wiedz, że na trwogę biją w dzwony Króle z panami brzuchatemi; Wiedz, że to bujda, granda zwykła, Gdy ci wołają: "Broń na ramię!", Że im gdzieś nafta z ziemi sikła I obrodziła dolarami; Że coś im w bankach nie sztymuje, Że gdzieś zwęszyli kasy pełne Lub upatrzyły tłuste szuje Cło jakieś grubsze na bawełnę. Rżnij karabinem w bruk ulicy! Twoja jest krew, a ich jest nafta! I od stolicy do stolicy Zawołaj broniąc swej krwawicy: "Bujać - to my, panowie szlachta!"
leon zawod.
4 miesiące temu
Oby nie twardogłowych .
może
4 miesiące temu
wyślą na Ukrainę janukowicza jego złota toaleta czeka na właściciela z utęsknieniem.
zcx
4 miesiące temu
To taka sama prawda jak ta o broni chemicznej w Iraku, która przygotowali brytyjczycy, by mieć pretekst z usa do najechania Iraku.
zcx
4 miesiące temu
Wszyscy doskonale pamiętają brytyjskie rewelacje na temat broni chemicznej w Iraku, co zresztą odbiło się położeniem rządu Blaira
...
Następna strona