Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KB
|

Demografia. Szwecja się wyludnia. Ma najmniejszy przyrost ludności od 15 lat

106
Podziel się:

Obywateli Szwecji ubywa. W ubiegłym roku przybyło ich tylko niecałe 52 tys. Jako przyczynę tego trendu podaje się nadliczbowe zgony wywołane pandemią koronawirusa oraz zmniejszoną liczbę przybywających do kraju emigrantów.

Demografia. Szwecja się wyludnia. Ma najmniejszy przyrost ludności od 15 lat
W związku z trudną sytuacją demograficzną rząd Szwecji zdecydował o zwiększeniu w tym roku liczby imigrantów kwotowych o 1,4 tys. do 6,4 tys. (Flickr, Ed Webster CC, CC BY 2.0)

W ubiegłym roku liczba ludności Szwecji wynosiła 10 379 295 – podał Szwedzki Urząd Statystyczny (SCB). Oznacza to wzrost demograficzny jedynie o pół procenta (w liczbach bezwzględnych będzie to 51,7 tys. osób). Jak alarmują eksperci, to najmniejszy wzrost populacji od 2005 roku oraz o połowę mniejszy niż w 2019 roku.

Pierwszy powód to wzrost liczby zgonów. W ubiegłym roku w Szwecji zmarło 98 124 osób, o 10,5 proc. więcej niż w 2019 roku. Na koniec roku ujemny bilans wyniósł 3 tys. osób.

Zobacz także: Olsztyn strefą wyklętą? Prezydent miasta: chaos, tak nie powinno być

Na to nałożyła się mniejsza liczba emigrantów. Nadwyżka w bilansie migracji netto zmalała o połowę względem 2019 roku. W 2020 r. w Szwecji osiedliło się tylko 82 518 osób, najmniej od 2005 roku.

W związku z trudną sytuacją demograficzną rząd Szwecji zdecydował o zwiększeniu w tym roku liczby imigrantów kwotowych o 1,4 tys. do 6,4 tys. "Mamy możliwość przyjąć tych, którzy w związku z pandemią koronawirusa nie mogli przybyć do Szwecji" - stwierdził Oskar Ekblad z urzędu ds. migracji Migrationsverket.

Nie wszystkim jednak ten pomysł się podoba. Opozycja konserwatywno-liberalna zapowiedziała zerwanie porozumienia z rządem, jeśli ten będzie zwiększał liczbę uchodźców. Na razie brak jest porozumienia w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(106)
Aaaaaaa
2 lata temu
Szwedzi.... wy pomyslcie co bedzie jak za 20 lat nie bedzie komu na socjal dla muzoli płacic. Jak sie to podniesie.... wezmie maczety w dłoń....
Aurelia Natal...
2 lata temu
Szkoda tylko,że autor opracowania, bo chyba op to opracowanie, nie zadał sobie trudu żeby całościowo spojrzeć na problem i na to, że w Szwecji zmieniły się nastroje społeczne wobec emigrantów. A jest to problem wielowątkowy i nie chodzi tylko oto,że oni są z róznych kultur. Teraz nikogo nie gorszy ten tekst człowieka z Uniwerytetu Lineusa, że Szwecja musi umieć powiedzieć nie uchodzcom
Szwed
2 lata temu
Patologia muzułmańska ma się dobrze w tym kraju. Parę lat i białego to tylko Polaka się spotka
Rafly
2 lata temu
Muzełmanów przybywa, a oni jak mało kto się rozmnażają
Hihi
2 lata temu
Lepiej sprawdźcie kogo przybyło he he , śniadych niby szwedow
...
Następna strona