Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|
aktualizacja

Budżet 2020. Bez długu dzięki OFE

11
Podziel się:

Ponad 20 mld złotych trafi w przyszłym roku do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych z reformy OFE. To pozwoli zmniejszyć dotację i zrównoważyć budżet.

Budżet 2020. Mateusz Morawiecki prezentuje projekt budżetu na rok 2020.
Budżet 2020. Mateusz Morawiecki prezentuje projekt budżetu na rok 2020. (PAP, Radek Pietruszka)

Dotacja dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w 2020 roku wyniesie tylko 26 mld złotych. Tymczasem plan na 2019 rok zakłada wydatki na poziomie 49 mld.

Skąd Fundusz weźmie dodatkowe pieniądze? Z OFE. W 2020 roku do funduszu wpłynie 14,4 mld złotych z tytułu opłaty przekształceniowej. Dodatkowe 3,5 mld zostanie w FUS ze składek, które dziś są przekazywane do OFE.

Dodatkowe 2,6 mld ma zapewnić uszczelnienie składek na ubezpieczenia emerytalne, a 5,1 mld likwidacja limitu 30-krotności składek ZUS.

Zobacz także: Oglądaj też: Zrównoważony budżet? Tak, ale jednorazowo i dzięki pieniądzom z OFE

- To jednorazowe zastrzyki pieniędzy, dzięki którym możliwy jest budżet bez deficytu - ocenia ekonomista Marek Zuber, w programie "Money. To się Liczy"

W projekcie budżetu na przyszły rok przyjęto prognozę dochodów budżetu państwa w kwocie 429,5 mld zł, natomiast limit wydatków budżetu państwa - także na poziomie 429,5 mld zł. To oznacza, że w 2020 r. nie będzie deficytu budżetu państwa. Deficyt sektora finansów publicznych (według metodologii UE) ma kształtować się na poziomie 0,3 proc. PKB.

Według standardów Eurostatu po raz ostatni budżet był na plusie w 1994 roku, a nadwyżka wyniosła wtedy 13,1 mld zł. Natomiast zgodnie ze sprawozdawczością budżetową nadwyżki po upadku PRL nie było nigdy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Polak
3 lata temu
Złodziej krzywousty
wlącz myśleni...
3 lata temu
DOIĆ, DOIĆ......utrzymywać socjal
555444
3 lata temu
O proszę mało złodziejom okradają ludzi aby im tylko było dobrze i mieli pelne kieszenie czas aby zlodzieje i klamcy odeszli z życia Polaków
Walter
3 lata temu
PiS ma największe poparcie wśród osób o wykształceniu podstawowym, a najmniejsze o wykształceniu wyższym. A więc zagospodarował "ciemnu lud", który uwierzy we wszystkie kłamstwa i łatwo da się oszukać. Informacja o zrównoważonym budżecie ma oszukać wyborców mniej wykształconych. Mateusz Morawiecki o kradzieży pieniędzy z OFE do budżetu nic nie powie i wyborcy PiS-u nic nie będą wiedzieli.
Lenin
3 lata temu
Yhy a bilion długu finansów publicznych to co?