Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Magda Żugier
|
aktualizacja

Ceny gazu w Europie najwyższe od dwóch lat. Magazyny pustoszeją

1165
Podziel się:

Ceny gazu w Europie osiągnęły najwyższy poziom od dwóch lat, przekraczając 58 euro za MWh. Wzrost napędzają niskie temperatury i obawy o globalne dostawy. Magazyny gazu w Europie są na rekordowo niskim poziomie, a w Polsce napełnienie spadło do 62 proc.

Ceny gazu w Europie najwyższe od dwóch lat. Magazyny pustoszeją
Ceny gazu w Europie najwyższe od 2 lat. Magazyny pustoszeją (Adobe Stock, Patrick J.)

Ceny gazu ziemnego w Europie nadal rosną, osiągając najwyższy poziom od lutego 2023 r.. Benchmarkowe kontrakty na gaz TTF w Amsterdamie wzrosły o 4,1 proc., osiągając 58 euro za MWh. To efekt czterotygodniowej serii wzrostów, najdłuższej od listopada 2024 r.

Jednym z kluczowych czynników wpływających na wzrost cen są niskie temperatury w Europie, szczególnie w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, które przyczyniają się do szybszego zużycia gazu z magazynów. Dodatkowo możliwe taryfy celne USA mogą zaburzyć globalne dostawy surowców energetycznych, co budzi niepokój na rynku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Złoty środek. Dlaczego inwestowanie w metale szlachetne zyskuje na znaczeniu?

Zapasy gazu w Europie i Polsce na historycznie niskim poziomie

Obecny poziom magazynowania gazu w Europie jest najniższy dla tej pory roku od kryzysu energetycznego w 2022 r. Według danych Gas Infrastructure Europe średnie napełnienie magazynów gazu w Europie wynosi 49,0 proc., co oznacza 562,63 TWh zgromadzonego surowca.

Sytuacja w poszczególnych krajach przedstawia się następująco:

  • Niemcy – magazyny zapełnione w 49,2 proc.,
  • Francja – 30,3 proc.,
  • Włochy – 59,9 proc.,
  • Austria – 59,2 proc.,
  • Hiszpania – 69,5 proc.,
  • Węgry – 52,5 proc.,
  • Czechy – 48,7 proc..

W Polsce poziom napełnienia wynosi obecnie 62 proc., podczas gdy jeszcze na początku listopada 2024 r. sięgał 98 proc. – wynika z danych Gas Storage Poland.

W ramach unijnej strategii zabezpieczenia dostaw gazu, przyjętej po inwazji Rosji na Ukrainę, państwa członkowskie zobowiązano do magazynowania gazu w sposób umożliwiający osiągnięcie co najmniej 90 proc. napełnienia przed 1 listopada każdego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(1165)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
julian r.
3 miesiące temu
niskie temperatury w najcieplejszym miesiącu styczniu. Trzymajcie się jednej słusznej drogi
wertyQ
3 miesiące temu
GAZ to może być za darmo a i tak opłaty przesyłowe, stałe, zmienne, jakościowe, akcyzy, abonamenty i podatki zrobią ceną końcową wyższa od tej jak a było w przypadku rekordowych ceny gazu na rynku
aser
3 miesiące temu
spekulanci notowania w hubie to 24,90 euro za mwh
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
mark
3 miesiące temu
nie siejcie niepokoju, za miesiąc koniec grzania, a jedynie kilka tygodni dogrzewanie. Słabe jest naprawdę to że dołączacie się do gry na zwyżki cen. Gazu nie brakuje i nie zbraknie w tym sezonie a już pazerni spekulanci bawią się cenami, a wy wraz z nimi. To w ogóle jest patologia i skandaliczne że ceny są uzależnione od gdybania, to nie jest nawet "rynek" ani giełda. To bardziej jak kasyno do zabaw dla bogaczy. Którzy nie pozwolą im odebrać dostępu do kury znoszące złote jaja. Więc ta patologia będzie trwać a ceny nie będą mieć zbyt wiele wspólnego z popytem i podażą tylko z wolą nachapania się na skokach i grze w kasynie.
Drama
3 miesiące temu
Propagandowe krętactwa nawzajem wykluczających się narracji!
Enek
3 miesiące temu
W Polsce 62 %ale niech podadzą na ile dni ten zapas.
...
Następna strona