Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Eksport broni do Turcji wstrzymany. Wielka Brytania nie wydaje zezwoleń

W związku z operacją tureckich wojsk przeciwko Kurdom walczącym przeciwko ISIS na północnym wschodzie Syrii, Wielka Brytania wstrzymuje wydawanie zezwoleń na eksport uzbrojenia do Turcji. To nie pierwszy kraj, który podjął taką decyzję.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Ważną rolę w kurdyjskiej armii spełniły kobiety, które walczyły z ISIS. Dziś to m.in. one stały się celem dla tureckiej armii. (Fot: PAP/EPA)

"Żadne dalsze zezwolenia na eksport do Turcji produktów, które mogłyby zostać wykorzystane w operacji wojskowych w Syrii, nie zostaną wydane w trakcie przeprowadzania tego przeglądu" – stwierdził w brytyjskim parlamencie minister spraw zagranicznych Dominic Raab cytowany przez PAP.

Turecki minister obrony Hulusi Akar i prezydent Recep Tayyip Erdogan.
Inwazja Turcji w Syrii. Zaskakująca obojętność na rynkach finansowych

Wcześniej podoba decyzję podjęła Norwegia i Finlandia. Sprzedaż broni do Turcji wstrzymały także Niemcy, Francja i Holandia.

To reakcja na trwającą od 9 października akcji tureckich sił o kryptonimie ”Źródło Pokoju”. Tureckie siły zaraz po wycofaniu się Amerykanów uderzyły na pozycje kurdyjskich Ludowych Jednostek Samoobrony, które Ankara uznaje za organizację terrorystyczną informuje PAP.

Czy Kurdowie zyskają niepodległość? Pytamy eksperta

Kurdowie jednak byli sojusznikami Zachodu w wojnie z ISIS w Syrii. Jak informuje PAP, stanowią oni trzon Syryjskich Sił Demokratycznych i kontrolują większość terenów na północy kraju.

Kurdowie odbijają miasta zajęte przez dżihadystów

Atak Turcji skrytykowała wcześniej Unia Europejska. Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zaapelowała o powstrzymanie działań zbrojnych. Podkreśliła przy tym, że Turcja jest kluczowym partnerem UE i ważnym podmiotem w regionie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-10-2019

pychotkaSzkoda że Wielka Brytania oraz Francja były takie gorliwe w likwidowaniu w 1924 roku Królestwa Kurdystanu. Na ich terenach znaleziono ropę i okazało … Czytaj całość

15-10-2019

pepeA Polska, czy Polska też wstrzymała dostawy militariów do Turcji ?

16-10-2019

JeanvalljeanPotraktowali Kurdów jak nas w 1939 my Polacy mamy moralny obowiązek okazać pełne wsparcie narodowi Kurdyjskiemu nie ci tchórze Jankesi wiedzą że prawo … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (27)