Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU,DSZ
|
aktualizacja

Zaskoczenie w inflacji. Znów najgorsze dane od 1995 r.

90
Podziel się:

Inflacja producencka (PPI), a więc tempo wzrostu cen, z którymi muszą się mierzyć krajowe firmy, wzrosło w sierpniu o 25,5 proc. rok do roku - więcej niż zakładali ekonomiści. To, tak jak w poprzednich miesiącach, wciąż najwyższa inflacja od 1995 r. Ma to bezpośredni wpływ na nasze portfele. Wkrótce bowiem ceny w firmach zostaną przerzucone na końcowe towary. A to bezpośrednio uderzy w konsumentów.

Zaskoczenie w inflacji. Znów najgorsze dane od 1995 r.
Inflacja producencka w Polsce nie chce spaść (Getty Images,, www.urbanreinventors.net)

Inflacja PPI, czyli producencka w Polsce w sierpniu 2022 r. wzrosła o taką samą wartość, jak w lipcu, czyli o 25,5 proc. rok do roku (r/r). W czerwcu z kolei wzrosła niewiele więcej, bo 25,6 proc.

Tak zwana inflacja PPI (Inflacja producencka) obrazuje zmiany cen w przemyśle, czyli kwot, które otrzymuje producent za dostarczone produkty. Dopiero potem następuje faza sprzedaży gotowego towaru konsumentowi, co nazywamy inflacją konsumencką (CPI).

Jeśli o koszty produkcji chodzi - bardzo niepokojące jest to, że wskaźnik PPI osiągnął w sierpniu, drugi miesiąc z rzędu zresztą (po korekcie) 25.5 proc r/r. Taki poziom wskaźnika cen producentów wskazuje niestety raczej na dalsze przyspieszanie inflacji konsumenckiej, aniżeli jej hamowanie - wyjaśnia Monika Kurtek, główna ekonomistka Banku Pocztowego.

Inflacja PPI w Polsce w sierpniu 2022 r. - dane GUS

Choć inflacja producencka wciąż utrzymuje się na bardzo wysokich poziomach, możemy poszukać światełka w tunelu. "Inflacja producencka PPI wzrosła z 24,9 do 25,5 proc. To głównie efekt droższej energii elektrycznej w sierpniu. To prawdopodobnie przejściowy efekt - pierwsze trzy tygodnie września przyniosły spadek cen energii na Towarowej Giełdzie Energii" - komentują ekonomiści PIE.

Niestety, jest i łyżka dziegciu, ponieważ analogiczne dane podano także w Niemczech. Tam inflacja producencka pobiła ponad 70-letni rekord i wyniosła w sierpniu 45,8 proc. To najwyższy odczyt, od kiedy w ogóle Niemcy gromadzą dane o PPI, czyli od 1949 r.

- Ceny prądu są fatalne dla niemieckiego przemysłu - komentują krótko analitycy XTB, wskazując, że inflację producencką za Odrą przede wszystkim podniosły szalejące na giełdach ceny energii. Co więcej, to, co dzieje się obecnie w przemyśle, nie pozostanie bez wpływu na ceny ogółem. Według Bundesbanku, tamtejszego banku centralnego inflacja może jesienią wzrosnąć do około 10 proc. Przypomnijmy, ze inflacja w Niemczech przyspieszyła w sierpniu do 8,8 proc. w skali roku z 8,5 proc. w lipcu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(90)
Pozorovatel
2 lata temu
USA właśnie niszczy europejską gospodarkę. Nie musi nawet używać przy tym bomb. Wystarczy telewizja i skorumpowanie europejskich polityków. Kto czytał Wielką Szachownicę, ten pamięta że zniszczenie euroazjatyckiej współpracy warunkiem sine qua non długookresowego utrzymania amerykańskiej hegemonii nad światem. Bowiem w XXI wieku jedynie Eurazja była zdolna wymusić utrzymanie światowej konkurencyjności. A my Polacy? No cóż, cieszymy się jak karpie na Boże Narodzenie.
Det
2 lata temu
Czy my mamy w ogóle opozycję chyba nie na wszystko się godzą temu nierzadowi opozycjo obódż się bo będzie zapóżno
Byr
2 lata temu
A jeszcze jakby ciemny lud się dowiedział ile długu poza budżetowego rząd narobił ... Ale jak mówi mój znajomy pisowiec; co mnie obchodzi co będzie kiedyś (jego dzieci są w Holandii) ważne że dzisiaj rząd coś nam daje.
Moni
2 lata temu
Rząd PiS dokładnie wie co robi i rozpłynnia kiełbasę wyborczą. Wiedzieli jaka będzie inflacja i doprowadzili do niej z pełną premedytacją, ponieważ już dwa lata temu podwyższyli kwotę obrotów przy których wchodzisz w pełną księgowość z 250 tys euro na dwa miliony euro rocznie.Tak że trzymajcie się. Drogo dopiero będzie.
Paweł
2 lata temu
U nas producenci czyli nasi dostawcy podnieśli ceny od 30 do 80 procent. Więc ja nie wiem skąd PPI 25 procent.
...
Następna strona