Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Duża zmiana na poczcie. Nie jest już potrzebny dowód osobisty

247
Podziel się:

Od wtorku 23 kwietnia nie trzeba będzie zabierać dowodu osobistego na pocztę. Użytkownicy aplikacji mObywatel będą mogli używać jej do potwierdzania tożsamości przy odbiorze przesyłek poleconych.

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja
mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja (East News, ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Używanie aplikacji mObywatel przy odbiorze przesyłek poleconych dotąd nie było możliwe – uniemożliwiały to przepisy. Minister Infrastruktury zmienił jednak rozporządzenie, które to reguluje.

– Sprawdzaliśmy, w jakich sytuacjach Polacy najczęściej używają dowodu osobistego. Okazało się, że właśnie na poczcie, podczas odbierania listów poleconych – mówi Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Klienci Poczty Polskiej będą mogli odbierać przesyłki pocztowe listy i paczki (w tym usługi kurierskie) w obrocie krajowym i zagranicznym.

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja, która umożliwia potwierdzanie tożsamości przy pomocy smartfona. Nie jest "zamiennikiem" dowodu osobistego (choćby z uwagi na wymogi państw strefy Schengen).

W aplikacji są dokładnie te same dane, co w dowodzie osobistym użytkownika: jego imię i nazwisko, zdjęcie (to samo, co w dowodzie), data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty.

Od zeszłego roku aplikacja zyskała umocowanie prawne i można jej używać wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty. A więc możemy jej używać np. na recepcjach, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, czy przy wejściu na basen lub siłownię.

Z aplikacji nie skorzystamy natomiast przy potwierdzaniu tożsamości w sądzie czy u notariusza, bo tam potrzebujemy dowodu osobistego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(247)
Petent PP
2 lata temu
Listonosz obsługujący mój rejon zamiast dostarczać listy polecone do adresata, wrzuca do skrzynek "awiza" i nie ma na niego "bata". Poczta polska, to duży bałagan ! Mogę nadal nosić dowód ale zróbcie porządek z pracownikami poczty!!!
Mysłowiczanin
4 lata temu
Poskomunistyczny moloch poczta polska z pracownikami z ulicy bez jakiegokolwiek wykształcenia. Za pomocą aplikacji nie da się odebrać przesyłki, nie wiedzą ocb nawet pokazując rozporządzenie ministra! Podobno mają się stosować i co? 19 wiek, dno, ciemnota.
Andy
4 lata temu
Zlikwidujcie lepiej kolejki na poczcie po odbiór poleconych! Noszenie dowodu nie jest jakimś wysiłkiem natomiast wystawanie w dusznej zatłoczonej poczcie w kolejce, w której stoi miliard osób i to niezależnie od pory dnia, to jest dopiero wyzwanie.
abc
4 lata temu
A co na to RODO ?
misek
4 lata temu
A jak ktos nie ma komorki i nie chce jej miec to co wtedy.?
...
Następna strona