Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. WZ
|

Dowód osobisty. Jak złożyć wniosek? Jak wymienić dowód osobisty?

1
Podziel się:

Dowód osobisty to najważniejszy dokument. Sprawdź jak złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego.

Dowód osobisty - jak złożyć wniosek.
Dowód osobisty - jak złożyć wniosek.

Bez dowodu osobistego nie załatwimy nic. Nie podpiszemy żadnej umowy, nie załatwimy niczego w urzędzie, ani nawet nie odbierzemy przesyłki na poczcie.

Dowód osobisty musi mieć każdy, kto skończył 18 lat.

Wniosek o dowód osobisty

Wniosek o wydanie dowodu osobistego musi złożyć każdy, kto skończył 18 lat i nie ma jeszcze dowodu osobistego i każdy, kto dowód wymienia, np. z powodu zmiany danych osobowych.

Wniosek muszą też złożyć osoby, których dowód osobisty zaginął lub został zniszczony, albo utracił ważność. O nowy dowód osobisty należy wnioskować też wtedy, gdy zmienił się nasz wygląd.

Jeśli zbliża się termin ważności dowodu osobistego, wniosek o nowy dowód powinnno się złożyć na miesiąc przed upływem tego terminu.

Wniosek o dowód osobisty w urzędzie

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć dowolnym urzędzie gminy – niezależnie od miejsca zameldowania.

Aby to zrobić, należy wypełnić formularz, który można pobrać bezpośrednio w urzędzie, w którym składamy wniosek. Można go też pobrać ze strony internetowej urzędu i przyjść z wypełnionym.

Do wniosku o dowód osobisty trzeba załączyć kolorowe zdjęcie, wydrukowane na papierze fotograficznym. Fotografia musi spełniać określone wymagania. Znajdziesz je tutaj.

W urzędzie trzeba też okazać dotychczasowy dowód osobisty lub paszport. Jeśli ubiegamy się o wydanie nowego dowodu z powodu kradzieży poprzedniego dokumentu, powinniśmy mieć ze sobą potwierdzenie złożenia zawiadomienia na policji.

Wniosek o dowód przez internet

Internetowy wniosek o wydanie dowodu osobistego można złożyć przy pomocy profilu zaufanego.

Po zalogowaniu się do profilu klikamy zakładkę "złóż wniosek", a następnie wybieramy urząd, z którego odbierzemy dokument.

Do internetowego wniosku trzeba załączyć zdjęcie w formacie .jpg a następnie sprawdzić, czy dane na wzorze dowodu są poprawne.

Następnie uzupełniamy brakujące dane kontaktowe, aby urzędnicy mogli nam dać znać, kiedy dowód będzie gotowy do odebrania.

Na wydanie dowodu osobistego czeka się maksymalnie 30 dni. Usługa jest bezpłatna.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
mymy
3 lata temu
A jeżeli dowód osobisty jest wydany na czas NIEOZNACZONY ? Profesjonalny dziennikarz (a nie pismak) pewnie by wiedział o takich dokumentach.