Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|
aktualizacja

Daniel Obajtek nie stawił się na komisji śledczej. Oto co mu grozi

20
Podziel się:

Daniel Obajtek we wtorek miał stawić się w charakterze świadka na przesłuchanie przed komisją śledczą ds. afery wizowej. Były prezes Orlenu jednak nie przyszedł i poinformował, że mógłby zeznawać po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Za niestawienie się przed komisją może zostać ukarany.

Daniel Obajtek nie stawił się na komisji śledczej. Oto co mu grozi
Były prezes Orlenu Daniel Obajtek nie stawił się na komisji śledczej (East News, Andrzej Iwanczuk/REPORTER)

Na wtorkowym posiedzeniu sejmowej komisji śledczej ds. tzw. afery wizowej miał być przesłuchany Daniel Obajtek. Szef komisji Michał Szczerba przekazał jednak, że były prezes Orlenu nie odebrał wezwania na przesłuchanie. Próbę doręczenia dokumentu podjęła także policja. Poinformował, że Obajtek zostanie wezwany ponownie, na 5 czerwca na godz. 15, po przesłuchaniu prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Daniel Obajtek "nie przebywa pod żadnym z siedmiu adresów ustalonych przez prokuraturę i CBA. Nawet pod tym, który podał organom ścigania" - napisał Michał Szczerba we wtorek rano w serwisie X.

Obajtek miał odpowiadać jako świadek odnośnie zatrudniania obcokrajowców przy inwestycjach spółek: Olefiny III i Polimery Police. W tym samym temacie przesłuchiwany będzie 29 maja były prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

Obajtek nie stawił się przed komisją

Jak wynika z Kodeksu postępowania karnego, na Obajtka możliwe będzie nałożenie kary pieniężnej w wysokości do 3 tys. zł. Karę porządkową nakłada się, gdy wezwany "nie stawił się na wezwanie organu prowadzącego postępowanie albo bez zezwolenia tego organu wydalił się z miejsca czynności przed jej zakończeniem"

Wezwanie w sprawie nałożenia kary porządkowej ma do sądu złożyć sama komisja. Ponadto Michał Szczerba w rozmowie z gazeta.pl dodawał, że "zostaną wyciągnięte konsekwencje dyscyplinarne".

Przypomnijmy, że każda osoba wezwana przez komisję śledczą ma obowiązek stawić się w wyznaczonym terminie i złożyć zeznania. Natomiast jeśli wezwany nie może się stawić z powodu choroby czy kalectwa "lub innej niedającej się pokonać przeszkody", komisja może go przesłuchać w miejscu jego pobytu.

W poniedziałek Obajtek, który startuje do Parlamentu Europejskiego z listy PiS na Podkarpaciu, napisał na platformie X, że nie będzie "małpą w cyrku Michała Szczerby" i nie da Koalicji Obywatelskiej "zrobić na sobie kampanii" wyborczej do PE. Dodał, że "z wizami ma tyle wspólnego, co z pyłem na Marsie". "Odbiór pisma powinien zostać potwierdzony własnoręcznym, czytelnym podpisem zawierającym pełne imię i nazwisko na zwrotnym pokwitowaniu" - podkreślił Obajtek. Według niego "taka sytuacja nie miała miejsca".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
gość
3 tyg. temu
Gronkiewicz Waltz ani razu nie zgłosiła się na komisję śledczą.
realista
3 tyg. temu
REKORDZISTKA >> GRONKIEWICZ NIE STWAIŁA SIĘ NA 20 WEZWAŃ I ŻYJE ! ! I TO DOBRZE ŻYJE I TEŻ KANDYDUJE DO EUROPARLAMENTU ! ! ! !
Pamiętliwa
3 tyg. temu
A czy Gronkiewicz-Waltz zapłaciła karę za uporczywe niestawianie się przed komisją w tamtym czasie?
Franek Przeła...
3 tyg. temu
Nie bać Tuska
Toja
3 tyg. temu
Co się dzieje w tych portalach POpierajacych ma-fię 13 grudnia. Wiemy wszyscy, że większość posłów o czarnych charakterach ze WSZYSTKICH PARTII, kłamie, kradnie, oszukuje dzieli Polskę, ale widać tylko z PIS? A co z Giertychem, Nowakiem, Grodzkim, Karpińskim i innymi zlewków, pslaków ...