Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Dostęp do broni. Rząd szykuje poważne zmiany

855
Podziel się:

Podział na kategorie, okresowe badania lekarskie i psychologiczne dla wszystkich oraz ograniczenie dostępu do najbardziej niebezpiecznych broni - to założenia nowej ustawy szykowanej przez MSWiA. Część pozwoleń może zostać cofnięta.

Dostęp do broni. Rząd szykuje poważne zmiany
Dostęp do broni może zostać ograniczony (East News, tanislaw Bielski/REPORTER)

Szykują się zmiany w dostępnie do broni w Polsce. Na stronie Kancelarii Premiera opublikowany został opis projektu ustawy o zmianie dotychczasowej ustawy o broni i amunicji.

Jak wyjaśnia MSWiA dostosowuje on polskie przepisy do dyrektywy unijnej. Nowe rozwiązania mają zostać przyjęte przez rząd jeszcze w II kwartale 2021 roku.

Co zmieni nowelizacja ustawy o broni i amunicji? Przede wszystkim wprowadza trójstopniowy podział broni i amunicji na kategorie A, B i C, gdzie kategoria A to broń szczególnie niebezpieczna.

Zobacz także: Polski Ład. Biznes już rozmawia z rządem o zmianach. Padła deklaracja ze strony Gowina

"Zgodnie z wymogami Dyrektywy, w odniesieniu do najniebezpieczniejszych rodzajów broni palnej, przewiduje się przyjęcie przepisów ograniczających posiadanie i nabywanie tej broni" - informuje MSWiA.

Chodzi m.in o zakaz posiadania wraz z bronią mechanizmów ładujących do samopowtarzalnej broni palnej centralnego zapłonu, które mogą pomieścić ponad 20 nabojów lub ponad 10 nabojów w przypadku długiej broni palnej.

Aby móc posiadać broń tej najwyższej kategorii, potrzebne będą specjalne zezwolenia. Część pozwoleń może zostać również cofnięta.

Jak czytamy w opisie ustawy, "przygotowana propozycja zakłada, że pozwolenie na broń (kategorii B) cofa się osobie, która posiada broń z dołączonym mechanizmem ładującym tego typu (co jest, jak się wydaje, najłagodniejszym wariantem implementacji postanowień Dyrektywy w tym, zakresie)".

"Zakładane jest także wprowadzenie dodatkowej przesłanki do cofnięcia pozwolenia na broń, tj. gdy nie została ona oznakowana (oznakowanie broni jest wymagane przez Dyrektywę)" - podaje MSWiA.

Dodatkowo przepisy nałożą obowiązek przedstawienia raz na 5 lat orzeczeń lekarskich i psychologicznych na wszystkich posiadaczy pozwolenia na broń. Obecnie obowiązek ten dotyczy jedynie osób posiadających pozwolenie na broń dla celów: ochrony osobistej, ochrony osób i mienia oraz łowieckich.

Przygotowywana ustawa wzbudziła oburzenie grup miłośników broni. Ostro zareagowała między innymi Fundacja Ad Arma. "Obawiamy się, że może dojść do ogromnej mistyfikacji, w konsekwencji której pogorszy się bezpieczeństwo Polaków, a powiększy się monopol państwa na posiadanie i kontrolę broni" - czytamy w oświadczeniu.

Nie zgadza się również z wyjaśnieniem MSWiA, jakoby zmiany wymuszała Unia. "Gdyby podjąć się wdrożenia w polskim prawie zmian zgodnych z wytycznymi dyrektywy, nastąpiłby wzrost swobód obywatelskich w zakresie dostępu do broni i amunicji. Rząd zamierza jednak zrobić coś zupełnie odwrotnego: użyć dyrektywy, aby jeszcze bardziej ograniczyć Polakom dostęp do broni!" - pisze Fundacja. Ad Arma.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(855)
Emi
rok temu
Wg Potockiego policja polska pojdzie na ukraine a ukrainska do Polski.
wujek tvn 24
rok temu
KOMUNA zabrała dostęp do broni i przez tyle lat nic się nie zmieniło. Czemu nie weźmiemy przykładu ze Szwajcarii, tym bardziej że żyjemy w takich czasach...
Eleadjid
2 lata temu
po co normalnemu czlowiekowi bron tylko ktos kto ma jakis problem potrzebuje bron....
ja67
2 lata temu
Weźmy przykład ze USA tam normalny człowiek może kupić i posiadać broń
AntyHazar.
2 lata temu
Zastanawia mnie to czy Polska jest jeszcze Polska, jak patrze na nazwiska dzielnicowych z Bialegostoku to co widze? Sami Ukrainscy Predsudatiele, jak za czasow PRL. Mam pytanie, czy PIS ma zamiar zrobic z Polski Ukraine? bo rzekomo Ukraine maja zasiedlac Zydzi z Palestyny.
...
Następna strona