Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
KB
|

Demografia. Szwecja się wyludnia. Ma najmniejszy przyrost ludności od 15 lat

107
Podziel się

Obywateli Szwecji ubywa. W ubiegłym roku przybyło ich tylko niecałe 52 tys. Jako przyczynę tego trendu podaje się nadliczbowe zgony wywołane pandemią koronawirusa oraz zmniejszoną liczbę przybywających do kraju emigrantów.

Demografia. Szwecja się wyludnia. Ma najmniejszy przyrost ludności od 15 lat
W związku z trudną sytuacją demograficzną rząd Szwecji zdecydował o zwiększeniu w tym roku liczby imigrantów kwotowych o 1,4 tys. do 6,4 tys. (Flickr, Ed Webster CC, CC BY 2.0)
bDScNGDF

W ubiegłym roku liczba ludności Szwecji wynosiła 10 379 295 – podał Szwedzki Urząd Statystyczny (SCB). Oznacza to wzrost demograficzny jedynie o pół procenta (w liczbach bezwzględnych będzie to 51,7 tys. osób). Jak alarmują eksperci, to najmniejszy wzrost populacji od 2005 roku oraz o połowę mniejszy niż w 2019 roku.

Pierwszy powód to wzrost liczby zgonów. W ubiegłym roku w Szwecji zmarło 98 124 osób, o 10,5 proc. więcej niż w 2019 roku. Na koniec roku ujemny bilans wyniósł 3 tys. osób.

Zobacz także: Olsztyn strefą wyklętą? Prezydent miasta: chaos, tak nie powinno być
bDScNGDH

Na to nałożyła się mniejsza liczba emigrantów. Nadwyżka w bilansie migracji netto zmalała o połowę względem 2019 roku. W 2020 r. w Szwecji osiedliło się tylko 82 518 osób, najmniej od 2005 roku.

W związku z trudną sytuacją demograficzną rząd Szwecji zdecydował o zwiększeniu w tym roku liczby imigrantów kwotowych o 1,4 tys. do 6,4 tys. "Mamy możliwość przyjąć tych, którzy w związku z pandemią koronawirusa nie mogli przybyć do Szwecji" - stwierdził Oskar Ekblad z urzędu ds. migracji Migrationsverket.

Nie wszystkim jednak ten pomysł się podoba. Opozycja konserwatywno-liberalna zapowiedziała zerwanie porozumienia z rządem, jeśli ten będzie zwiększał liczbę uchodźców. Na razie brak jest porozumienia w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDScNGEi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(107)
Greta
miesiąc temu
Przecież to dobrze. Ludzie powodują niszczenie planety i ocieplenie klimatu. Szwedzie powinni się cieszyć. Tacy postępowi chyba że ich kolorowi zastąpią
demograf
miesiąc temu
a u nas mówią że kobiety Polski nie rodzą dzieci bo bieda brak stabilizacji, mieszkań, wolności, przedszkoli, socjalu....... itp. a w Szwecji rodza jeszcze mniej a posiadaja te wszystkie zdobycze cywilizacji gendery itp....
bas
miesiąc temu
"Obywateli Szwecji ubywa. W ubiegłym roku przybyło ich tylko niecałe 52 tys". Zdecydujecie co Wam chodzi?
bDScNGEj
Rych
miesiąc temu
W Polsce jeszcze więcej ubywa może dobrze bo spekulanci co podwyższają ceny mieszkań w końcu przestano zarabiać bo nie będzie komu mieszkań sprzedawać bo po prostu nawet jak kogoś będzie stać kupić to i tak nikomu nie wynajmie .
SOLTYS
miesiąc temu
W poruwnaniu z Polska To powinni oglosic Sukces ! : Nasz Pinokio Na ich miejscu od dawna chwalil by sie Wielkim Sukcesem !!!
...
Następna strona