Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

E-dowód: Można już składać wniosek o wydanie dokumentu. Jakie możliwości daje nowy dowód osobisty?

0
Podziel się:

Od 4 marca można składać wniosek o wydanie e-dowodu osobistego. Pierwszego dnia złożono ponad 20 tysięcy wniosków. W tym artykule podpowiadamy, gdzie należy zanieść taki wniosek, czy można go wypełnić przez Internet oraz jakie możliwości będzie dawał e-dowód.

E-dowód: Można już składać wniosek o wydanie dokumentu. Jakie możliwości daje nowy dowód osobisty?
E-dowód: Można już składać wniosek o wydanie dokumentu. Jakie możliwości daje nowy dowód osobisty? (East News)

E-dowód. Gdzie złożyć wniosek? Czy można to zrobić przez internet?

Wniosek o wydanie e-dowodu można złożyć w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca naszego zameldowania. Nowy dokument tożsamości dostanie każdy obywatel Polski, który złoży taki wniosek. Jeżeli nasz dowód jest jeszcze ważny lub nie zmieniliśmy danych (nazwiska lub adresu), nie musimy składać wniosku o wyrobienie e-dowodu.

Możemy też wypełnić wniosek przez internet za pomocą profilu zaufanego lub konta na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Do wniosku trzeba dołączyć odpowiednie zdjęcie. Nie może być ono starsze niż 6 miesięcy.

Wydanie e-dowodu jest bezpłatne. Na nowy dokument będziemy czekać do 30 dni od daty złożenia wniosku.

E-dowód. Jakie możliwości daje nowy dokument tożsamości?

Nowy e-dowód sprawi, że rejestracja i identyfikacja w przychodniach będą łatwiejsze. Dużo prostsze stanie się też zgłoszenie zaginięcia dokumentu na policji. Informacja ta zostanie natychmiast przekazana do urzędu.

Załatwianie spraw związanych z dokumentem tożsamości dziecka równiez będzie prostsze. Nasz e-dowód ułatwi uzyskanie, zgłoszenie uszkodzenia, unieważnienie lub wycofanie zawieszenia dowodu osobistego małoletniego.

E-dowód umożliwi podróżnym posiadającym paszport biometryczny swobodniejsze przejście przez specjalne bramki na lotniskach w krajach Unii Europejskiej. Dzięki wprowadzeniu e-dowodu Polska dostosuje się do norm określonych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

W dowodzie będzie umieszczony elektroniczny chip, w którym zawarte będą nasze dane z dokumentu. Zostanie także dołączony numer CAN (zapisany również w postaci kodu kreskowego na rewersie). Pozwoli on korzystać z funkcji elektronicznych i zabezpieczy informacje przechowywane w chipie przed nieautoryzowanym użyciem. Na życzenie właściciela e-dowodu dodane zostaną dwa numery PIN, numer PUK oraz tzw. podpis osobisty.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)