Notowania

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych już działa. Czas na rejestrację do 13 kwietnia 2020

Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych działa od 13 października, ale pełną funkcjonalność osiągnie 13 kwietnia 2020 r. W rejestrze muszą znaleźć się wszyscy, którzy mają kontrolę nad dowolną spółką. Ci, którzy się nie zarejestrują zapłacą nawet milion złotych kary.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fotolia)
Nowy obowiązek dla osób związanych ze spółkami - lepiej nie zapomnieć

"Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR) to system, w którym są gromadzone i przetwarzane informacje o beneficjentach rzeczywistych, tj. osobach fizycznych sprawujących bezpośrednią lub pośrednią kontrolę nad spółką” – informuje Ministerstwo Finansów.
Wspomniane osoby fizyczne będą musiały wprowadzić dane do CRBR samodzielnie. A zobowiązanych do zrobienie tego jest całkiem sporo – w Rejestrze znajdą się bowiem informacje o osobach związanych z ponad 450 tys. spółek.

Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu spółek handlowych.
Prosta Spółka Akcyjna z popisem prezydenta. To ważna zmiana dla startupów

Przepisy regulujące funkcjonowanie Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych dotyczą bowiem spółek: jawnych, komandytowych, komandytowo-akcyjnych, z odpowiedzialną odpowiedzialnością, akcyjnych (bez spółek publicznych) oraz prostych spółek akcyjnych, które zaczną funkcjonować 1 marca przyszłego roku.

Jeśli osoby mające "sprawujące bezpośrednio lub pośrednio kontrolę nad spółką" lub w osoby, w "w imieniu których są nawiązywane stosunki gospodarcze lub jest przeprowadzana transakcja okazjonalna" nie zarejestrują się w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych do 13 kwietnia, mogą otrzymać nawet milion złotych kary.

Polskie firmy mają szansę na rozwój. Cyfrowa chmura przyniesie nową jakość pracy i usług

Poza tymi osobami w CRBR muszą znaleźć się:

  • Osoby fizyczne posiadające ponad 25 proc. ogólnej liczby udziałów lub akcji spółki;
  • Osoby fizyczne dysponujące ponad 25 proc. ogólnej liczby głosów w organie stanowiącym spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu;
  • Osoby fizyczne kontrolujące spółki, które z kolei mają więcej niż 25% ogólnej liczby udziałów lub akcji spółki, lub łącznie dysponującą więcej niż 25% ogólnej liczby głosów w organie spółki, także jako zastawnik albo użytkownik, lub na podstawie porozumień z innymi uprawnionymi do głosu.

Stworzenie CRBR ma pomóc w walce z praniem brudnych pieniędzy i finansowanie terroryzmu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2019

JacekCo to za nowy typ spółki z odpowiedzialną odpowiedzialnością?

15-10-2019

PtzedsiębiorcaBareja wiecznie żywy

16-10-2019

az100Czy Srebrna wpisze do rejestru Kaczyńskiego?

Rozwiń komentarze (13)