Notowania

Ciąża+. Wszystkie przepisane leki darmowe dla mam

Chodzi o leki przepisane przez lekarza na receptę. Do katalogu Ciąża+ nie zakwalifikują się witaminy czy suplementy diety, które kobieta bierze sama.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Przepisane przez lekarza leki dla kobiet w ciąży będą refundowane.

- Od 1 lipca program wejdzie w życie. Skonstruowanie listy nie jest proste, bo wiele leków jest niedopuszczonych do stosowania przez kobiety w ciąży - zapowiadał pod koniec roku w programie "Money. To się liczy" minister zdrowia Łukasz Szumowski. Teraz wiceminister Józefa Szczurek-Żelazko na łamach dziennika "Fakt" potwierdza, że Ciąża+ obejmie wszystkie leki wpisane na receptę, a nie tylko zwalczające choroby, które mogą pojawić się w ciąży.

Darmowe leki będą dostępne od momentu stwierdzenia ciąży przez lekarza do porodu. Witaminy czy suplementy kobiety nadal będą musiały kupować za swoje pieniądze, ale inne leki, które przepisze lekarz dla ciężarnej będą już bezpłatne.

Darmowe leki dla seniorów. Minister zdradza szczegóły

– Jeśli kwas foliowy będzie przepisany na receptę, jako lek będzie objęty refundacją. Chcemy, by bezpłatne były także te leki, które kobieta przyjmowała, zanim zaszła w ciążę np. jeśli choruje na cukrzycę, nadciśnienie czy zaburzenia hormonalne, o ile ich przyjmowanie będzie konieczne i będzie to bezpieczne dla płodu. Także darmowe będą leki na choroby, jakie ujawnią się w trakcie trwania ciąży lub np. hormony, które kobieta musi przyjmować, by ciążę utrzymać - wyjaśniała na łamach Faktu wiceminister.

Darmowe leki dla kobiet w ciąży będą dostępne od 1 lipca:

Jak informowaliśmy w money.pl, realizacja zapowiedzi bezpłatnych leków może budżet kosztować 22 mln zł rocznie.

"Ciąża plus", czyli bezpłatne leki dla kobiet w ciąży
Ciąża Plus. Kobiety dostaną bezpłatne leki za 22 mln zł

Jak zapowiedziała wiceminister Szczurek-Żelazko, lista leków powstaje w konsultacji z lekarzami specjalistami. - Mamy także dane o najczęściej przepisywanych lekach zebrane przez Narodowy Fundusz Zdrowia na podstawie analizy recept, wystawianych ciężarnym kobietom - zaznaczyła.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-02-2020

jojoAle bzdura... to właśnie witaminy nie będące na receptę powinny być refundowane kobietom w ciąży nie wolno łykać leków jak cukierków... nawet hormony … Czytaj całość

13-02-2020

eewaŚmieszne. Darmowe leki dla ciężarnych ? A witaminy, których najczęściej brakuje już nie ? Właśnie witaminy powinny być darmo.

13-02-2020

LEWATYWAwitaminy i suplementy nie czynią zła-płacić leki szkodzą dziecku i matce za darmo .JAKI MĄDRY MINISTER KIESZEŃ

Rozwiń komentarze (5)