Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
poczta polska
22.04.2019 17:43

Duża zmiana na poczcie. Nie jest już potrzebny dowód osobisty

Od wtorku 23 kwietnia nie trzeba będzie zabierać dowodu osobistego na pocztę. Użytkownicy aplikacji mObywatel będą mogli używać jej do potwierdzania tożsamości przy odbiorze przesyłek poleconych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja (Fot: ANDRZEJ STAWINSKI/REPORTER)

Używanie aplikacji mObywatel przy odbiorze przesyłek poleconych dotąd nie było możliwe – uniemożliwiały to przepisy. Minister Infrastruktury zmienił jednak rozporządzenie, które to reguluje.

– Sprawdzaliśmy, w jakich sytuacjach Polacy najczęściej używają dowodu osobistego. Okazało się, że właśnie na poczcie, podczas odbierania listów poleconych – mówi Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Klienci Poczty Polskiej będą mogli odbierać przesyłki pocztowe listy i paczki (w tym usługi kurierskie) w obrocie krajowym i zagranicznym.

mObywatel to oficjalna rządowa aplikacja, która umożliwia potwierdzanie tożsamości przy pomocy smartfona. Nie jest "zamiennikiem" dowodu osobistego (choćby z uwagi na wymogi państw strefy Schengen).

W aplikacji są dokładnie te same dane, co w dowodzie osobistym użytkownika: jego imię i nazwisko, zdjęcie (to samo, co w dowodzie), data urodzenia, numer PESEL, numer i termin ważności dokumentu, a także informacja, kto wydał dowód osobisty.

Od zeszłego roku aplikacja zyskała umocowanie prawne i można jej używać wszędzie tam, gdzie nie jest potrzebny tradycyjny, plastikowy dowód osobisty. A więc możemy jej używać np. na recepcjach, przy zakładaniu kart lojalnościowych, w hotelach, wypożyczalniach sprzętu sportowego, czy przy wejściu na basen lub siłownię.

Z aplikacji nie skorzystamy natomiast przy potwierdzaniu tożsamości w sądzie czy u notariusza, bo tam potrzebujemy dowodu osobistego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: poczta polska, wiadomości, dowód
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-04-2019

moj nickPoczta Polska to była kiedyś. Dziś to firma, która zajmuje się wszystkim tylko nie usługami pocztowymi. Wejdźcie do jakiegoś Urzędu Pocztowego i co … Czytaj całość

22-04-2019

szarakPo podwyżkach cen list polecony 80 g , ale o wysokości 2,2 cm kosztuje 18 zł . Kto wyśle list polecony skoro kurierem wyślesz taniej. POCZTA POLSKA … Czytaj całość

22-04-2019

:-(Koń by się uśmiał ! Teraz listonosz może zostawić list polecony np. niechcianemu lokatorowi , który wyrzuci liścik a ty będziesz miał kłopoty ! To … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (246)