Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Czeski gigant chce pozwać Gazprom. Chodzi o miliardy koron

26
Podziel się:

Czołowy czeski koncern energetyczny ČEZ planuje złożenie pozwu przeciwko rosyjskiemu Gazpromowi. Powodem są straty, które przedsiębiorstwo poniosło wskutek wstrzymania dostawach gazu z Rosji. Chodzi o miliardy koron. Czesi skupiają się teraz na pozyskaniu surowca z innych kierunków.

Czeski gigant chce pozwać Gazprom. Chodzi o miliardy koron
Gazprom zostanie pozwany za ograniczenia dostaw gazu do Czech? (Getty Images, Andrey Rudakov)

Jak pisze "Puls Biznesu", ČEZ nie ma zamiaru negocjować z Gazpromem warunków dostaw gazu na przyszły rok. Prezes koncernu Daniel Beneš stwierdził, że w sytuacji, w której jedna ze stron nie wywiązuje się z umowy, rozmawiać można jedynie o odszkodowaniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Turcja idzie na układ z Rosją. "To tylko rozgrywka polityczna"

Czeski koncern ČEZ chce pozwać Gazprom za ograniczenie dostaw gazu

Beneš wskazał, że ostatnie przerwy w dostawach gazu z Rosji kosztowały jego firmę miliardy koron. "Dlatego ČEZ za najwłaściwsze w tej sytuacji uważa wystąpienie przeciwko Gazpromowi do arbitrażu" - pisze "PB".

Szef czeskiego koncernu energetycznego zaznacza, że szkodliwą dla swoich europejskich klientów politykę Gazprom prowadził już w ubiegłym roku. Jej celem miało być zmniejszenie zapasów gazu w magazynach państw członkowskich Unii Europejskiej.

ČEZ w przyszłym chce pozyskiwać gaz m.in. za pośrednictwem uruchomionego we wrześniu terminal LNG w Holandii. "Potencjał dla Czechów mają również analogiczne terminalach w Niemczech i Polsce (ich łączne zdolności przekraczają 50 mld m sześć. rocznie). Daniel Beneš dodał, że jego firma negocjuje już warunki przesyłu tego gazu poprzez europejski system gazociągów" - wskazuje "PB".

Należący w dwóch trzecich do czeskiego rządu koncern ČEZ jest notowany na giełdach w Pradze i w Warszawie. Spółka kupiła w Polsce elektrociepłownię Elcho w Chorzowie i elektrownię Skawina w 2006 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(26)
Ślezan
5 miesięcy temu
Czesi mają gazociąg na południe, zachód i wschód, a wkrótce także do Polsk, są właścicielami terminalu gazowego w Holandii i negocjują zakup terminalu w Niemczech. Czeska spółka MND wydobywa gaz na Ukrainie, czeskie firmy uczestniczą w obsłudze ukraińskich elektrowni jądrowych, a czeska spółka Szkoda JS i Rolls-Royce przygotowują joint venture do produkcji modułowych reaktorów jądrowych. Natomiast Gazprom musi sprzedawać swoją produkcję poniżej kosztów. Rosja się kończy, ale jeszcze o tym nie wie.
Iza
5 miesięcy temu
Super Czesi, tylko zawsze Polska do każdego na kolanch. Trzeba postawić na swoim, a nie robic miesięcznice.
Polak
5 miesięcy temu
Rosja też może zaskarżyć zachód za nałożone embargo i strat jakie ponieśli z tego powodu. Państwa ,które należą do kołchozu zachodniego są hipokrytami .Bo te państwa mogą nakładać embarga ale juz rosja tego zrobić nie może. To tak jest jak Kali ukraść krowę to dobrze ale jak dla Kalego ukraśc krowe to jest źle.
76546
5 miesięcy temu
Żadnego gazu z Polski.Chcieli nam wykończyć Turów a teraz chcą gazu.Niech sobie napierdzą.
tarnowianin
5 miesięcy temu
Najpierw embargo na Rosję, a później żebranie o gaz
...
Następna strona