Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Ciemne strony energii ze słońca. Instalacje często płoną

224
Podziel się:

Boom na instalacje fotowoltaiczne skutkuje falą ich pożarów. Wszystkiemu winna jest pospieszna i niedbała instalacja. Panele nie są też odpowiednio serwisowane. W Polsce coraz częstsze są pożary instalacji.

Ciemne strony energii ze słońca. Instalacje często płoną
W Polsce zbyt często płoną panele słoneczne - przyczyną często jest nieprawidłowy montaż i brak serwisu. (pxhere.com)

W Polsce zdarza się nawet 700 pożarów instalacji fotowoltaicznych rocznie - o wiele więcej, niż w innych krajach. W o wiele większych Niemczech jest ich prawie dwukrotnie mniej. Powód? Zbyt pospieszna i niedbała instalacja - pisze portal InnPoland.pl.

Firmy instalujące panele fotowoltaiczne wyrastają jak grzyby po deszczu. Nic dziwnego, bo strumień europejskich pieniędzy i dopłaty powodują szybkie wzrosty na tym rynku. Problem w tym, że Polacy często decydują się na usługi monterów najtańszych, a nie najlepszych.

Panele fotowoltaiczne mają często wbudowane zabezpieczenia, które uniemożliwiają bądź utrudniają powstanie w nich pożaru. Niestety - są monterzy, którzy po prostu wyłączają te układy. Wychwytują one bowiem najmniejsze błędy podczas instalacji i nie pozwalają włączyć paneli. Łatwiej jest je dezaktywować, niż poprawić montaż - szczególnie niedoświadczonym ekipom.

Zobacz także: Fotowoltaika zdrożeje? Jest pomysł nakładania nowych opłat

Wiceprezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki dr inż. Janusz Teneta mówi InnPoland, że Polacy często nie serwisują swoich instalacji, wychodząc z założenia, że mają przecież działać przez ćwierć wieku. Owszem - ale okresowe przeglądy są konieczne.

Wszystkie zaniedbania skutkują stosunkowo dużą liczbą pożarów instalacji. Podobna sytuacja - zdaniem dr. Tenety - była we Włoszech. Tam również instalowano dużo i szybko, nie dbając o jakość montażu.

Pożary to niejedyne problemy, jakie mogą sprawiać instalacje fotowoltaiczne. Ich falowniki - czyli urządzenia przetwarzające prąd stały na zmienny - zakłócają czasem pracę czułych urządzeń elektronicznych. W Holandii panele słoneczne stanowią zagrożenie dla komunikacji między służbami ratunkowymi, takimi jak policja i straż pożarna - ostrzega rządowa agencja Telecom.

Część paneli dachowych regularnie powoduje "poważne zakłócenia i awarie" systemu komunikacji C2000 używanego przez służby ratownicze.

"Problem jest coraz poważniejszy, albowiem liczba paneli słonecznych w Holandii wciąż rośnie" - zaznaczono w raporcie Telecomu.

"Jeśli nic z tym nie zrobimy, to ryzyko problemów komunikacyjnych między policją a strażą pożarną będzie się pogłębiać" – mówi FT Erik Lucas z Telecom. Problem jest poważny, bo dotyczy 100 z 600 anten.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(224)
All Ganonim
2 lata temu
Kłamstwo polega na tym, że nie jest tłumaczone dlaczego się pali i co zrobić aby się nie paliło. Pali się bo polak wybiera tanio. Są instalacje niskonapięciowe, więc łuk elektryczny na wtyczce o mocy 10kW i napięciu 1000V nigdy nie powstanie i pożaru nie będzie. Nie mówić o tym to tak jakby ukrywać, że oprócz Diezli są jeszcze benzynowe i elektryczne samochody.
Bardeloza
2 lata temu
Instalacja do domu zużywającego naokoło 300zł to około 6kw.,.. Dla przewymiarowania PV 20% by wykorzytsać inwerter wychodzi 7kw... Inwerter 6kw . 1KWp paneli to koszt około 1tys zł inwerter ongirid to około 3k off grid podobni. Na instalację taką trzeba 6x6m sztang po 150z razem 900zł ł, śruby uchwyty, priwadniki, peszel, trytki, zamki, to około 400zł. Zabezpieczenie typu AFDD 250zł , Przepięciówka, rozłaczniki, 2 szafeczki 500zł , kotwy, drut, śruby, klamry, spinki 300zł , kable, złaczki około 300zł, wyjdzie 7kw bez robocizny 13tys brutto. Za taką instalację najtaniej chcieli w listopadzie bym zapłacił 32tys zł..Jak wspomniałem o OSD RfG to każdy szorował po ziemi przepisami... Więc założyłem sam w marcu 6,5kw zgodnie z normami i nawet tansitionboxy założyłem oraz rozłącznik silnikowy przeciwpożarowy ACL501 z czujnikami temperatury który kosztował prawie 100USD a w PL chcą 1k za podobny.. Z jedną tylko róznicą... mam 62KWh Lifepo4 używane za które zapłaciłem dodatkowo 18tys które jak testowałem w kwietniu do dziś zapewniają mi prąd zezprzerwowo poza siecią... latem działały 2 klimy 3, 2,7kw i a teraz zacząłem nimi ogrzewać dom.... baterie cały czas codziennie prawie na ful...
Krystyna
3 lata temu
Plastikowy tani szajs Polakom wciskają to teraz strach, tylko glassy się montuje
Greg
3 lata temu
Ja zamontowalem niepalne klasy A
Instalator
3 lata temu
Ciekawe jakie lobby zapłaciło wam za ten artykuł. Przecież w Polsce nie ma prowadzonych takich statystyk! Skąd takie informacje że 700! A może 7000! Fake news grubą gębą.
...
Następna strona