Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Dostęp do broni. Rząd szykuje poważne zmiany

844
Podziel się

Podział na kategorie, okresowe badania lekarskie i psychologiczne dla wszystkich oraz ograniczenie dostępu do najbardziej niebezpiecznych broni - to założenia nowej ustawy szykowanej przez MSWiA. Część pozwoleń może zostać cofnięta.

Dostęp do broni. Rząd szykuje poważne zmiany
Dostęp do broni może zostać ograniczony (East News, tanislaw Bielski/REPORTER)
bErCmEPp

Szykują się zmiany w dostępnie do broni w Polsce. Na stronie Kancelarii Premiera opublikowany został opis projektu ustawy o zmianie dotychczasowej ustawy o broni i amunicji.

Jak wyjaśnia MSWiA dostosowuje on polskie przepisy do dyrektywy unijnej. Nowe rozwiązania mają zostać przyjęte przez rząd jeszcze w II kwartale 2021 roku.

Co zmieni nowelizacja ustawy o broni i amunicji? Przede wszystkim wprowadza trójstopniowy podział broni i amunicji na kategorie A, B i C, gdzie kategoria A to broń szczególnie niebezpieczna.

bErCmEPr
Zobacz także: Polski Ład. Biznes już rozmawia z rządem o zmianach. Padła deklaracja ze strony Gowina

"Zgodnie z wymogami Dyrektywy, w odniesieniu do najniebezpieczniejszych rodzajów broni palnej, przewiduje się przyjęcie przepisów ograniczających posiadanie i nabywanie tej broni" - informuje MSWiA.

Chodzi m.in o zakaz posiadania wraz z bronią mechanizmów ładujących do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu, które mogą pomieścić ponad 20 nabojów lub ponad 10 nabojów w przypadku długiej broni palnej.

bErCmEPx

Aby móc posiadać broń tej najwyższej kategorii, potrzebne będą specjalne zezwolenia. Część pozwoleń może zostać również cofnięta.

Jak czytamy w opisie ustawy, "przygotowana propozycja zakłada, że pozwolenie na broń (kategorii B) cofa się osobie, która posiada broń z dołączonym mechanizmem ładującym tego typu (co jest, jak się wydaje, najłagodniejszym wariantem implementacji postanowień Dyrektywy w tym, zakresie)".

"Zakładane jest także wprowadzenie dodatkowej przesłanki do cofnięcia pozwolenia na broń, tj. gdy nie została ona oznakowana (oznakowanie broni jest wymagane przez Dyrektywę)" - podaje MSWiA.

Dodatkowo przepisy nałożą obowiązek przedstawienia raz na 5 lat orzeczeń lekarskich i psychologicznych na wszystkich posiadaczy pozwolenia na broń. Obecnie obowiązek ten dotyczy jedynie osób posiadających pozwolenie na broń dla celów: ochrony osobistej, ochrony osób i mienia oraz łowieckich.

bErCmEPy

Przygotowywana ustawa wzbudziła oburzenie grup miłośników broni. Ostro zareagowała między innymi Fundacja Ad Arma. "Obawiamy się, że może dojść do ogromnej mistyfikacji, w konsekwencji której pogorszy się bezpieczeństwo Polaków, a powiększy się monopol państwa na posiadanie i kontrolę broni" - czytamy w oświadczeniu.

Nie zgadza się również z wyjaśnieniem MSWiA, jakoby zmiany wymuszała Unia. "Gdyby podjąć się wdrożenia w polskim prawie zmian zgodnych z wytycznymi dyrektywy, nastąpiłby wzrost swobód obywatelskich w zakresie dostępu do broni i amunicji. Rząd zamierza jednak zrobić coś zupełnie odwrotnego: użyć dyrektywy, aby jeszcze bardziej ograniczyć Polakom dostęp do broni!" - pisze Fundacja. Ad Arma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErCmEPS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(844)
Wieslaw
miesiąc temu
szykowana jest nam rola jaką mają Palestyńczycy w Izraelu wiec to chyba zrozumiale że rząd musi zadbać o rozbrojenie i tak slabo uzbrojonych Polaków co by nie przeszkadzali mocodawcom tego rządu w realizacji planów...
Qwerty
2 miesiące temu
Gdzieś mam jakieś zezwolenia, jakimś kolekcjonerem czy pasjonatem nie jestem, broń mam w dwóch celach, gdy będę musiał bronić życia za wszelką cenę, albo gdy będę je chciał szybko odebrać (np.sobie). Z tym pozwolenie w pl to jest tyle zachodu, że szkoda gadać. Chory kraj. Na szczęście w innych krajach jest łatwiej i o pozwolenie jak i o samą broń.
Tom
2 miesiące temu
Teraz bedziemy calkowicie bezbronnym narodem ,
bErCmEPT
Sebastian
2 miesiące temu
Cytat z dyrektywy: " Sama możliwość dołączania mechanizmu ładującego o pojemności ponad 10 nabojów dla długiej broni palnej i 20 nabojów dla krótkiej broni palnej nie przesądza o konieczności sklasyfikowania broni palnej w określonej kategorii. " A skoro tak to MSWiA kłamie w zakresie konieczności ograniczenia pojemności magazynków. Tak naprawdę z dyrektywy wynika, że wytyczną jest MOŻLIWOŚĆ ŁATWEGO przerobienia broni z samopowtarzalnej na samoczynną. W Polsce taka przeróbka broni jest nielegalna według ustawy o broni i amunicji, nikt też nie sprzedaje elementów pozwalających na taką modyfikację. Tak więc interpretacja dyrektywy przez MSWiA jest po prostu niewłaściwa. To dość dziwne bo akurat punkt 23, w którym jest mowa o tych zagadnieniach, napisany jest bardzo bardzo klarownie.
ehh
2 miesiące temu
lud wybrał
...
Następna strona