Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Egzamin gimnazjalny 2019 zagrożony przez strajk nauczycieli? Terminy i harmonogram testów

0
Podziel się:

Egzamin gimnazjalny już w kwietniu. Tegoroczne terminy testów zbiegły się ze strajkiem nauczycieli. Podpowiadamy, czy egzamin gimnazjalny jest zagrożony, jakie są jego podstawowe zasady oraz harmonogram.

Egzamin gimnazjalny 2019 zagrożony przez strajk nauczycieli? Terminy i harmonogram testów
Egzamin gimnazjalny 2019 zagrożony przez strajk nauczycieli? Terminy i harmonogram testów (East News)

Egzamin gimnazjalny 2019 a strajk nauczycieli

Egzamin gimnazjalny jest pisemnym podsumowaniem wiedzy uczniów, którą nabyli przez 3 lata gimnazjum. Testy te tradycyjnie przeprowadzane są w kwietniu. Tegoroczny termin egzaminu zbiegł się natomiast ze strajkiem nauczycieli.

Rozmowy "ostatniej szansy" prowadzone w ubiegłym tygodniu pomiędzy strona rządową a oświatowymi związkami zawodowymi nie przyniosły oczekiwanych rezultatów. Kością niezgody pozostała kwestia podwyżek płac nauczycieli oraz pracowników oświaty.

Porozumienie z rządem podpisała jedynie nauczycielska "Solidarność". Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Forum Związków Zawodowych rozpoczęli akcję strajkową. Jest ona prowadzona od 8 kwietnia od godziny 8:00 do odwołania.

Egzamin gimnazjalny 2019 zostanie przeprowadzony zgodnie z planem?

Tegoroczny egzamin gimnazjalny zaplanowano na 10-12 kwietnia. Pojawiły się poważne wątpliwości, czy strajk nauczycieli nie przekreśli tych terminów. Jednak jak zapewniał w piątek na antenie TVN24 Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, żadnych przesunięć nie będzie.

- Sytuacja w oświacie już bywała trudna i te egzaminy zawsze się odbywały. Nauczyciele i dyrektorzy szkół mają pełną świadomość tego, jak ważny jest to okres w życiu młodego człowieka. To nie jest kwestia optymizmu – przekonywał Smolik.

Największym wyzwaniem jest zapewnienie składów nadzorujących m.in. egzamin gimnazjalny. CKE znalazła na to sposób. "W przypadku braku możliwości powołania w skład zespołu nadzorującego nauczyciela zatrudnionego w szkole (...) w skład zespołu nadzorującego mogą wchodzić inni nauczyciele, w tym osoby posiadające kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela, niezatrudnione w szkole lub placówce" - czytamy w komunikacie CKE.

Egzamin gimnazjalny 2019. Podstawowe informacje i terminy

Egzamin gimnazjalny odbywa się tradycyjnie w trzeciej klasie gimnazjum. Składa się z trzech części: humanistycznej z zakresu historii, wiedzy o społeczeństwie i języka polskiego, matematyczno-przyrodniczej z zakresu przedmiotów przyrodniczych i matematyki oraz z języka obcego nowożytnego. Każda z nich przeprowadzana jest innego dnia.

Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do niego w wyznaczonym terminie, może przystąpić do niego w czerwcu.

Egzamin gimnazjalny 2019 - harmonogram w terminie głównym

część humanistyczna – 10 kwietnia 2019 r. (środa)

  • z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie – godz. 9:00
  • z zakresu języka polskiego – godz. 11:00

część matematyczno-przyrodnicza – 11 kwietnia 2019 r. (czwartek)

  • z zakresu przedmiotów przyrodniczych – godz. 9:00
  • z zakresu matematyki – godz. 11:00

język obcy nowożytny – 12 kwietnia 2019 r. (piątek)

  • na poziomie podstawowym – godz. 9:00
  • na poziomie rozszerzonym – godz. 11:00

Egzamin gimnazjalny ma formę pisemną. Przystąpienie do niego jest równocześnie warunkiem ukończenia gimnazjum, ale nie określa się minimalnego wyniku, jaki zdający powinien uzyskać, więc testów nie można nie zdać.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)