Notowania

e-dowód
28.02.2019 14:08

E-dowód zaprezentowany. Od 4 marca można składać wniosek. Gdzie go złożyć? Jakie możliwości daje e-dowód?

Ministerstwo Cyfryzacji oficjalnie zaprezentowało wygląd e-dowodu. Wniosek o jego wydanie będzie można składać od 4 marca. Elektroniczny chip w nowym dowodzie ułatwi używanie dokumentu m.in. na lotniskach, w przychodniach i urzędach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Ministerstwo Cyfryzacji)
E-dowód zaprezentowany. Od 4 marca można składać wniosek. Gdzie go złożyć? Jakie możliwości daje e-dowód?

E-dowód. Co się zmienia?

Nowy dowód osobisty nie będzie specjalnie różnił się wyglądem od poprzedniego, kolorystyka zostanie zachowana. Dalej będą umieszczone te same dane jak wcześniej.

Istotne jest, że w dokumencie zostanie umieszczony elektroniczny chip. Zawarte na nim będą dane z dowodu. Będzie także dołączony numer CAN (zapisany również w postaci kodu kreskowego na rewersie). Pozwoli on korzystać z funkcji elektronicznych i zabezpieczy informacje przechowywane w chipie przed nieautoryzowanym użyciem.

Na życzenie właściciela e-dowodu będzie można dołączyć dwa numery PIN, numer PUK oraz tzw. podpis osobisty.

E-dowód i jego możliwości

Dzięki e-dowodowi będziemy mogli swobodniej przechodzić przez elektroniczne bramki przeznaczone dla osób z biometrycznym paszportem na lotniskach krajów Unii Europejskiej. Tym samym dostosujemy się do norm określonych przez Organizację Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego.

W przyszłości ułatwi rejestrację i identyfikację w przychodniach. Prostsze też stanie się zgłoszenie zaginięcia dokumentu. Wystarczy zgłosić ten fakt na policji, a informacja natychmiast trafi do urzędu.

Również w samych urzędach będzie prościej w kwestii uzyskania, zgłoszenia uszkodzenia, unieważnienia lub wycofania zawieszenia dowodu dziecka.

E-dowód. Kiedy i gdzie można składać wniosek?

Wniosek o wydanie e-dowodu można składać od poniedziałku 4 marca w dowolnym urzędzie gminy, niezależnie od miejsca zameldowania. Nowy dokument tożsamości dostanie każdy obywatel Polski, który złoży wniosek. Jeżeli nasz dowód jest jeszcze ważny lub nie zmieniliśmy danych (nazwiska lub adresu), nie mamy obowiązku składać wniosku.

Na wydanie nowego dowodu poczekamy do 30 dni od momentu złożenia wniosku. Nowy dokument będzie wydany bezpłatnie.

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-02-2019

matDla hakerów e dowód jest cudowny. Nie będą już musieli kraść ludziom dowodów żeby wziąć lewe kredyty. Pchają nas w pułapkę. Dziady brzuchate!

Rozwiń komentarze (1)