Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Grzegorz Osiecki,Tomasz Żółciak
|
aktualizacja

"Destrukcyjne działania". Członek gabinetu Tuska zabiera głos po orzeczeniu TK

347
Podziel się:

- To dramat, że musimy w takich okolicznościach funkcjonować - mówi po środowym orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów. TK uznał, że przyjęcie przez Sejm ustawy bez dopuszczenia do głosu Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika jest niekonstytucyjne.

"Destrukcyjne działania". Członek gabinetu Tuska zabiera głos po orzeczeniu TK
TK obradował w pięcioosobowym składzie, a przewodniczyła mu Krystyna Pawłowicz. Maciej Berek komentuje orzeczenie (East News, Filip Naumienko, REPORTER, STANISLAW KOWALCZUK)

Trybunał Konstytucyjny zdecydował w środę ws. pierwszego z serii prezydenckich wniosków kwestionujących - w trybie kontroli następczej - ustawy przyjęte przez Sejm po wygaszeniu mandatów poselskich Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Od kiedy ci dwaj politycy stracili mandaty, Andrzej Duda podpisuje ustawy, ale następnie kieruje je do zbadania przez Trybunał Konstytucyjny. Trybunał w pięcioosobowym składzie, któremu przewodniczyła Krystyna Pawłowicz, zajął się ustawą o Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. Uznał, że ustawa jest niekonstytucyjna.

Niekonstytucyjność kontrolowanej ustawy nie jest jednak spowodowana tym, że została uchwalona przez Sejm bez udziału wszystkich 460 posłów, lecz tym, że dwóch posłów na skutek arbitralnych czynności marszałka Sejmu, niemających unormowania w obowiązującym w RP porządku prawnym, nie zostało dopuszczonych do procedowania. Zwłaszcza do udziału w głosowaniu sejmowym poprzez dezaktywację kart i niewpuszczanie do budynku Sejmu - powiedział w uzasadnieniu orzeczenia sędzia Bogdan Święczkowski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Immunitet ochroni Obajtka? Prawnik nie ma żadnych wątpliwości

Jak dodał, "w sytuacji, gdy jakikolwiek poseł zostaje w sposób nielegalny niedopuszczony do udziału w pracach Sejmu nad konkretną ustawą, nawet gdy zachowano kworum i zachowano wymaganą większość do jej uchwalenia, jest ona i tak dotknięta wadą prawną jako wydana z naruszeniem zasady legalizmu przez organ niespełniający konstytucyjnych wymogów dotyczących przedstawicielstwa narodu sprawowanego przez posłów".

"To dramat, że musimy w takich okolicznościach funkcjonować"

Krytycznie środowe orzeczenie ocenia minister Maciej Berek, przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

- Działania TK od dłuższego czasu wymykają się ocenom racjonalnym i prawnym, ponieważ ten organ, który funkcjonuje jak Trybunał, nie jest w ocenie Sejmu i konstytucjonalistów Trybunałem Konstytucyjnym opisanym w ustawie zasadniczej. Bez względu na tworzone wokół niego narracje, to tylko pogłębia stan chaosu. Te działania są destrukcyjne z punktu widzenia funkcjonowania państwa - komentuje Berek w rozmowie z money.pl.

- Projekt, który przewiduje wykreowanie sądu konstytucyjnego na nowo, jest dziś jedynym możliwym rozwiązaniem tego problemu - twierdzi. Jego zdaniem trudno przewidzieć konsekwencje tego, co zrobił dziś Trybunał. - Łatwo zadać pytania, a trudno udzielić odpowiedzi. Jeśli najwybitniejsi konstytucjonaliści w przestrzeni publicznej mówią, że aktywność Trybunału już dawno przestała być aktywnością sądu konstytucyjnego w rozumieniu konstytucji, to ja mogę powiedzieć tylko, że to dramat, że musimy w takich okolicznościach funkcjonować - dodaje.

Grzegorz Osiecki, Tomasz Żółciak, dziennikarze money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(347)
Nikita
3 tyg. temu
A jak się ma Giertych z 90 mln hehehe
Nikita
3 tyg. temu
Ulubiona gra...... W berka.....
Willi
3 tyg. temu
Myślę że już nadszedł czas uchwalić ustawę o dostępie Polaków do broni.W wielu sprawach atmosfera by się oczyściła .
Asd
3 tyg. temu
W myś orzeczenia w analogiczny sposób TK jest niekonstytucyjny Sędziowie dublerzy!! Czyli rację ma prof. Sadurski Rozwiązanie jest jedno rozwiązać niekonstytucyjny organ jakim jest TK
FAKETRUE
3 tyg. temu
Skoro Trybunał Kulinarny przybłędy jest wadliwy konstytucyjnie to po co jest utrzymywany z naszych podatków. Zamknąć ten CYRK, odciąć media, konto w banku. Niech się zbierają u dudy lub jarka, a przybłęda może im robić katering. Gdzie ja żyję?
...
Następna strona