Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dowód osobisty. Do czego służy? Jak go uzyskać?

0
Podziel się

Dowód osobisty to najważniejszy dokument. Sprawdź do czego jest potrzebny i jak go uzyskać?

Jak uzyskać dowód osobisty?
Jak uzyskać dowód osobisty? (East News)
bEqXqsJN

Bez dowodu osobistego nie załatwimy nic. Nie podpiszemy żadnej umowy, nie załatwimy niczego w urzędzie, ani nawet nie odbierzemy przesyłki na poczcie.

Dowód osobisty musi mieć każdy, kto skończył 18 lat.

Wniosek o dowód osobisty

Wniosek o wydanie dowodu osobistego musi złożyć każdy, kto skończył 18 lat i nie ma jeszcze dowodu osobistego i każdy, kto dowód wymienia, np. z powodu zmiany danych osobowych.

bEqXqsJP

Wniosek muszą też złożyć osoby, których dowód osobisty zaginął lub został zniszczony, albo utracił ważność. O nowy dowód osobisty należy wnioskować też wtedy, gdy zmienił się nasz wygląd.

Jeśli zbliża się termin ważności dowodu osobistego, wniosek o nowy dowód powinno się złożyć na miesiąc przed upływem tego terminu.

Do wniosku dołączyć trzeba kolorową fotografię, na której musi być umieszczona twarz osoby, która ubiega się o wydanie dowodu. Fotografię trzeba zrobić na jednolitym tle, musi być równo oświetlona, z dobrą ostrością. Twarz powinna zajmować ok. 70-80 proc. fotografii, a oczy powinny być wyraźne. Szczególnie ważne są źrenice, powinny być one wyraźne.

bEqXqsJV

Fotografia powinna przedstawiać osobę z przodu, twarz nie powinna mieć nakrycia głowy, a okulary nie mogą mieć ciemnych szkieł. Jeżeli wyznanie osoby ubiegającej się o dowód osobisty nakazuje mieć nakrycie głowy, to można takie zdjęcie dołączyć, o ile widoczny jest wizerunek twarzy. Trzeba wtedy załączyć też dokument, który potwierdza przynależność do odpowiedniej wspólnoty wyznaniowej.

Wyraz twarzy powinien być naturalny, a usta zamknięte. Fotografia musi być aktualna, nie powinna być wykonana później niż 6 miesięcy od złożenia wniosku. Jeśli wniosek składany jest elektronicznie, to fotografia powinna mieć rozdzielczość przynajmniej 492x633 pixeli, a wielkość zdjęcia nie może przekraczać 2,5 MB.

Wniosek o dowód osobisty. Jak złożyć?

Wniosek trzeba złożyć osobiście, chyba że mamy do czynienia z osobą ubezwłasnowolnioną albo z małoletnim. Jeśli nie ma możliwości osobistego złożenia wniosku np. z powodu choroby, to wniosek taki może zostać przyjęty w miejscu zamieszkania danej osoby. Za wydanie dowodu osobistego nic się nie płaci. Dowód osobisty powinien być wydany w ciągu 30 dni, a można go odebrać w urzędzie, w którym składaliśmy wniosek.

Wniosek o dowód osobisty można też złożyć online, przy pomocy profilu zaufanego.

bEqXqsJW

Po zalogowaniu się do profilu klikamy zakładkę "złóż wniosek", a następnie wybieramy urząd, z którego odbierzemy dokument.

Do internetowego wniosku trzeba załączyć zdjęcie w formacie .jpg a następnie sprawdzić, czy dane na wzorze dowodu są poprawne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqXqsKq
KOMENTARZE
(0)