Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Dostęp do informacji niejawnych po nowemu. Służby prześwietlą tysiące osób

412
Podziel się

Szykuje się pilna nowelizacja ustawy o ochronie informacji niejawnych. Koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński, który przygotowuje projekt, rozszerzy funkcjonariuszom uprawnienia. Będzie fala kontroli.

Mariusz Kamiński szykuje nowelizację ustawy o informacjach niejawnych.
Mariusz Kamiński szykuje nowelizację ustawy o informacjach niejawnych. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bDBbzsVx

O sprawie pisze "Rzeczpospolita". Chodzi o nowelizację prawa, zgodnie z którym przyznawane są certyfikaty bezpieczeństwa pozwalające na dostęp do tajemnic państwowych.

Muszą je mieć samorządowcy, urzędnicy administracji publicznej, premier, ministrowie, prezesi NIK i NBP, ale też osoby z firm prywatnych, współpracujących z rządem na przykład przy budowie dróg. W sumie są to dziesiątki tysięcy ludzi.

Wszyscy oni mają zostać ponownie prześwietleni. I to gruntownie. "Zainteresowaniem służb zostaną objęte nie tylko ich stan konta i weeryfikacja, czy nie prowadzą życia na poziomie nieadekwatnym do ich legalnych zarobków, ale także sytuacja finansowa osób im bliskich" - podaje dziennik.

bDBbzsVz
Zobacz także: Obejrzyj też: Minister cyfryzacji zabiera głos ws. Adama Andruszkiewicza

Służby będą mogły sprawdzić nie tylko stan konta danej osoby, ale także prześwietlić szczegółowo każdą transakcję. Będą też mogły uzyskać informacje o majątku osób trzecich, jeśli ich pieniądze stanowiły "źródło finansowania poziomu życia osoby sprawdzanej albo majątku, z którego ona bezpośrednio korzysta".

bDBbzsVF

W praktyce oznacza to, że funkcjonariusze będą mogli prześwietlić niemal wszystko, bo przepisy są sformułowane bardzo nieprecyzyjnie - alarmuje gazeta.

Oprócz tego, dostęp do informacji niejawnych mają stracić osoby, które pracowały lub współpracowały z aparatem bezpieczeństwa PRL. To oznacza duże problemy dla 1,6 tys. firm zatrudniających obecnie takie osoby.

Zmiany mają wejść w życie już w październiku tego roku. Po ich wprowadzeniu służby będą miały rok na weryfikację wszystkich osób z dostępem do informacji niejawnych.

bDBbzsVG

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDBbzsWa
KOMENTARZE
(412)
pis mafia
2 lata temu
dajcie im jeszcze jedną kadencje a zamkną układ i zrobią tu Białoruś dokończą sądy, zniszczą media, i znów frekwencja wyborcza będzie 95% a partia rządząca będzie otrzymywać 120% poparcia
bbb
2 lata temu
Polska państwem policyjnym.
szef
2 lata temu
Ciekawe czy swoich tez tak beda przeswietlac????
bDBbzsWb
suweren
2 lata temu
A kiedy przesluchanie dewelopera z nowogrodzkiej i tajemniczego ksiedza z lapowka wymuszona przez Jaroslawa? Kiedy rozliczenie afery w Skokach zniknelo 5 mld a ludzie odpowiedzialni siedza w sejmie na lawach PIS? Kiedy roliczenie majatku Morawieckiego i jego tajemnicze dzialki od biskupa? Kiedy rozliczenie pedofilow i tajemnicze majatki KK? Rydzykow, afery bankowe Itp.
ter
2 lata temu
niestety to przykre, ale JK już prawie zbudował dyktaturę, teraz reżim policyjny i służb specjalnych umocni, a demokracje pożegnamy na wieczność. W Rosji tak działał Putin i tera nikt mu nie podskoczy. Opozycję się morduje i nie ma konkurencji. Czy w Partii piS jest ktoś, kto by stanął naprzexciw JK do wyborów? Nie, bo od razu by się musiał pożegnać z partią. Taki sam mechanizm poddaństwa i posłuszeństwa zostanie rozszerzony na wszystkich obywateli. Dajcie tylko teraz jeszcze jedna kadencję. Czy dopiero wtedy będą się pukać w czoło Polacy do czego sami doprowadzili? Może być już wtedy za późno. Mamy jeszcze szansę jesienią skorzystać z demokratycznych wyborów. Nie możemy pozostawić tego w ręku elektoratu pisowskiego.
...
Następna strona