Notowania

Dostęp do informacji niejawnych po nowemu. Służby prześwietlą tysiące osób

Szykuje się pilna nowelizacja ustawy o ochronie informacji niejawnych. Koordynator ds. służb specjalnych Mariusz Kamiński, który przygotowuje projekt, rozszerzy funkcjonariuszom uprawnienia. Będzie fala kontroli.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Mariusz Kamiński szykuje nowelizację ustawy o informacjach niejawnych. (Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER)

O sprawie pisze "Rzeczpospolita". Chodzi o nowelizację prawa, zgodnie z którym przyznawane są certyfikaty bezpieczeństwa pozwalające na dostęp do tajemnic państwowych.

Muszą je mieć samorządowcy, urzędnicy administracji publicznej, premier, ministrowie, prezesi NIK i NBP, ale też osoby z firm prywatnych, współpracujących z rządem na przykład przy budowie dróg. W sumie są to dziesiątki tysięcy ludzi.

Wszyscy oni mają zostać ponownie prześwietleni. I to gruntownie. "Zainteresowaniem służb zostaną objęte nie tylko ich stan konta i weeryfikacja, czy nie prowadzą życia na poziomie nieadekwatnym do ich legalnych zarobków, ale także sytuacja finansowa osób im bliskich" - podaje dziennik.

Obejrzyj też: Minister cyfryzacji zabiera głos ws. Adama Andruszkiewicza

Służby będą mogły sprawdzić nie tylko stan konta danej osoby, ale także prześwietlić szczegółowo każdą transakcję. Będą też mogły uzyskać informacje o majątku osób trzecich, jeśli ich pieniądze stanowiły "źródło finansowania poziomu życia osoby sprawdzanej albo majątku, z którego ona bezpośrednio korzysta".

W praktyce oznacza to, że funkcjonariusze będą mogli prześwietlić niemal wszystko, bo przepisy są sformułowane bardzo nieprecyzyjnie - alarmuje gazeta.

Oprócz tego, dostęp do informacji niejawnych mają stracić osoby, które pracowały lub współpracowały z aparatem bezpieczeństwa PRL. To oznacza duże problemy dla 1,6 tys. firm zatrudniających obecnie takie osoby.

Zmiany mają wejść w życie już w październiku tego roku. Po ich wprowadzeniu służby będą miały rok na weryfikację wszystkich osób z dostępem do informacji niejawnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-05-2019

pis mafiadajcie im jeszcze jedną kadencje a zamkną układ i zrobią tu Białoruś dokończą sądy, zniszczą media, i znów frekwencja wyborcza będzie 95% a partia … Czytaj całość

28-05-2019

bbbPolska państwem policyjnym.

28-05-2019

szefCiekawe czy swoich tez tak beda przeswietlac????

Rozwiń komentarze (412)