Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Katarzyna Bartman
|

Ferie zimowe dla wszystkich uczniów w jednym terminie. Opozycja nie składa jeszcze broni

2
Podziel się

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki, zgodnie z którym w tym roku szkolnym ferie zimowe dla wszystkich uczniów będą od 4 do 17 stycznia. Jednak posłowie Koalicji Obywatelskiej twierdzą, że klamka w tej sprawie ostatecznie jeszcze nie zapadła.

Ferie zimowe dla wszystkich uczniów w jednym terminie. Opozycja nie składa jeszcze broni
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra edukacji i nauki, zgodnie z którym w tym roku szkolnym ferie zimowe dla wszystkich uczniów będą od 4 do 17 stycznia. (Pixabay, kropekk_pl)
bDHKbMJh

Jagna Marczułajtis-Walczak, posłanka Koalicji Obywatelskiej (KO) twierdzi, że udało się jej przekonać prezesa PiS oraz wicepremiera, Jarosława Kaczyńskiego do ponownego przemyślenia decyzji dotyczącej przyszłorocznych ferii zimowych dla wszystkich uczniów w kraju w jednym terminie.

Marczułajtis-Walczak zrelacjonowała swoją piątkową, długą rozmowę w Sejmie z wicepremierem Kaczyńskim jako bardzo spokojną.

- Prosiłam, by jeszcze raz zastanowić się nad propozycją rozciągnięcia ferii. Prezes mówił mi z kolei, że oni chcą, żeby wszyscy byli w swoich domach i żeby nie było żadnego ruchu turystycznego. A po dwóch tygodniach ferii by dzieci wróciły do szkół. Dodatkowo opinie ich doradców wskazują, że grozi nam trzecia fala pandemii, więc oni muszą tak postąpić i zamknąć hotele - relacjonowała dla PAP Marczułajtis-Walczak.

bDHKbMJj
Zobacz także: Nie będzie zasiłku opiekuńczego dla starszych dzieci

Wspomniała także, że wcześniej rozmawiała na ten sam temat z prezydentem Andrzejem Dudą, który miał być przychylny otwarciu stoków narciarskich w czasie ferii.

Posłanka opozycji przekazała obu politykom postulat wydłużenia ferii z dwóch tygodni do dziesięciu tygodni. Tak, aby uratować ludzi żyjących wyłącznie z turystyki przed utratą pracy lub firmy.

bDHKbMJp

- Mówiłam, że ludzie na Podhalu boją się tego zamknięcia, bo żyją głównie z turystyki, oraz że odbieram bardzo dramatyczne informacje od tych ludzi, którzy są naprawdę przerażeni utratą pracy. A to przecież dotyczy nie tylko Podhala, ale i Sądecczyzny, rejonu Sudetów i Podkarpacia – wyliczała Marczułajtis-Walczak.

Jak zaznaczyła posłanka, hotele i pensjonaty byłyby otwarte w reżimie sanitarnym. Pomiędzy kolejnymi gośćmi w tym samym pokoju zachowany byłby odstęp np. jednego dnia, a pobyt gościa byłby uzależniony od wyniku tekstu na covid.

Zaznaczyła również, że ruch na świeżym powietrzu dobrze dzieciom zrobi i nie wróciłyby one tak, jak po letnich wakacjach, do nauki stacjonarnej jednego dnia, co faktycznie mogłoby przyczynić się do kolejnej fali zachorowań.

bDHKbMJq

Dlatego optymalne byłoby rozłożenie w czasie ferii zimowych tak, by trwały od 4 stycznia do 14 marca 2021, w różnych terminach dla różnych województw.

Tyle tylko, że taka właśnie poprawka zgłoszona przez KO do ustawy o zniesieniu handlu w niedzielę 6 grudnia została przez koalicję rządzącą odrzucona.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDHKbMJK
Źródło:
KOMENTARZE
(2)
ZK590
3 miesiące temu
opozycja wspomaga zmęczonych nauczycieli. Od 1 września ogłosili, że szkoły powinny być zamknięte do świąt. Potem /najlepiej za dodatkowe 500+/ należy wyjeżdżać na wypoczynek i w okolicach Wielkanocy w trosce o zdrowie i życie przeczekać ten śmiercionośny czas w domowym letargu do wakacji.
o pogodzie by
3 miesiące temu
Podzielone, żeby kolonie w czasie rozłożyć. Odeszliśmy od tego reliktu PRL. Dzieciaki w komórce teraz kolonie spędzają. O czym une dyskutują.