Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRJ
|

Dowody z odciskami palców później niż planowano. Senat przyjął też inne poprawki

6
Podziel się:

Nowe dowody miały być wydawane od 2 sierpnia, po decyzji Senatu nową datę ich wdrożenia dopiero poznamy. Izba wyższa naszego parlamentu zajęła się w piątek również m.in. wzmocnieniem praw konsumentów, zmianami ustawy o OZE i statusie zwierząt służbowych.

Dowody z odciskami palców później niż planowano. Senat przyjął też inne poprawki
Według ABW zmówione urządzenia pobierania linii papilarnych stwarzają potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji. (money.pl)
bECtAgvF

Senat poparł w piątek bez poprawek pilną nowelizację, która przesunie termin wdrożenia dowodów osobistych z odciskami palców i podpisem posiadacza. Nowe dowody miały być wydawane od 2 sierpnia. Po noweli dzień ten określony zostanie w osobnym komunikacie.

Nowela trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Potrzeba zmiany wywołana jest opinią z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według ABW zmówione urządzenia pobierania linii papilarnych stwarzają potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji. Dlatego KPRM musi wyłonić nowego dostawcę sprzętu, a zmiany muszą zostać przesunięte.

Zobacz także: Zrywane kontrakty i drożyzna. Bolączki budowy dróg w Polsce
bECtAgvH

Senat opowiedział się też za nowelizacją Kodeksu postępowania cywilnego, która uzupełnia zapisy chroniące konsumentów m.in. o kwestie sporów o nakazy zapłaty na podstawie weksla, wprowadzając do niej wcześniej siedem poprawek głównie o charakterze legislacyjnym.

Za ustawą wraz z poprawkami głosowało 97 senatorów, nikt nie głosował przeciwko, ani nie wstrzymał się od głosu. Ze względu na wprowadzone zmiany ustawa wróci teraz do Sejmu. Senat przyjął również projekt zmiany ustawy o OZE dot. spółdzielni energetycznych.

bECtAgvN

Decyzja Senatu znosi w ustawie o OZE pewne wymogi, jakie muszą spełniać spółdzielnie energetyczne. Zniknąć miałby wymóg prowadzenia działalności na obszarze gminy wiejskiej lub miejsko-wiejskiej lub na obszarze nie więcej niż trzech tego rodzaju gmin bezpośrednio sąsiadujących ze sobą. Według Senatu pozwoli to na tworzenie spółdzielni również na terenach miejskich.

Senat wprowadził również zmiany do ustawy regulującej status zwierząt w służbach. Ustawę z poprawkami poparli wszyscy głosujący senatorowie. Regulacja zapewni psom i koniom służbowym m.in. dożywotnie utrzymanie i opiekę weterynaryjną finansowaną przez państwo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECtAgwi
wiadomości
gospodarka
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
emeryt
2 miesiące temu
Kiedy rząd ogłosi referendum likwidacji koryta darmozjadów i przestępców jakim jest senat??to koryto senat jest Polsce i obywatelom do niczego nie potrzebne, a budzet traci rocznie pół mlda złotych.
cynik
2 miesiące temu
Śmiech na sali. 250 Abramsów kupujemy bez przetargu. A na sprzęt do pobierania odcisków palców (dane wrażliwe) jest przetarg. Przecież Chiny czy ruskie dopłacą do interesu by go wygrać i powoli stworzyć sobie bazę danych wszystkich Polaków.
Footprint
2 miesiące temu
A co z obecnymi urządzeniami do pobierania odcisków do PASZPORTÓW? Jeżeli nadal działają, to może ten model się nada? Chyba że ten model się nie nadaje - i to od samego początku...? Tu żaden Pegasus nie jest potrzebny, wystarczy "przegląd prasy" z pojemników na makulaturę.
bECtAgwj
Nejd
2 miesiące temu
Coraz gorzej....zachod wielkimi krokami idzoe w strone chin, albo rosji
Kakek
2 miesiące temu
"Zachodnie" narody z miesiąca na miesiąc zostaje pozbawiony coraz wiekszej ilosci słobód, a zachodnie kraje staja sie coraz bardziej totalotarne i faszystowskie, a to wszystko pod ilizją demokracji, wolnosci słowa i kabitalozmu.