Notowania

e-dowód
20.02.2019 10:37

E-Dowód na ostatniej prostej. Sprawdź, od kiedy można złożyć wniosek o dowód osobisty z warstwą elektroniczną

Wniosek o e-Dowód, czyli dowodów osobisty z warstwą elektroniczną będzie można złożyć już od 4 marca. Ostatnie wnioski ws. wydania dotychczasowych dokumentów będzie można składać tylko do piątku 1 marca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
E-Dowód na ostatniej prostej

E-Dowód. "Finalizujemy projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu"

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, pomyślnie przebiegły testy w sprawie wdrożenia nowych dowodów osobistych, które zostały przeprowadzone w kilkudziesięciu urzędach w całej Polsce. Pierwsze wnioski o e-Dowód będzie można składać już od 4 marca.

- Finalizujemy projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu. Jesteśmy tuż przed uruchomieniem wydawania dowodów osobistych z warstwą elektroniczną – podkreśla Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

Proces wdrożenia nowego systemu rozpocznie się 1 marca. Z konieczności przeprowadzenia niezbędnych zmian serwisowych w weekend (2 i 3 marca) nie będzie można załatwiać spraw urzędowych, również drogą elektroniczną. - Robimy wszystko, by proces wdrożenia skrócić do niezbędnego minimum i by przebiegał bez żadnych zakłóceń – dodaje Zagórski.

E-Dowód. Terminy składania wniosków o wydanie dotychczasowych dokumentów tożsamości

Proces wdrażania nowego systemu będzie wiązał się z pewnymi niedogodnościami i koniecznością rekonfiguracji systemów. Największe problemy będą dotyczyły wniosków o wydanie dowodów jeszcze w starej wersji.

Usługa online wnioskowania o dotychczasowy dowód osobisty zostanie wyłączona z 26 na 27 lutego. Natomiast stare wnioski papierowe urzędy będą przyjmowały do 1 marca do godz. 11.30. O godzinie 12.00 wpisywanie wniosków na dotychczasowych formularzach nie będzie już możliwe.

Po upłynięciu tego terminu nie będzie możliwości załatwienia również innych spraw wiązanych z obsługą dowodu osobistego, np. nie będzie można odebrać gotowego już dokumentu. - Jeśli wniosek o dowód osobisty ktoś planuje składać osobiście (w urzędzie) – powinien to zrobić jak najszybciej lub poczekać do 4 marca – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

E-dowód będzie służył uwierzytelnieniu naszej osoby w usługach elektronicznych administracji publicznej, a także podpisywaniu dokumentów elektronicznych. Posiadacze dotychczasowych wersji dokumentów tożsamości nie mają potrzeby ich wymiany, ponieważ zachowają one swoją ważność. Jednak wszyscy, którzy się na nią zdecydują, mogą zrobić to we wcześniejszym terminie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji, money.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz