Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Budownictwo mieszkaniowe. Rekordowe koszty budowy metra mieszkania

16
Podziel się:

Tylko w ciągu roku koszt budowy mieszkań w przeliczeniu na metr kwadratowy wzrósł w Warszawie o 17 proc. W innych miastach o blisko jedną dziesiątą. Za wszystko ostatecznie zapłacić muszą nabywcy mieszkań, ale tych wciąż nie brakuje.

Deweloperzy na razie są w stanie przerzucać wyższe koszty swojej działalności na nabywców mieszkań.
Deweloperzy na razie są w stanie przerzucać wyższe koszty swojej działalności na nabywców mieszkań. (Bartłomiej Kudowicz/Forum)
bEDjViCt

Najnowsze wyliczenia firmy Emmerson Evaluation podaje "Rzeczpospolita". Gazeta wskazuje, że równocześnie szybko rośnie liczba firm budowlanych, które mają problem ze spłatą zadłużenia.

Już we wszystkich miastach cena budowy metra mieszkania przekracza 4 tys. zł, a w Warszawie jest to nawet 4,5 tys. zł. Wyliczenie to obejmuje tylko materiały i robociznę.

Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt zakupu działki, co oznacza, że rzeczywisty koszt postawienia mieszkania może być o wiele wyższy.

bEDjViCv
Zobacz także: Obejrzyj: prezes Budimexu: W branży budowlanej brakuje 150 tysięcy pracowników

Deweloperzy nie mają wyjścia i rosnące koszty budowy mieszkań przerzucają na ich nabywców. W Krakowie mediana ceny metra kwadratowego nowego mieszkania wzrosła w ciągu roku o 13 proc., a w Gdańsku nawet o 18 proc.

Mediana metra kwadratowego w stolicy przebiła już granicę 9 tys. zł. W Gdyni wynosi 7,9 tys. zł, a w Krakowie 7,7 tys. zł. Rekordzistą jest jednak Sopot. Tam za metr kwadratowy mieszkania płaci się 13,5 tys. zł.

bEDjViCB

Rosnące ceny materiałów budowlanych i niedobór wykwalifikowanych pracowników to nie tylko problem dla deweloperów, ale także dla firm budowlanych, przede wszystkim tych mniejszych.

Z cytowanego przez "Rzeczpospolitą" raportu BIG InfoMonitor i BIK wynika, że już 43 tys. firm budowlanych ma problem z terminową spłatą zobowiązań. To wzrost aż o jedną piątą w stosunku do końca 2017 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDjViCW
budownictwo
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(16)
Pan Krzysztof
rok temu
"Do tego trzeba jeszcze doliczyć koszt zakupu działki, co oznacza, że rzeczywisty koszt postawienia mieszkania może być o wiele wyższy." Ale kłamstwo. Udział mieszkania w gruncie na całym osiedlu jest mniejszy niż jego powierzchnia i w miastach cena nie przekracza 15% ceny. Część deweloperów nie kupuje gruntu, ale bierze użytkowanie wieczyste, za które płaci tylko 25%.
ja
2 lata temu
najbezpieczniej jest kupić mieszkanie lub dom za gotówkę, ale można też i na kredyt. Potrzeba trochę rozsądku i chłodnej kalkulacji. Wszystko zależy od ceny i lokalizacji. Ważna jest relacja między cenami najmu, a ceną nieruchomości. Ludzie często przepłacają, a potem płaczą, że mają wysokie raty. Jak nie przepłacić? Zobaczcie sobie ksiązke „Emerytura nie jest Ci potzrebna” Jest o zarządzaniu pieniędzmi, by ludzie zobaczyli jak można budować swój majątek dzięki m.in. inwestowaniu w nieruchomości, ale tez jak osiągnąć wolność finansową.
samoel
2 lata temu
chyba jednak manipulujecie!!!!!! w programie mieszkanie plus deweloperzy zgodzili się budować za 3 tys. za metr i też bez kosztów działki, więc niby dlaczego w prywatnej deweloperce ma być 50% drożej??????? i dlatego gadanie o "tylko" 100% -owej marży jest wierutnym kłamstwem. ta marża wynosi 200 i więcej procent!!!!!!!!!! ale skoro są, i to niezwykle liczni, naiwniacy i frajerzy, którzy biorą kredyty do końca życia, w tym te frankowe, to rzeczywiście dlaczego nie korzystać!!!!!!!!!!!!!
bEDjViCX
Podróżnik
2 lata temu
Proponuję przymusową zmianę nazwy miasta Sopot na SNOBot.
MARTINO
2 lata temu
"Już we wszystkich miastach cena budowy metra mieszkania przekracza 4 tys. zł, a w Warszawie jest to nawet 4,5 tys. zł. Wyliczenie to obejmuje tylko materiały i robociznę. " CENY BRUTTO CZY NETTO PODANE?